PPM na druhé dítě a vedlejší činnost OSVČ

Dobrý den,

momentálně jsem na mateřské dovolené a pobírám PPM do ledna 2017, kdy po vyčerpání zbývající dovolené, nastoupím na rodičovskou dovolenou.

Jelikož jsem v zaměstnání (které pořád trvá na dobu neurčitou), měla relativně vysoký plat, je má PPM vysoká.

Od ledna/února bych chtěla začít pracovat na základě živnosti, jako vedlejší činnost. Pokud z vedlejší činnosti nedosáhnu rozhodné částky, neplatím sociální pojištění, tedy další PPM u 2.ditete se vypočte ze zaměstnání ve stejné výši, jako u 1 dítěte.

Co se ale stane, pokud rozhodnou částku dosáhnu, a budu se muset přihlásit a platit SP? Nerada bych přišla o možnost čerpání PPM v původní výši.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Zuzana Z., 16.11.2016 15:42
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.11.2016 07:08 napsal/a:

Dobrý den,

To, jestli jako OSVČ (ať už na hlavní nebo vedlejší činnost), platíte sociální pojištění je pro uplatnění nároku na PPM zcela irelevantní. PPM (tedy peněžitá pomoc v mateřství) a sociální pojištění, spolu nijak nesouvisí.

Abyste měla nárok na PPM, musí být placeno nemocenské pojištění. U zaměstnanců odvádí nemocenské pojištění zaměstnavatel. OSVČ si případně musí platit nemocenské pojištění sami. Platba nemocenského pojištění je u OSVČ dobrovolná (na rozdíl od placení sociálního a zdravotního pojištění, které je povinné dle příslušných zákonů).

Dalším aspektem je pak to, že z pohledu uplatnění nároku na PPM při druhém dítěti, to bude stejné, jako byste vykonávala dvě zaměstnání. V takovém případě se pak nárok na PPM posuzuje samostatně.

Pokud byste tedy v době, kdy budete žádat o PPM na druhé dítě, byla stále zaměstnána u stejného zaměstnavatele, a současně vykonávala jako vedlejší činnost podnikání, kde byste si jako OSVČ platila i dobrovolné nemocenské pojištění, pak se bude nárok na PPM posuzovat samostatně jak pro zaměstnání, tak pro podnikání.

V obou případech byste pak musela splňovat podmínky (minimální doba účasti na nemocenském pojištění atd.).

Takže tedy – na PPM vyplívající ze zaměstnání, zahájením podnikání jako vedlejší činnost, nijak neztrácíte nárok. Pokud budete zahajovat PPM na druhé dítě do 4 roků věku toho prvního, a stále budete zaměstnána (byť klidně v té době ještě na rodičovské dovolené) u stejného zaměstnavatele – pak máte „automaticky“ nárok na PPM ve stejné výši jako u prvního dítěte – viz zákon o nemocenském pojištění – paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Pokud byste pak jako OSVČ platila dobrovolné nemocenské pojištění po dostatečně dlouhou dobu, pak si navíc ještě můžete podat žádost o PPM i na základě této druhé pojištěné činnosti. Pokud by byly splněny podmínky, tak by se spočítala PPM i z podnikání, a výsledná PPM by odpovídal součtu PPM určené ze zaměstnání a z podnikání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď