Nárok na PPM při dlouhodobé pracovní neschopnosti

Dobrý den,

chtěla bych se jenom zeptat, zda mám nárok na mateřskou, a co k tomu budu potřebovat? Od ledna 2014 do konce února 2016 jsem pracovala v jedné firmě v Jihlavě. Od 1. března 2016 jsem nastoupila do nové, pro mě lepší práce v Třešti. Z bývalého zaměstnání mě však nechtěli pustit tak jsem musela odejít tzv. na „áčka“.

V březnu 2016 jsem zjistila, že jsem těhotná. Ze zdravotních důvodů jsem musela odejít na neschopenku, která trvá doposud.

Z práce mě nevyhodili, nechávají smlouvu doběhnout do konce (do r. 2019).

Mám nárok na MD? (někdo mi říká, že ne, a někdo zase, že ano, tak nevím). Popřípadě co k tomu budu potřebovat (třeba nějaké potvrzení z minulého zaměstnání jako je třeba evidenční list apod.?) a z čeho se mi to bude počítat?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Iveta P., 18.12.2016 12:18

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.12.2016 15:36 napsal/a:
 

Dobrý den,

Podmínkou „nároku“ na PPM, tedy peněžitou pomoc v mateřství je splnění dvou základních podmínek. A to že v době zahájením PPM (tedy 6 – 8 týdnů před porodem), jste stále „zaměstnána“ (přesněji účastníkem nemocenského pojištění), nebo alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání. A tou druhou je to, že v době zahájení PPM máte účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní.

Účast na nemocenském pojištění vzniká zahájeném pracovního poměru. A trvá až do jeho skončení, tedy i v době kdy jste v pracovní neschopnosti. Takže i když jste v zaměstnání delší dobu v pracovní neschopnosti, měla by se vám tato doba započítávat do oněch „270 kalendářních dní“ nemocenského pojištění. Píšete, že zaměstnání máte až do konce roku 2019, takže s tímto nemáte problém.

Co se pak týká výpočtu výše PPM, tak ten se zpravidla provádí z posledních 12 měsíců. Tedy v době zahájení PPM (což je obvykle 6 – 8 týdnů před porodem, přičemž konkrétní datum si určujete sama), se spočítá denní vyměřovací základ z posledních 12 kalendářních měsíců (měsíc, ve kterém je PPM zahájena) se již nezapočítá.

Pokud byste po celou tuto dobu byla v pracovní neschopnosti, nebo i pokud by v tomto období bylo méně než 7 dní (po odečtení dní, kdy jste v pracovní neschopnosti), pak je rozhodným obdobím předchozí kalendářní rok.

PPM budete primárně řešit se svým lékařem – který vám vystaví příslušné dokumenty, které poté předáváte svému zaměstnavateli (stejně jako je to s neschopenkou v případě pracovní neschopnosti. Ten ji poté předává na ČSSZ (resp. místně příslušnou OSSZ). Pokud by ta pak potřebovala doplnit nějaké dokumenty, pošle vám příslušné výzvu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,