Nárok na porodné u cizinců

Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat, pokud jsem občan ČR, ale můj manžel je cizinec, tak co vše bude za potřebí k vyřízení porodného?

U dokladu o výších čtvrtletního příjmu, platí příjem i PPM, že jsem pobírala? A u manžela, pokud je zaměstnancem firmy, tak vzít s sebou výplatní pásku?

Děkuji Vám za Vaši odpověď a přeji pěkný den.

Dotaz poslal/a: Marie N, 16.05.2017 06:04
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.05.2017 15:57 napsal/a:

Dobrý den,

U sociálních dávek (a to se netýká jenom porodného, ale obecně všech sociálních dávek), je požadováno, aby žadatel o dávku a současně všechny s ním společně posuzované osoby, byly občany ČR s trvalým pobytem na území České republiky, nebo aby měli na území ČR trvalý pobyt na základě zvláštních předpisů o pobytu cizinců. Viz konkrétně zákon o státní sociální podpoře – zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 3:

§ 3

Okruh oprávněných osob

(1) Dávky státní sociální podpory náleží při splnění dále stanovených podmínek pouze fyzické osobě (dále jen "osoba"), jestliže osoba a osoby společně s ní posuzované

a) jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu podle zvláštního právního předpisu1c), jde-li o státní občany České republiky, nebo

b) mají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu, jde-li o cizince,

podmínkou je, že mají na území České republiky bydliště.

V případě porodného, pak nárok na tuto sociální dávku vzniká, pokud příjmy rodiny v rozhodném období nepřekročí částku 2,7 násobek životního minima. Rozhodným obdobím pro porodné je předchozí kalendářní čtvrtletí. Tedy, pokud by se například mělo dítě narodit teď v květnu 2017, pak je rozhodným obdobím leden až březen 2017. Pokud by se mělo narodit třeba v červenci, pak by se posuzoval duben až červen 2017, atd.

Mezi příjmy, které se posuzují při rozhodování o nároku na porodné, patří jak třeba výplata ze zaměstnání, tak i třeba vámi zmíněná „mateřská“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství).

Příjem se pak dokládá na příslušném formuláři – doklad o výši čtvrtletního příjmu. Nestačí tedy výplatní pásky, ale je potřeba aby si váš manžel nechal tento formulář potvrdit v zaměstnání (u své mzdové účetní). Formulář najdete na webu MPSV – viz https://formulare.mpsv.cz/. Je zde přímo kolonka v sekci „příjmy se závislé činnosti“, kde mzdová účetní vyplní výši příjmu a dá tam razítko.

Kromě potvrzení o výši příjmu jsou pak potřeba osobní doklady, rodný list narozeného dítěte, a vyplněný formulář s žádostí o porodné.

O porodné se žádá na Úřadu práce po narození dítěte (dokládá se rodný list), lhůta pro vyřízení této dávky je jeden rok od narození dítěte, pak nárok zaniká.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Mám nárok na porodné, když nejsem vdaná?

-

Dobrý den, Jsem těhotná a dítě by se mělo narodit za 3 měsíce. Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na porodné, když nejsem vdaná? S otcem dítěte spolu nežijeme. Měl by mi na dítě přispívat (alespoň jsme se tak dohodli), ale o společném životě neuvažujeme. Budu teda mít nárok na porodný? Děkuji za radu

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné na dvojčata, když mám už jedno dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Z předchozího vztahu mám 10 letého syna pobírám na něj 1000 Kč výživné. Teď s přítelem čekáme dvojčata. On má z předchozího manželství dvě dcery 15 a 18, na které platí měsíčně 5000 Kč výživné. Chtěla jsem se zeptat, když máme měsíční čistý příjem 28 000 Kč, bez výživného 23 000 […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď