Porodné pro OSVČ a studentku

Dobrý den,

narodil se nám syn v březnu 2018.

Já (otec) jsem OSVČ. Partnerka (matka) byla v listopadu a prosinci 2017 OSVČ, ale do té doby byla studentka bez příjmů.

Z jakého období má ona doložit své příjmy?

Děkuji a zdravím.

Dotaz poslal/a: Zdenek S., 13.04.2018 18:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.04.2018 04:19 napsal/a:

Dobrý den,

U sociální dávky porodné se dokládají příjmy za předchozí kalendářní období před narozením dítěte. Pokud se vám dítě narodilo v březnu 2018, pak je předchozím kalendářním obdobím říjen, listopad a prosinec 2017.

U OSVČ je to pak s doložením příjmů trochu složitější. Zatímco u zaměstnanců je to jednoduché – dokládá se výplata ze zaměstnání (nebo jiné obdobné příjmy jako podpora, mateřská nebo nemocenské dávky), u OSVČ to funguje trochu jinak.

U OSVČ se vychází z posledního podaného daňového přiznání – aktuálně by to bylo z daňového přiznání za rok 2016. I když jste již podával daňové přiznání za 2017, tak k tomu by se k němu přihlíželo až po 1. červenci 2018 – viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 5:

(4) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu za každý měsíc

a) jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, a to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší, nebo

b) jedna dvanáctina příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla stanovena daň paušální částkou, není-li dále stanoveno jinak.

Pokud by to bylo tak, že daňové přiznání za rok 2016 nebylo podáváno (jako třeba u vaší přítelkyně, která předpokládám, začala být OSVČ až v roce 2017), tak se jí jako příjem bude počítat za každý měsíc 25% z průměrné mzdy v ČR. Ta je aktuálně (pro rok 2018) stanovena na 28 761 Kč. U vaší přítelkyně by se tedy jako příjem započítalo nejméně 7190 Kč:

(6) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, avšak v předcházejícím zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost nevykonávala, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu

a) za každý měsíc, v němž vykonávala samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, částka odpovídající 25 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, nebo

b) za každý měsíc, v němž vykonávala samostatnou výdělečnou činnost jako vedlejší činnost, částka, kterou uvede ve svém prohlášení o příjmu.

Pro vás pak také platí, že pokud byste měl v daňovém přiznání za 2016 doloženy jen nízké nebo dokonce žádné příjmy (resp. nízký nebo žádný zisk), pak se vám jako příjem bude počítat nejméně částka ve výši 50% z průměrné mzdy. Váš minimální příjem pro nárok na porodné tedy bude 14 380 Kč. Nebo případně vyšší (pokud jste měl v DP za 2016 vyšší příjmy):

(5) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. 

Tedy bez ohledu na to, jaké byly vaše skutečné příjmy, by se vám jako příjem pro posouzení nároku na porodné mělo započítat nejméně 14380 Kč + 7190 Kč, celkem tedy 21 570 Kč.

Vzhledem k tomu, že nárok na porodné je pouze v případě, že příjem rodiny nepřesáhne 2,7 násobek životního minima, tak se domnívám, že na porodné nebudete mít nárok. Životní minimum pro dvě dospělé osoby a dítě do 6 roků je 7710 Kč, hranice příjmu pro nárok na porodné je 20 817 Kč.

Můžete se pochopitelně obrátit na Úřad práce a tam požádat o porodné. Z výše uvedeného ale myslím vyplývá, že by vám porodné nebylo schváleno.

Pokud jste ale v roce 2016 nepodnikal a tudíž nepodával daňové přiznání za 2016, pak by se vám také započítal příjem jen 7190 Kč, a pak byste nárok na porodné mít mohli.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Jaký vyměřovací základ se OSVČ počítá pro na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti u OSVČ. Všude se píše, že je to z vyměřovacího základu, ale vyměřovacích základů je víc. V přehledu OSVČ je vypočtený vyměřovací základ (u kterého mám nejnižší částku), minimální vyměřovací základ (u kterého mám středně vysokou částku), určený vyměřovací základ (u kterého […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené jako OSVČ – placení pojištění (sociální, zdravotní)

-

Hezký den, mám dotaz ohledně ukončení rodičovského příspěvku u OSVČ. V roce 2022 jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, kdy jsem si čerpání rodičovského příspěvku nastavila na 2 roky (končí mi tedy v únoru letošního roku). Již před narozením syna jsem podnikala jako OSVČ (nepovinné nemocenské pojištění jsem si neplatila). Je třeba ukončení rodičovského příspěvku nahlásit […]

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

OSVČ mateřská – budu mít nárok na PPM po přerušení živnosti?

-

Dobrý den, prosím o radu a předem Vám moc děkuji za odpověď. Momentálně jsem OSVČ v paušálním režimu, nemocenské si platím od dubna 2022, takže bych měla mít nárok na mateřskou. Termín porodu mám 25. 3. 2024. Můj dotaz zní, zda budu mít na mateřskou stále nárok v případě, že bych na tři měsíce přerušila […]

Zobrazit odpověď