PPM přes otce dítěte + nemocenská

Dobrý den,

předem Vám děkuji za Váš čas a omlouvám se za množství otázek.

– Má PPM by byla, i přes to že si platím potřebně dlouhou dobu nemocenské pojištění při OSVČ (hlavní, příjem cca 20.000,- měsíčně), velmi nízká, a tak uvažujeme, že budeme čerpat PPM přes otce dítěte, který je zaměstnanec, kde by to vycházelo lépe – můžete mi prosím poradit potřebné oficiální kroky? Termín porodu mám 21. 11. 2017.

– Když bych nastoupila na PPM přes otce dítěte až po mém 6. ti nedělí, jak jsem se dočetla, jak postupovat v době před porodem a těsně po porodu (nemocenská?). Nedokážu si představit jako OSVČ vykonávat svou náročnou práci. Mám si živnost pozastavit anebo rovnou nastoupit na nemocenskou (počítám tak v 8. mém měsíci), i když pro to nemám vážný důvod – jako je třeba úraz, či nemoc.

– Souběžně s OSVČ hlavní si ještě přivydělávám od 6. 5. 2017 jako zaměstnanec v jedné firmě (zaměstnaní je vedlejší příjem 11.000,- hrubého, platí za mě sociální/zdravotní). Já si i nadále platím zdravotní/sociální/nemocenské pojištěni, bylo mi řečeno, že se mi to pak v příštím roce vrátí.

-slučuje se nemocenská z OSVC(hlavní) a zaměstnaní (vedlejší)?

Ještě jednou moc děkuji.

Dotaz poslal/a: Michaela N., 13.06.2017 11:28

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 14:08 napsal/a:
 

Dobrý den,

Otec dítěte může mateřskou dovolenou a související PPM zahájit od začátku 7 týdne po narození dítěte. V takovém případě je potřeba, abyste spolu uzavřeli písemnou dohodu o převzetí dítěte do péče otce. Na základě toho pak otec požádá v zaměstnání o mateřskou dovolenou a současně si na OSSZ vyřídí i peněžitou pomoc v mateřství. Příslušné dokumenty je možné začít vyřizovat případně i dříve. Jde jen o to, že na dohodě o převzetí dítěte do péče, může být nejdříve datum začátku 7 týdne po porodu.

Otec dítěte pak má nárok na PPM maximálně po dobu 22 týdnů. Vy pak případně můžete zahájit PPM již v době 6 – 8 týdnů před porodem. Při narození jednoho dítěte máte nárok na 28 týdnů PPM, u dvou dětí pak na 37 týdnů. Tedy pokud byste byla například na PPM 8 týdnů před porodem a následně pak ještě 6 týdnů po porodu, otec dítěte by pak mohl ještě čerpat dalších 14 týdnů (6 týdnů z oněch 28 můžete vyčerpat pouze vy, o zbylých 22 se můžete podělit s otcem dítěte).

Co se týká přidané pracovní neschopnosti, tak tu můžete případně zahájit i dříve. I když by pro to u vás nebyl nějaký zcela objektivní důvod, tak v případně těhotenství zpravidla není žádný problém domluvit se s lékařem, který vám vystaví neschopenku na základě rizikového těhotenství. Poměrně mnoho žen, je takto v době, před blížícím se porodem, na rizikovém těhotenství, i když pro to nemusí být zcela objektivní důvody.

Platí ale současně, že v době, kdy byste byla v pracovní neschopnosti (nebo pokud byste případně čerpala PPM), na základě nemocenského pojištění placeného jako OSVČ, pak po dobu, kdy jsou vám vypláceny nemocenské dávky, nemůžete samostatně vykonávat výdělečnou činnost. Viz paragraf 16, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 16 Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Je tedy na zvážení, jestli se vám na dobu, kdy nebudete vykonávat SVČ nevyplatí pozastavit výkon této činnosti. Protože na jednu stranu byste ji nemohla vykonávat sama (pokud byste měla zaměstnance, a ti ji vykonávali za vás, pak je to něco jiného), ale současně byste i nadále měla povinnost platit si zálohy na sociální/zdravotní pojištění. Pak je asi lepší výkon SVČ dočasně přerušit.

Co se týká vztahu pracovní neschopnost a vedlejšího příjmu. Obecně platí, že pokud máte více zaměstnání (resp. vykonáváte výkon více činností, které zakládají účast na nemocenském pojištění), pak je možné být třeba v jednom zaměstnání v pracovní neschopnosti a současně vykonávat jiné zaměstnání.

Platí zde pochopitelně nutnost dodržovat režim povolených vycházek nebo případně i léčebný režim stanovený lékařem. Tedy pokud byste na základě SVČ byla v pracovní neschopnosti, pak třeba v době vycházek můžete pracovat ve zmíněném vedlejším zaměstnání. Zde jen připomenu, že maximální rozsah vycházek během pracovní neschopnosti je 6 hodin v době 7:00 – 19:00.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,