Nárok na PPM při dlouhodobé pracovní neschopnosti

Dobrý den,

chtěla bych se jenom zeptat, zda mám nárok na mateřskou, a co k tomu budu potřebovat? Od ledna 2014 do konce února 2016 jsem pracovala v jedné firmě v Jihlavě. Od 1. března 2016 jsem nastoupila do nové, pro mě lepší práce v Třešti. Z bývalého zaměstnání mě však nechtěli pustit tak jsem musela odejít tzv. na „áčka“.

V březnu 2016 jsem zjistila, že jsem těhotná. Ze zdravotních důvodů jsem musela odejít na neschopenku, která trvá doposud.

Z práce mě nevyhodili, nechávají smlouvu doběhnout do konce (do r. 2019).

Mám nárok na MD? (někdo mi říká, že ne, a někdo zase, že ano, tak nevím). Popřípadě co k tomu budu potřebovat (třeba nějaké potvrzení z minulého zaměstnání jako je třeba evidenční list apod.?) a z čeho se mi to bude počítat?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Iveta P., 18.12.2016 12:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.12.2016 15:36 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínkou „nároku“ na PPM, tedy peněžitou pomoc v mateřství je splnění dvou základních podmínek. A to že v době zahájením PPM (tedy 6 – 8 týdnů před porodem), jste stále „zaměstnána“ (přesněji účastníkem nemocenského pojištění), nebo alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání. A tou druhou je to, že v době zahájení PPM máte účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní.

Účast na nemocenském pojištění vzniká zahájeném pracovního poměru. A trvá až do jeho skončení, tedy i v době kdy jste v pracovní neschopnosti. Takže i když jste v zaměstnání delší dobu v pracovní neschopnosti, měla by se vám tato doba započítávat do oněch „270 kalendářních dní“ nemocenského pojištění. Píšete, že zaměstnání máte až do konce roku 2019, takže s tímto nemáte problém.

Co se pak týká výpočtu výše PPM, tak ten se zpravidla provádí z posledních 12 měsíců. Tedy v době zahájení PPM (což je obvykle 6 – 8 týdnů před porodem, přičemž konkrétní datum si určujete sama), se spočítá denní vyměřovací základ z posledních 12 kalendářních měsíců (měsíc, ve kterém je PPM zahájena) se již nezapočítá.

Pokud byste po celou tuto dobu byla v pracovní neschopnosti, nebo i pokud by v tomto období bylo méně než 7 dní (po odečtení dní, kdy jste v pracovní neschopnosti), pak je rozhodným obdobím předchozí kalendářní rok.

PPM budete primárně řešit se svým lékařem – který vám vystaví příslušné dokumenty, které poté předáváte svému zaměstnavateli (stejně jako je to s neschopenkou v případě pracovní neschopnosti. Ten ji poté předává na ČSSZ (resp. místně příslušnou OSSZ). Pokud by ta pak potřebovala doplnit nějaké dokumenty, pošle vám příslušné výzvu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď