Budu mít nárok na porodné a příspěvek na bydlení?

Dobrý den,

Chtěla jsem se prosím zeptat. V únoru 2017 mám termín porodu a bohužel jsem musela jít na neschopenku. S otcem dítěte nežijeme ve společné domácnosti, ale bude uveden v rodném listě dítěte.

Zajímalo by mě tedy, jestli budu mít nárok na porodné. V zaměstnání jsem brala cca 17 000-18 000 měsíčně, ale skoro celé těhotenství strávím na PN.

Dále by mě zajímalo jak je to s příspěvkem na bydlení- mám trvalé bydliště v bytě svého otce kde bydlím sama. Byt je psaný na otce, ale nemá ho převedený v osobním vlastnictví, ale je družstevní.

Ve vypisování formuláře na příspěvek na bydlení jsou psané tři varianty a nevím, ke které se vztahuji Jáje zde družstevní, nájemní či vlastní. Vlastní vím, že ne jelikož byt není můj, ale pokud je psaný na otce, který ho koupil, ale je byt vlastně stále družstevní, jelikož není převeden do osobního vlastnictví, tak ke mě patří kolonka nájemní či družstevní?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Gabriela K., 25.09.2016 06:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.09.2016 14:27 napsal/a:

Dobrý den,

K první části Vašeho dotazu, tedy ohledně nároku na porodné. Při posuzování nároku na porodné se zpravidla zohledňují jako společně posuzované osoby otec dítěte, matka dítěte, a samotné dítě. Nárok na porodné vzniká, pokud se jedná o první (resp. o druhé) narozené dítě matky. A pokud příjem všech společně posuzovaných osob nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.

Životní minimum v tomto případě (tedy 2 dospělé osoby a nově narozené dítě) je částka 20817 Kč. Pokud by průměrný měsíční čistý příjem Vás a otce dítěte v posledním kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte nepřesahoval tuto částku, pak byste nárok na porodné měla a jednalo by se o částku 13500 Kč.

Pokud byste měla být posuzována pouze Vy sama a dítě (otec dítěte by byl vyloučen) pak 2,7 násobek životního minima je 13 176 Kč. Pokud by v posledním kalendářním čtvrtletí Váš průměrný měsíční příjem (do příjmu se případně započítávají i nemocenské dávky), byl nižší než tato částka, pak nárok na porodné opět máte a jedná se o stejnou, výše zmíněnou částku 13500 Kč.

Co se týká nároku na příspěvek na bydlení, tak zde platí, že o tuto dávku žádá vždy buď majitel bytu (pokud se jedná o byt/dům v osobním vlastnictví), nebo ten kdo má uzavřenou nájemní smlouvu. Pokud tedy bydlíte ve družstevním bytě, který je Vašeho otce – tedy Váš otec má defacto uzavřenou nájemní smlouvu s družstvem, pak žádost o příspěvek na bydlení musí podávat pouze on. Vy o dávku žádat nemůžete, protože k danému bytu nemáte žádný „vlastnický/nájemní“ vztah. I pokud byste třeba s otcem uzavřela nějakou smlouvu, tak o dávku žádat nemůžete. U družstevních bytů je to totiž tak, že Váš otec je defacto ve vztahu k družstvu nájemníkem a s Vámi by tedy mohl uzavřít pouze podnájemní smlouvu a na tu se již dávka nevztahuje.

U příspěvku na bydlení také platí, že nerozhoduje ani tak to, kdo v daném bytě skutečně žije, jako především to, kdo má v daném bytě/domě vedený trvalý pobyt. Tedy pokud Váš otec má v daném bytě trvalý pobyt, tak by se při posuzování nároku na příspěvek na bydlení zohledňoval i jeho příjem. Naopak třeba příjem otce dítěte, který žije jinde a má i jinde trvalý pobyt by se u příspěvku na bydlení nijak nezapočítával.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Budeme mít nárok na porodné na druhé dítě?

-

Dobrý den, Čekáme narození druhého miminka letos na konci prosince. Prvnímu je už 6 a půl roku. Chci se zeptat, zda budeme mít nárok na porodné, pokud manželova mzda činí průměrně 15.500 Kč. Já jsem už dva měsíce na neschopence, a budu až do porodu? Nemocenská je cca 12 – 13 000 Kč? Pokud ano, kam […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou, při platbě cestovního zdravotního pojištění?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na mateřský příspěvek a porodné, když jsem těhotná svobodná žena v domácnosti. Nejsem zaměstnaná ani nejsem vedena na úřadu práce, často cestuji, a tudíž si platím pravidelně cestovní zdravotní pojištění již déle než dva roky. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Máme nárok na porodné, když otec je OSVČ?

-

Dobrý den, s přítelem čekáme první dítě (má se narodit v prosinci). Já jsem od července 2021 na nemocenské a od 13. 11. 2021 nastupuji na mateřskou. Přítel byl půl roku evidován na úřadě a od 1. 6. 2021 je OSVČ. Jaký je jeho příjem, když zatím nepodával daňové přiznání (bude až v roce 2022)? Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď