Pozdější nástup na mateřskou – mohu pracovat až do porodu?

Dobrý den, jsem těhotná a jsem v šestém měsíci. Zajímalo by mě, jak je to s nástupem na mateřskou. Pracuji teprve poměrně krátkou dobu. Co jsem si to počítala, tak bych sice podmínku 270 odpracovaných dní měla splnit, ale vychází mi to tak, že bych musela chodit do práce skoro až do porodu. Tak jsem se chtěla zeptat, jestli je možný pozdější nástup na mateřskou, jestli mohu pracovat až do porodu. Ptala jsem se na to doktora, ale tomu se to moc nelíbilo. Na druhou stranu, budu se muset o dítě starat sama, otec se k němu nechce znát a já to prostě nechci řešit přes soudy. Takže by se mi hodila opravdu každá koruna. Můžete mi prosím napsat, jak to je – jestli mi doktor může zakázat pracovat nebo jestli je to jen na mě. A jak to bude s tou mateřskou – budu ji dostávat i když na ni nastoupím později? Nerada bych něco prošvihla. Moc vám děkuji za pomoc.

Dotaz poslal/a: Ivana T., 9.3.2014 12:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.3.2014 08:45 napsal/a:

Dobrý den Ivano,

Nejprve na úvod – uvádíte, že nemáte odpracováno 270 dní – jen pro jistotu. Počítají se kalendářní dny, během kterých vám trvalo zaměstnání. Není to tedy tak že by se muselo jednat o 270 pracovních dní, ale 270 dní, během kterých jste byla zaměstnaná – počítají se všechny kalendářní dny od nástupní smlouvy po současnost (nebo po výpověď, pokud by nastala). Takže dost možná se jen pletete a na mateřskou byste klidně mohla nastoupit jako ostatní maminky. Pokud byste ale i přesto chtěla pracovat až do porodu:

Je pravda, že zákon o nemocenském pojištění - č. 187/2006 Sb., stanovuje, že podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná v období mezi 6 – 8 týdnem před porodem. S tím že si můžete sama zvolit, kdy na mateřskou nastoupíte, viz:

§ 34 Počátek a ukončení podpůrčí doby u peněžité pomoci v mateřství

(1) Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává

a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

Zároveň ale říká že:

§ 16 Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Takže fakticky je to tak, že nárok na mateřskou vám vznikne už před porodem. Pokud si sama neurčíte začátek, bere se to tak že vám „mateřská“ běží od 6 týdne před porodem. Pokud ale zároveň budete pracovat, tak vám za ty dny, kdy pracujete (ve stejném zaměstnání) nebude vyplacena žádná dávky.

Pokud byste tedy pracovala až do porodu, pak za 6 týdnů před porodem nedostanete ani korunu a po porodu vám PPM bude vyplácena jen po dobu 22 týdnů.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Mám nárok na mateřskou dovolenou při druhém dítěti?

-

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (nar. 28. 8. 2019) Rodičovskou jsem měla v plánu pobírat do tří let věku dítěte (dle domluvy se zaměstnavatelem). Před rodičovskou jsem byla normálně zaměstnaná a probírala i mateřskou dovolenou. Nyní jsem ale opět těhotná a datum porodu vychází na půlku prosince. Jak […]

Zobrazit odpověď

Souběh rodičovského příspěvku a mateřské (peněžité pomoci v mateřství)

-

Vážená paní, Vážený pane, chci se touto cestou dotázat, zda je možnost, aby manžel pobíral PPM (splňuje podmínky nároku na dávku) a zároveň na toto stejné dítě bych pobírala RP? Někde mi tvrdí, že to nelze a někde zase ano a opírají se o z.č. 117/1995, §30b, odst.3 „Má-li v rodině jeden z rodičů v […]

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď