PPM při dvou zaměstnáních

Dobrý den,

ráda bych Vás poprosila o radu a několik odpovědí, ohledně následující situace.

Pro úvod uvádím důležitá data a následně vysvětlím situaci.

  • Zaměstnání A – nástup 11.3.2013 – HPP – pracovní poměr doposud trvá – do listopadu 2017 na RD
  • Zaměstnání B – nástup 19.7.2016 – HPP – pracovní poměr doposud trvá
  • 1: dítě – narozeno 8.11.2014
  • dítě – termín porodu 11.3.2017
  • čerpání RP do listopadu 2016 (již ukončeno)

Ráda bych se zeptala, jak řešit nástup na MD v mém případě souběžných dvou zaměstnání.

Pokud správně počítám, na čerpání PPM mám nárok u zaměstnavatele A, kde jsem momentálně na rodičovské dovolené a to v termínu cca 14. – 18. 1. 2017 (6 – 8 týdnů před porodem). V zaměstnání B však nemám nárok na čerpání PPM (neodpracováno 180 dní). Musím tedy v zaměstnání setrvat až do porodu? Nebo je nějaká jiná možnost? Četla jsem nějaké informace o nástupu na nemocenskou v souvislosti s porodem 6 týdnů před termínem porodu, pokud ale vím, nelze čerpat dvě dávky najednou.

Můžu Vás poprosit o vysvětlení řešení mé situace, ráda bych předešla případným problémům jak u ČSSZ, tak u zaměstnavatele B.

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Viktória Š., 24.11.2016 21:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.11.2016 17:50 napsal/a:

Dobrý den,

Ano máte pravdu v tom, že nárok na PPM vám vzniká pouze u zaměstnavatele A. Kde splňujete jak podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění (270 kalendářních dní v posledních 2 letech), tak i podmínku, že jste zde stále zaměstnána (aktivní účast na NP)

U zaměstnavatele B není splněna podmínka účasti na nemocenském pojištění, nárok na PPM tedy nevzniká. Pokud máte dvě zaměstnání, tak se nárok na PPM posuzuje u každého z nich zvlášť.

V zaměstnání B ale nemusíte setrvávat až do porodu. V zaměstnání A v době 6 – 8 týdnů před porodem požádáte zaměstnavatele o poskytnutí mateřské dovolené a současně si na ČSSZ vyřídíte PPM. V zaměstnání B si pak požádáte také o poskytnutí mateřské dovolené. Mateřskou dovolenou můžete mít u obou zaměstnavatelů, PPM budete mít jen jednu, na základě zaměstnání A.

Zatímco u PPM jsou podmínky, jako minimální doba pojištění apod., mateřská dovolená (která je upravena zákoníkem práce), je pouze o tom, že zaměstnavatel vám v souvislosti s porodem musí poskytnout příslušné pracovní volno. To, že vám zaměstnavatel musí poskytnout příslušnou dovolenou v rozsahu 28 týdnů (stejně jako délka vyplácení PPM), není nijak podmíněno tím, jestli z daného zaměstnání máte či nemáte nárok na PPM. Současně platí i opačný vztah.

Pokud byste v zaměstnání B chtěla pracovat až do porodu tak je to možné. Při pobírání PPM ze zaměstnání A nesmíte pracovat v zaměstnání A, možnost pracovat v zaměstnání B ale není omezena.

To co zmiňujte – tedy že v době 6 týdnů před porodem máte nárok být v pracovní neschopnosti a dostávat nemocenské dávky se týká pouze případů, kdy nemáte nárok na PPM ani z jednoho zaměstnání. Jinak ale není možné mít současně PPM i nemocenské dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPP během mateřské dovolené v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 1. února 2022 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP (zastávám technickou pozici a DPP bych měla na administrativu). Chtěla bych se zeptat, zda tedy mohu během mateřské dovolené, pracovat na DPP pro stejného zaměstnavatele, nebo jestli je tam nějaké omezení? A dále, […]

Zobrazit odpověď