Nárok na PPM po skončení smlouvy na dobu určitou

Dobrý den,

chci se zeptat, zda mám ještě možnost získat PPM. Smlouvu jsem měla na dobu určitou od 1. 1. 2014 do 2. 1. 2017. Termín porodu mám 29. 10. 2017, takže mi nevychází ochranná lhůta 180 dnů na PPM.

Momentálně jsme na rodičáku s prvním dítětem (na mateřskou jsem nastoupila v říjnu 2014). Je ještě nějaká možnost, že bych PPM dostala? Třeba, že bych si sehnala práci. Nebo si zaplatila nemocenské pojištění. Kolik dnů bych musela odpracovat?

Je tam podmínka tuším 270 dnů za poslední dva roky. Počítá se i to, když jsem byla na rodičovské dovolené a měla smlouvu, jako odpracované dny?

Taková situace vznikla proto, že jsem zjistila až minulý týden, že mi v lednu skončila smlouva-v práci mi nedali vědět, že paní, za kterou jsem zastupovala, již nastoupila. Tuto situaci začali řešit až tehdy, když jsem jim zavolala, zda mi vyjde mateřská. Kdybych věděla, že už nemám smlouvu, dávno bych byla v práci.

Dotaz poslal/a: Jana, 07.05.2017 08:57

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.05.2017 17:50 napsal/a:
 

Dobrý den,

Ano máte pravdu, že v případě, že jste těhotná a skončí vám pracovní poměr (u vás na dobu určitou), pak je zde ochranná lhůta pro nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) v délce až 180 dní. Pokud váš pracovní poměr na dobu určitou skončil 2. 1. 2017, pak ochranná lhůta trvá do 1. 7. 2017.

Píšete, že plánovaný termín porodu máte 29. 10. 2017. PPM bývá zahájena v době 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, u vás by to vycházelo nejdříve na cca 3. 9. 2017. Ochranná lhůta vám tedy opravdu nevychází.

Abyste tedy mohla mít nárok na PPM i u druhého dítěte, pak je potřeba, abyste v době zahájení PPM buď byla zaměstnána v jiném zaměstnání, nebo abyste byla v ochranné lhůtě plynoucí z jiného zaměstnání. Zde jen pozor na to, že ochranná lhůta je „až“ 180 dní. Pokud byste nyní nastoupila do nějakého jiného zaměstnání a tam pracovala třeba jen jeden měsíc (30 dní), pak je následná ochranná lhůta také jen 30 dní. Tedy délka ochranné doby odpovídá počtu dní, kdy jste byla zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění) a zároveň je to maximálně 180 dní.

Nemocenské pojištění si „jen tak“ sama platit nemůžete. Nemocenské pojištění za vás platí buď zaměstnavatel, nebo pokud byste podnikala jako OSVČ, pak si můžete sama platit dobrovolné nemocenské pojištění. Jako nepodnikající osoba ale nemáte žádnou možnost, jak si sama hradit nemocenské pojištění.

Ta druhá podmínka, tedy účast na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední roky – do této doby se počítají všechny dny, kdy jste byla účastníkem nemocenského pojištění. Zjednodušeně jsou to všechny dny, kdy jste byla v zaměstnaneckém poměru. To, že jste v té době čerpala rodičovskou dovolenou, v zásadě ničemu nevadí. Do těchto 270 dní se tedy bude zahrnovat i doba vašeho pracovního poměru, který již skončil.

Abyste tedy měla nárok na PPM, musíte ještě před jejím zahájením někde pracovat, a musí se jednat o takový typ zaměstnání, který zakládá účast na nemocenském pojištění (třeba při práci na DPP je to pouze v měsících, kdy vás měsíční příjem přesáhne 10 tisíc korun, pokud je nižší tak u takové práce účast na nemocenském pojištění nevzniká).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,