Nárok na PPM při dlouhodobé pracovní neschopnosti

Dobrý den,

chtěla bych se jenom zeptat, zda mám nárok na mateřskou, a co k tomu budu potřebovat? Od ledna 2014 do konce února 2016 jsem pracovala v jedné firmě v Jihlavě. Od 1. března 2016 jsem nastoupila do nové, pro mě lepší práce v Třešti. Z bývalého zaměstnání mě však nechtěli pustit tak jsem musela odejít tzv. na „áčka“.

V březnu 2016 jsem zjistila, že jsem těhotná. Ze zdravotních důvodů jsem musela odejít na neschopenku, která trvá doposud.

Z práce mě nevyhodili, nechávají smlouvu doběhnout do konce (do r. 2019).

Mám nárok na MD? (někdo mi říká, že ne, a někdo zase, že ano, tak nevím). Popřípadě co k tomu budu potřebovat (třeba nějaké potvrzení z minulého zaměstnání jako je třeba evidenční list apod.?) a z čeho se mi to bude počítat?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Iveta P., 18.12.2016 12:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.12.2016 15:36 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínkou „nároku“ na PPM, tedy peněžitou pomoc v mateřství je splnění dvou základních podmínek. A to že v době zahájením PPM (tedy 6 – 8 týdnů před porodem), jste stále „zaměstnána“ (přesněji účastníkem nemocenského pojištění), nebo alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání. A tou druhou je to, že v době zahájení PPM máte účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní.

Účast na nemocenském pojištění vzniká zahájeném pracovního poměru. A trvá až do jeho skončení, tedy i v době kdy jste v pracovní neschopnosti. Takže i když jste v zaměstnání delší dobu v pracovní neschopnosti, měla by se vám tato doba započítávat do oněch „270 kalendářních dní“ nemocenského pojištění. Píšete, že zaměstnání máte až do konce roku 2019, takže s tímto nemáte problém.

Co se pak týká výpočtu výše PPM, tak ten se zpravidla provádí z posledních 12 měsíců. Tedy v době zahájení PPM (což je obvykle 6 – 8 týdnů před porodem, přičemž konkrétní datum si určujete sama), se spočítá denní vyměřovací základ z posledních 12 kalendářních měsíců (měsíc, ve kterém je PPM zahájena) se již nezapočítá.

Pokud byste po celou tuto dobu byla v pracovní neschopnosti, nebo i pokud by v tomto období bylo méně než 7 dní (po odečtení dní, kdy jste v pracovní neschopnosti), pak je rozhodným obdobím předchozí kalendářní rok.

PPM budete primárně řešit se svým lékařem – který vám vystaví příslušné dokumenty, které poté předáváte svému zaměstnavateli (stejně jako je to s neschopenkou v případě pracovní neschopnosti. Ten ji poté předává na ČSSZ (resp. místně příslušnou OSSZ). Pokud by ta pak potřebovala doplnit nějaké dokumenty, pošle vám příslušné výzvu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zdravotní pojištění po skončení rodičovské

-

Dobrý den, ještě jednou se na vás obracím se žádostí o odpověď. Synovi budou čtyři roky 1. 12. 2020, do té doby pobírám rodičovský příspěvek. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou ve třech letech syna, když mi nepovolili v práci neplacené volno do synových čtyř let. Potřebovala bych vědět, zda si budu muset platit zdravotní pojištění […]

Zobrazit odpověď

Pracovní doba v těhotenství – zkrácení dlouhých směn

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako prodavačka s nepravidelnou pracovní dobou. Většinou pracujeme v 11 hodinových směnách několik dní po sobě, ale momentálně jsem těhotná a je to pro mě vyčerpávající. Chtěla bych se proto zeptat, jestli mám nárok na zkrácení pracovní doby nebo jestli je nějak omezeno, kolik dnů po sobě jdoucích mohu pracovat. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď