Budu mít nárok na porodné a příspěvek na bydlení?

Dobrý den,

Chtěla jsem se prosím zeptat. V únoru 2017 mám termín porodu a bohužel jsem musela jít na neschopenku. S otcem dítěte nežijeme ve společné domácnosti, ale bude uveden v rodném listě dítěte.

Zajímalo by mě tedy, jestli budu mít nárok na porodné. V zaměstnání jsem brala cca 17 000-18 000 měsíčně, ale skoro celé těhotenství strávím na PN.

Dále by mě zajímalo jak je to s příspěvkem na bydlení- mám trvalé bydliště v bytě svého otce kde bydlím sama. Byt je psaný na otce, ale nemá ho převedený v osobním vlastnictví, ale je družstevní.

Ve vypisování formuláře na příspěvek na bydlení jsou psané tři varianty a nevím, ke které se vztahuji Jáje zde družstevní, nájemní či vlastní. Vlastní vím, že ne jelikož byt není můj, ale pokud je psaný na otce, který ho koupil, ale je byt vlastně stále družstevní, jelikož není převeden do osobního vlastnictví, tak ke mě patří kolonka nájemní či družstevní?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Gabriela K., 25.09.2016 06:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.09.2016 14:27 napsal/a:

Dobrý den,

K první části Vašeho dotazu, tedy ohledně nároku na porodné. Při posuzování nároku na porodné se zpravidla zohledňují jako společně posuzované osoby otec dítěte, matka dítěte, a samotné dítě. Nárok na porodné vzniká, pokud se jedná o první (resp. o druhé) narozené dítě matky. A pokud příjem všech společně posuzovaných osob nepřesáhne 2,7 násobek životního minima.

Životní minimum v tomto případě (tedy 2 dospělé osoby a nově narozené dítě) je částka 20817 Kč. Pokud by průměrný měsíční čistý příjem Vás a otce dítěte v posledním kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte nepřesahoval tuto částku, pak byste nárok na porodné měla a jednalo by se o částku 13500 Kč.

Pokud byste měla být posuzována pouze Vy sama a dítě (otec dítěte by byl vyloučen) pak 2,7 násobek životního minima je 13 176 Kč. Pokud by v posledním kalendářním čtvrtletí Váš průměrný měsíční příjem (do příjmu se případně započítávají i nemocenské dávky), byl nižší než tato částka, pak nárok na porodné opět máte a jedná se o stejnou, výše zmíněnou částku 13500 Kč.

Co se týká nároku na příspěvek na bydlení, tak zde platí, že o tuto dávku žádá vždy buď majitel bytu (pokud se jedná o byt/dům v osobním vlastnictví), nebo ten kdo má uzavřenou nájemní smlouvu. Pokud tedy bydlíte ve družstevním bytě, který je Vašeho otce – tedy Váš otec má defacto uzavřenou nájemní smlouvu s družstvem, pak žádost o příspěvek na bydlení musí podávat pouze on. Vy o dávku žádat nemůžete, protože k danému bytu nemáte žádný „vlastnický/nájemní“ vztah. I pokud byste třeba s otcem uzavřela nějakou smlouvu, tak o dávku žádat nemůžete. U družstevních bytů je to totiž tak, že Váš otec je defacto ve vztahu k družstvu nájemníkem a s Vámi by tedy mohl uzavřít pouze podnájemní smlouvu a na tu se již dávka nevztahuje.

U příspěvku na bydlení také platí, že nerozhoduje ani tak to, kdo v daném bytě skutečně žije, jako především to, kdo má v daném bytě/domě vedený trvalý pobyt. Tedy pokud Váš otec má v daném bytě trvalý pobyt, tak by se při posuzování nároku na příspěvek na bydlení zohledňoval i jeho příjem. Naopak třeba příjem otce dítěte, který žije jinde a má i jinde trvalý pobyt by se u příspěvku na bydlení nijak nezapočítával.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Mám nárok na porodné, když nejsem vdaná?

-

Dobrý den, Jsem těhotná a dítě by se mělo narodit za 3 měsíce. Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na porodné, když nejsem vdaná? S otcem dítěte spolu nežijeme. Měl by mi na dítě přispívat (alespoň jsme se tak dohodli), ale o společném životě neuvažujeme. Budu teda mít nárok na porodný? Děkuji za radu

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné na dvojčata, když mám už jedno dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Z předchozího vztahu mám 10 letého syna pobírám na něj 1000 Kč výživné. Teď s přítelem čekáme dvojčata. On má z předchozího manželství dvě dcery 15 a 18, na které platí měsíčně 5000 Kč výživné. Chtěla jsem se zeptat, když máme měsíční čistý příjem 28 000 Kč, bez výživného 23 000 […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď