PPM při dvou zaměstnáních

Dobrý den,

ráda bych Vás poprosila o radu a několik odpovědí, ohledně následující situace.

Pro úvod uvádím důležitá data a následně vysvětlím situaci.

  • Zaměstnání A – nástup 11.3.2013 – HPP – pracovní poměr doposud trvá – do listopadu 2017 na RD
  • Zaměstnání B – nástup 19.7.2016 – HPP – pracovní poměr doposud trvá
  • 1: dítě – narozeno 8.11.2014
  • dítě – termín porodu 11.3.2017
  • čerpání RP do listopadu 2016 (již ukončeno)

Ráda bych se zeptala, jak řešit nástup na MD v mém případě souběžných dvou zaměstnání.

Pokud správně počítám, na čerpání PPM mám nárok u zaměstnavatele A, kde jsem momentálně na rodičovské dovolené a to v termínu cca 14. – 18. 1. 2017 (6 – 8 týdnů před porodem). V zaměstnání B však nemám nárok na čerpání PPM (neodpracováno 180 dní). Musím tedy v zaměstnání setrvat až do porodu? Nebo je nějaká jiná možnost? Četla jsem nějaké informace o nástupu na nemocenskou v souvislosti s porodem 6 týdnů před termínem porodu, pokud ale vím, nelze čerpat dvě dávky najednou.

Můžu Vás poprosit o vysvětlení řešení mé situace, ráda bych předešla případným problémům jak u ČSSZ, tak u zaměstnavatele B.

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Viktória Š., 24.11.2016 21:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.11.2016 17:50 napsal/a:

Dobrý den,

Ano máte pravdu v tom, že nárok na PPM vám vzniká pouze u zaměstnavatele A. Kde splňujete jak podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění (270 kalendářních dní v posledních 2 letech), tak i podmínku, že jste zde stále zaměstnána (aktivní účast na NP)

U zaměstnavatele B není splněna podmínka účasti na nemocenském pojištění, nárok na PPM tedy nevzniká. Pokud máte dvě zaměstnání, tak se nárok na PPM posuzuje u každého z nich zvlášť.

V zaměstnání B ale nemusíte setrvávat až do porodu. V zaměstnání A v době 6 – 8 týdnů před porodem požádáte zaměstnavatele o poskytnutí mateřské dovolené a současně si na ČSSZ vyřídíte PPM. V zaměstnání B si pak požádáte také o poskytnutí mateřské dovolené. Mateřskou dovolenou můžete mít u obou zaměstnavatelů, PPM budete mít jen jednu, na základě zaměstnání A.

Zatímco u PPM jsou podmínky, jako minimální doba pojištění apod., mateřská dovolená (která je upravena zákoníkem práce), je pouze o tom, že zaměstnavatel vám v souvislosti s porodem musí poskytnout příslušné pracovní volno. To, že vám zaměstnavatel musí poskytnout příslušnou dovolenou v rozsahu 28 týdnů (stejně jako délka vyplácení PPM), není nijak podmíněno tím, jestli z daného zaměstnání máte či nemáte nárok na PPM. Současně platí i opačný vztah.

Pokud byste v zaměstnání B chtěla pracovat až do porodu tak je to možné. Při pobírání PPM ze zaměstnání A nesmíte pracovat v zaměstnání A, možnost pracovat v zaměstnání B ale není omezena.

To co zmiňujte – tedy že v době 6 týdnů před porodem máte nárok být v pracovní neschopnosti a dostávat nemocenské dávky se týká pouze případů, kdy nemáte nárok na PPM ani z jednoho zaměstnání. Jinak ale není možné mít současně PPM i nemocenské dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou po skončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, chci se zeptat, jestli nastoupím na rizikové těhotenství, teda nemocenskou, můj pracovní poměr skončí, jsem v zkušební době, budu mít nárok cca po 7 měsících neschopenky (rizikové těhotenství) na mateřskou? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou při druhém dítěti?

-

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (nar. 28. 8. 2019) Rodičovskou jsem měla v plánu pobírat do tří let věku dítěte (dle domluvy se zaměstnavatelem). Před rodičovskou jsem byla normálně zaměstnaná a probírala i mateřskou dovolenou. Nyní jsem ale opět těhotná a datum porodu vychází na půlku prosince. Jak […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď