PPM na druhé dítě a vedlejší činnost OSVČ

Dobrý den,

momentálně jsem na mateřské dovolené a pobírám PPM do ledna 2017, kdy po vyčerpání zbývající dovolené, nastoupím na rodičovskou dovolenou.

Jelikož jsem v zaměstnání (které pořád trvá na dobu neurčitou), měla relativně vysoký plat, je má PPM vysoká.

Od ledna/února bych chtěla začít pracovat na základě živnosti, jako vedlejší činnost. Pokud z vedlejší činnosti nedosáhnu rozhodné částky, neplatím sociální pojištění, tedy další PPM u 2.ditete se vypočte ze zaměstnání ve stejné výši, jako u 1 dítěte.

Co se ale stane, pokud rozhodnou částku dosáhnu, a budu se muset přihlásit a platit SP? Nerada bych přišla o možnost čerpání PPM v původní výši.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Zuzana Z., 16.11.2016 15:42
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.11.2016 07:08 napsal/a:

Dobrý den,

To, jestli jako OSVČ (ať už na hlavní nebo vedlejší činnost), platíte sociální pojištění je pro uplatnění nároku na PPM zcela irelevantní. PPM (tedy peněžitá pomoc v mateřství) a sociální pojištění, spolu nijak nesouvisí.

Abyste měla nárok na PPM, musí být placeno nemocenské pojištění. U zaměstnanců odvádí nemocenské pojištění zaměstnavatel. OSVČ si případně musí platit nemocenské pojištění sami. Platba nemocenského pojištění je u OSVČ dobrovolná (na rozdíl od placení sociálního a zdravotního pojištění, které je povinné dle příslušných zákonů).

Dalším aspektem je pak to, že z pohledu uplatnění nároku na PPM při druhém dítěti, to bude stejné, jako byste vykonávala dvě zaměstnání. V takovém případě se pak nárok na PPM posuzuje samostatně.

Pokud byste tedy v době, kdy budete žádat o PPM na druhé dítě, byla stále zaměstnána u stejného zaměstnavatele, a současně vykonávala jako vedlejší činnost podnikání, kde byste si jako OSVČ platila i dobrovolné nemocenské pojištění, pak se bude nárok na PPM posuzovat samostatně jak pro zaměstnání, tak pro podnikání.

V obou případech byste pak musela splňovat podmínky (minimální doba účasti na nemocenském pojištění atd.).

Takže tedy – na PPM vyplívající ze zaměstnání, zahájením podnikání jako vedlejší činnost, nijak neztrácíte nárok. Pokud budete zahajovat PPM na druhé dítě do 4 roků věku toho prvního, a stále budete zaměstnána (byť klidně v té době ještě na rodičovské dovolené) u stejného zaměstnavatele – pak máte „automaticky“ nárok na PPM ve stejné výši jako u prvního dítěte – viz zákon o nemocenském pojištění – paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Pokud byste pak jako OSVČ platila dobrovolné nemocenské pojištění po dostatečně dlouhou dobu, pak si navíc ještě můžete podat žádost o PPM i na základě této druhé pojištěné činnosti. Pokud by byly splněny podmínky, tak by se spočítala PPM i z podnikání, a výsledná PPM by odpovídal součtu PPM určené ze zaměstnání a z podnikání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď