Porodné – student + OSVČ, jak se dokládá příjem?

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak se dokládají příjmy při žádosti o porodné v případě, že jsem studentka a přítel OSVČ.

Termín porodu vychází na konec září, chápu tedy správně, že pokud bychom žádali např. na začátku října, dokládáme příjmy za červenec-září? Pokud jsem studentka, dokládám místo příjmů (které jsou nulové) jen potvrzení o studiu?

Zajímalo by mě, zda se bude v případě přítele počítat skutečný příjem za dané čtvrtletí či 50% z průměrné mzdy v ČR.

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuzana N., 16.07.2017 20:41

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.07.2017 16:49 napsal/a:
 

Dobrý den,

Porodné je sociální dávka, která se vyplácí v případě narození prvního dítěte, nebo druhého dítěte. U prvního dítěte je to 13 tisíc korun, u druhého dítěte je to 10 tisíc korun. Na porodné vzniká nárok, pokud je průměrný měsíční příjem „rodiny“ (zpravidla tedy otec + matka dítěte), nižší než 2,7 násobek životního minima.

Pokud je to vaše první dítě, pak je hranice příjmu ve výši 20 817 Kč měsíčně (započítává se životní minimum za vás + otce dítěte + narozené dítě, tedy 7710 Kč měsíčně). Pokud je společný průměrný příjem nižší, než zmíněných 20 817 Kč, pak je nárok na porodné.

Příjmy se pak posuzují za předchozí kalendářní čtvrtletí. Narodí-li se vám dítě na konci měsíce září, pak se dokládají příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí, což je duben až červen 2017. Pokud by se ale dítě narodilo až na začátku října, pak se budou dokládat příjmy za červenec až září.

To, kdy si podáte žádost, nerozhoduje o tom, za jaké období se posuzuje příjem. Rozhoduje pouze to, kdy se narodilo dítě (jaké datum narození má uvedeno na rodném listu).

Co se týká doložení příjmů. Pokud je váš přítel (otec dítěte) OSVČ, tak těch 50% se mu započítá jako minimální příjem – bez ohledu na to, jaké jsou jeho skutečné příjmy. Resp. těch 50% by se počítalo, i kdyby měl příjmy nižší. Jinak se ale příjem počítá na základě skutečných příjmů – na základě daňového přiznání. Jeho celkový příjem se přepočítá na průměr na jeden měsíc. Viz paragraf 5, zákon o státní sociální podpoře:

(5) Je-li rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, kalendářní čtvrtletí [§ 6 písm. b)] a v tomto rozhodném období osoba podle svého prohlášení vykonávala činnost, z níž má příjmy uvedené v odstavci 1 písm. a) bodu 2, započítává se jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu částka odpovídající

a) měsíčnímu průměru stanovenému z příjmů z uvedené činnosti za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, na které se dávka přiznává (§ 51),

b) měsíčnímu průměru stanovenému z příjmů z uvedené činnosti za období zahrnuté do daňového přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, na které se dávka přiznává (§ 51), došlo-li ke změně účtování v kalendářním roce na účtování v hospodářském roce a naopak podle § 7 odst. 14 zákona o daních z příjmů, nebo

c) jedné dvanáctině příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla v kalendářním roce, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku (§ 51), stanovena daň paušální částkou podle § 7a zákona o daních z příjmů,

nejméně však částka uvedená v odstavci 7; měsíční průměr podle písmen a) a b) se stanoví za kalendářní měsíce, v nichž osoba vykonávala alespoň po část kalendářního měsíce činnost, z níž měla příjmy uvedené v odstavci 1 písm. a) bodu 2.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,