PPM na druhé dítě po RD

Dobrý den,

mám prosbu – od 8/2012 jsem pobírala PPM, po ní hned RD, kterou jsem si prodloužila na 4 roky, ten poslední jsem tedy měla jako neplacené volno. 8/2016 mi skončila RD (neplacené volno) a nastoupila jsem do nového zaměstnání, ve starém pro mě neměli místo.

Pro nového zaměstnavatele jsem pracovala od 17. 8. 2016 a 9. 11. 2016 jsem musela nastoupit na rizikové.

Můj dotaz se týká PPM, termín mám na konci května 2017. Osobně si myslím, že nemám nárok, protože nesplňuji těch 270 odpracovaných dní za poslední 2 roky, ale nevím, jestli se tam nezapočítává nějaká doba z předchozí RD.

A co hůř, neumí mi na to odpovědět ani na sociálce.

Dokážete to vy?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Zuzka M., 03.12.2016 10:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.12.2016 19:06 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství), jsou uplatňovány dvě hlavní podmínky. Tou první je minimální účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Tou druhou je pak to, že v době zahájení PPM jste účastníkem nemocenského pojištění (zaměstnána nebo OSVČ s dobrovolnou platbou NP) nebo v ochranné lhůtě až 180 od skončení posledního zaměstnání.

Mezi oněch 270 dní se započítávají všechny kalendářní dny, kdy trvá vaše zaměstnání. Tedy u toho posledního zaměstnání by to bylo od 17. 8. 2016 až do jeho ukončení včetně víkendů, svátků nebo i doby, kdy jste v pracovní neschopnosti.

Pokud by se mělo počítat pouze poslední zaměstnání, pak byste tuto podmínku nesplňovala. Řekněme, že byste měla termín porodu až poslední den v květnu 2017, pak 6 týdnů před porodem vychází na cca 19. 4. 2017 (PPM začíná 6 – 8 týdnů před porodem). Tj. bylo by to cca 245 dní.

Platí ale, že doba kdy jste na rodičovské dovolené, nebo kdy pečujete o dítě do 4 let, se vám započítává do těchto 270 kalendářních dní. Takže by se vám měla zahrnout i příslušná část doby kdy jste byla na rodičovské dovolené v předchozím zaměstnání. Viz paragraf 5, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

§ 5

Pojištění jsou při splnění podmínek stanovených v tomto zákoně účastni:        

a) zaměstnanci, jimiž se pro účely tohoto zákona rozumí

....

13. osoby pečující o dítě a osoby, které jsou vedeny v evidenci osob, které mohou vykonávat pěstounskou péči na přechodnou dobu, je-li těmto osobám vyplácena odměna pěstouna podle zákona o sociálně-právní ochraně dětí (dále jen „osoba pečující a osoba v evidenci“),

Tím byste pak podmínku 270 dní měla splňovat a nárok na PPM by vám tak mohl vznikat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM – předchozí zaměstnání v zahraničí, nyní na UP

-

Dobrý den, jelikož jsem toho pročetla již hodně, ale nenašla jasnou odpověď na můj případ, prosím o odpověď vás. Přijela jsem ze zahraničí, kde jsem pracovala přesně jeden rok a 30. 4. 2020 byl ukončen pracovní poměr. Od 1. 5. 2020 jsem registrovaná na ÚP. Na začátku června jsem otěhotněla (není ještě potvrzen datum od […]

Zobrazit odpověď

RP na starší dítě, PPM na mladší dítě

-

Dobrý den, Čekáme druhé dítě, jelikož nemám aktivní žádnou pracovní smlouvu, nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou a PPM. O PPM na druhé dítě bude žádat partner. Je možné, abych já dobírala RP na starší dítě a partner zároveň bral PPM na mladší narozené dítě? Nebo musím k datu narození druhého dítěte ukončit RP na […]

Zobrazit odpověď