Porodné pro rok 2015 – započítává se i rodičovský příspěvek?

Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat, zda-li se do výpočtu porodného započítává i rodičovský příspěvek. Doma máme s manželem 2,5 letou dcerku a v březnu čekáme dvojčátka. 2,5 roku jsem pobírala 6100 a nyní jsem si navýšila rodičovský příspěvek na max., abych ho stihla vybrat. Může to nějak ovlivnit výpočet?

Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

S pozdravem Jana P.

Dotaz poslal/a: Jana P., 18.10.2014 21:04
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.10.2014 07:58 napsal/a:

Dobrý den Jano,

Ano, je to tak, že pro nárok na porodné se jako jeden z příjmů posuzuje právě i rodičovský příspěvek. Nárok na porodné je určen zákonem o státní sociální podpoře - č. 117/1995 Sb., porodného se pak týká § 44 - § 46 viz např. zde: http://zakony.centrum.cz/zakon-o-statni-socialni-podpore/cast-3-hlava-8

Při posuzování nároku na dávku se pak zohledňuje tzv. rozhodný příjem. V případě porodného je rozhodným obdobím, za které se vypočítává příjem, poslední kalendářní čtvrtletí, před porodem.

Pokud by se vám tedy dvojčátka narodila ještě v březnu 2015, pak by rozhodným obdobím byl říjen – prosinec 2014. Pokud by to bylo až v dubnu 2015, pak se jako rozhodné období bude započítávat leden – březen 2015. Z těchto měsíců se pak počítá průměrný příjem celé rodiny (váš + manžela/partnera/otce dítěte apod.)

Rozhodné příjmy – ty které se započítávají – jsou popsány v paragrafu § 5. Jedná se typicky o příjem ze zaměstnání, podnikání. Patří sem nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti apod.

Jako příjem se započítává i peněžitá pomoc v mateřství (nevím, zda na ni budete mít nárok), nebo právě i rodičovský příspěvek – viz onen paragraf § 5, písmeno 1f:

5 odst. 1 písm. f) zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. In Sbírka zákonů ČR, ročník 1995, částka 31. Dostupné na: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-117#p5-1-f

Takže ano, vyšší rodičovský příspěvek = v rozhodném období budete mít vyšší příjem = ovlivňujete to výpočet nároku na porodné. Záleží tedy na tom, jaké v rozhodném období budou vaše celkové příjmy.

V příštím roce – 2015 – se posouvá hranice příjmů, kdy ještě budete mít nárok. Nyní je to 2,4 násobek životního minima, nově to bude 2,7 násobek. Záleží na tom, jaké jsou vaše případné další příjmy nebo jaké příjmy má váš manžel.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď