Nárok na PPM když jsem nezaměstnaná

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, co dělat v mém případě. Po studiu jsem byla 2 roky zaměstnaná na dobu určitou, která mi skončila 30. září.

Koncem září jsem zjistila, že jsem těhotná a od 3. 10. jsem na neschopence. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na mateřskou.

Dále nevím, jestli se po nemocenské mám jít nahlásit na pracovní úřad nebo někde jinde.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Lenka, 02.12.2016 13:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.12.2016 15:06 napsal/a:

Dobrý den,

Po skončení pracovní neschopnosti byste určitě měla zajít na Úřad práce. Není to sice vaše povinnost (je zcela dobrovolné). Ale pokud jste vedená v evidenci Úřadu práce, tak jednak můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti – píšete, že jste pracovala dva roky, takže splňujete podmínku minimální odpracované doby (12 měsíců v posledních dvou letech).

A dále, v době kdy jste evidovaná na ÚP, tak za vás zdravotní pojištění hradí stát. Pokud byste po skončení pracovní neschopnosti nešla na Úřad práce, měla byste povinnost hradit si zdravotní pojištění sama. To je pro osoby bez zdanitelných příjmů aktuálně ve výši 1337 Kč (pro rok 2016) a v roce 2017 to bude 1485 Kč.

Co se týká nároku na „mateřskou“ (tedy přesněji na PPM, peněžitou pomoc v mateřství). Pokud v době kdy by vám na ni vznikal nárok (tj. 6 – 8 týdnů před porodem), budete stále nezaměstnaná, pak byste na PPM mohla mít nárok jen v případě, že by zahájení PPM spadalo ještě do ochranné lhůty. Ochranná lhůta pro PPM je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Pokud by termín zahájení PPM byl až po uplynutí 180 dní od skončení vašeho posledního zaměstnání a vy byla stále v pracovní neschopnosti a nezaměstnaná, nebo i pokud byste v té době již měla ukončenou neschopenku a byla vedená na úřadu práce, pak nárok na PPM mít nebudete.

Měla byste pak nárok až na rodičovský příspěvek k datu narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM na druhé dítě se dvěma zaměstnáními v roce 2022

-

Dobrý den, prosím Vás o radu, zda je možné nějak ovlivnit výši PPM u druhého dítě. V květnu 2020 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, do té doby jsem měla dva pracovní poměry, ovšem u jednoho jsem nesplnila oněch 270 dní sociálního pojištění o 34 dní. Byla mi vyplácena PPM pouze z jednoho zaměstnání. V květnu […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď