PPM – souběh HPP + vedlejší OSVČ

Dobrý den,

ráda bych se prosím zeptala, jak to bude s mou PPM. Od 1. 3. 2015 mám HPP a od 4/2017 mám k tomu ještě navíc vedlejší OSVČ. Na PPM bych měla nastoupit cca 5-6/2018.

Vznikne mi prosím nárok na PPM? Ovlivní mi vedlejší SVČ nějak PPM?

Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Eliška Š., 10.04.2018 15:52
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.04.2018 15:07 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že pracujete na HPP (hlavní pracovní poměr), tak za vás zaměstnavatel mimo jiné platí nemocenské pojištění. Vzhledem k tomu, že pracujete již delší dobu, tak splňujete podmínky pro nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) – tj. splňujete jak minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní a současně i to, že jste nyní stále zaměstnána.

Na PPM tedy určitě máte nárok a její výše se bude odvíjet z vašeho příjmu v zaměstnání za posledních 12 měsíců.

Co se týká toho, že současně podnikáte jako OSVČ ve vedlejší činnosti, tak zde záleží především na tom, jestli si jako OSVČ platíte nemocenské pojištění. Ze zákona máte povinnost platit sociální a zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění je něco jiného. To je pro OSVČ dobrovolné a platit si ho vůbec nemusíte.

Pokud si nemocenské pojištění neplatíte, pak z výkonu SVČ nemáte nárok na PPM.

Pokud byste si ale nemocenské pojištění platila a splňovala i jako OSVČ podmínky pro nárok na PPM, tak by se vám počítala „mateřská“ jak ze zaměstnání, tak i z podnikání jako OSVČ.

Musela byste si jako OSVČ platit nemocenské pojištění nejméně po dobu 270 kalendářních dní za poslední dva roky + současně nejméně 180 dní za poslední rok.

Resp. bylo by to tak, že pro každou pojištěnou činnost (zaměstnání a podnikání) by se PPM spočítala samostatně. A vy byste následně dostávala výsledný součet obou částek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď