Nárok na PPM když jsem nezaměstnaná

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, co dělat v mém případě. Po studiu jsem byla 2 roky zaměstnaná na dobu určitou, která mi skončila 30. září.

Koncem září jsem zjistila, že jsem těhotná a od 3. 10. jsem na neschopence. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na mateřskou.

Dále nevím, jestli se po nemocenské mám jít nahlásit na pracovní úřad nebo někde jinde.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Lenka, 02.12.2016 13:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.12.2016 15:06 napsal/a:

Dobrý den,

Po skončení pracovní neschopnosti byste určitě měla zajít na Úřad práce. Není to sice vaše povinnost (je zcela dobrovolné). Ale pokud jste vedená v evidenci Úřadu práce, tak jednak můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti – píšete, že jste pracovala dva roky, takže splňujete podmínku minimální odpracované doby (12 měsíců v posledních dvou letech).

A dále, v době kdy jste evidovaná na ÚP, tak za vás zdravotní pojištění hradí stát. Pokud byste po skončení pracovní neschopnosti nešla na Úřad práce, měla byste povinnost hradit si zdravotní pojištění sama. To je pro osoby bez zdanitelných příjmů aktuálně ve výši 1337 Kč (pro rok 2016) a v roce 2017 to bude 1485 Kč.

Co se týká nároku na „mateřskou“ (tedy přesněji na PPM, peněžitou pomoc v mateřství). Pokud v době kdy by vám na ni vznikal nárok (tj. 6 – 8 týdnů před porodem), budete stále nezaměstnaná, pak byste na PPM mohla mít nárok jen v případě, že by zahájení PPM spadalo ještě do ochranné lhůty. Ochranná lhůta pro PPM je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Pokud by termín zahájení PPM byl až po uplynutí 180 dní od skončení vašeho posledního zaměstnání a vy byla stále v pracovní neschopnosti a nezaměstnaná, nebo i pokud byste v té době již měla ukončenou neschopenku a byla vedená na úřadu práce, pak nárok na PPM mít nebudete.

Měla byste pak nárok až na rodičovský příspěvek k datu narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

RP na starší dítě, PPM na mladší dítě

-

Dobrý den, Čekáme druhé dítě, jelikož nemám aktivní žádnou pracovní smlouvu, nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou a PPM. O PPM na druhé dítě bude žádat partner. Je možné, abych já dobírala RP na starší dítě a partner zároveň bral PPM na mladší narozené dítě? Nebo musím k datu narození druhého dítěte ukončit RP na […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství po návratu ze zahraničí (práce v Irsku)

-

Dobrý den, s přítelkyní žijeme v Irsku téměř dva roky a ona teď otěhotněla. Termín porodu je 19. 1. 2021, ale jelikož přítelkyně nevěří irské zdravotní péči, rozhodli jsme se ke konci října vrátit do ČR. Chtěl bych se zeptat, zda-li by v tomto případě měla přítelkyně nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jelikož přijedeme […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská při skončení PP na dobu určitou bez nároku na PPM?

-

Dobrý den, ráda bych poprosila o názor a pomoc. Od 1. 2. 2020 jsem zaměstnaná na dobu určitou do 30. 6. 2020. Již v únoru jsem zjistila, že jsem těhotná a od března jsem s rizikovým těhotenstvím v pracovní neschopnosti. Chtěla jsem se zeptat, jak mám postupovat v případě, že už teď vím, že nemám […]

Zobrazit odpověď

Souběh rodičovského příspěvku (RP) a peněžité pomoci v mateřství (PPM)

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda mám nárok na vyplacení poměrné části rodičovského příspěvku v případě, že mám v jednom měsíci souběh RP a PPM. Pobírám RP na první dítě ve výši 29.000,- a zároveň mi 26.5. začal nárok na PPM kvůli narození druhého dítěte. Za měsíc květen mi byla vyplacena poměrná část PPM za […]

Zobrazit odpověď