Nárok na PPM když jsem nezaměstnaná

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, co dělat v mém případě. Po studiu jsem byla 2 roky zaměstnaná na dobu určitou, která mi skončila 30. září.

Koncem září jsem zjistila, že jsem těhotná a od 3. 10. jsem na neschopence. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na mateřskou.

Dále nevím, jestli se po nemocenské mám jít nahlásit na pracovní úřad nebo někde jinde.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Lenka, 02.12.2016 13:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.12.2016 15:06 napsal/a:

Dobrý den,

Po skončení pracovní neschopnosti byste určitě měla zajít na Úřad práce. Není to sice vaše povinnost (je zcela dobrovolné). Ale pokud jste vedená v evidenci Úřadu práce, tak jednak můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti – píšete, že jste pracovala dva roky, takže splňujete podmínku minimální odpracované doby (12 měsíců v posledních dvou letech).

A dále, v době kdy jste evidovaná na ÚP, tak za vás zdravotní pojištění hradí stát. Pokud byste po skončení pracovní neschopnosti nešla na Úřad práce, měla byste povinnost hradit si zdravotní pojištění sama. To je pro osoby bez zdanitelných příjmů aktuálně ve výši 1337 Kč (pro rok 2016) a v roce 2017 to bude 1485 Kč.

Co se týká nároku na „mateřskou“ (tedy přesněji na PPM, peněžitou pomoc v mateřství). Pokud v době kdy by vám na ni vznikal nárok (tj. 6 – 8 týdnů před porodem), budete stále nezaměstnaná, pak byste na PPM mohla mít nárok jen v případě, že by zahájení PPM spadalo ještě do ochranné lhůty. Ochranná lhůta pro PPM je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Pokud by termín zahájení PPM byl až po uplynutí 180 dní od skončení vašeho posledního zaměstnání a vy byla stále v pracovní neschopnosti a nezaměstnaná, nebo i pokud byste v té době již měla ukončenou neschopenku a byla vedená na úřadu práce, pak nárok na PPM mít nebudete.

Měla byste pak nárok až na rodičovský příspěvek k datu narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Mám nárok na mateřskou dovolenou při druhém dítěti?

-

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (nar. 28. 8. 2019) Rodičovskou jsem měla v plánu pobírat do tří let věku dítěte (dle domluvy se zaměstnavatelem). Před rodičovskou jsem byla normálně zaměstnaná a probírala i mateřskou dovolenou. Nyní jsem ale opět těhotná a datum porodu vychází na půlku prosince. Jak […]

Zobrazit odpověď

Souběh rodičovského příspěvku a mateřské (peněžité pomoci v mateřství)

-

Vážená paní, Vážený pane, chci se touto cestou dotázat, zda je možnost, aby manžel pobíral PPM (splňuje podmínky nároku na dávku) a zároveň na toto stejné dítě bych pobírala RP? Někde mi tvrdí, že to nelze a někde zase ano a opírají se o z.č. 117/1995, §30b, odst.3 „Má-li v rodině jeden z rodičů v […]

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď