PPM při nástupu z rodičovské dovolené, kdy skočil pracovní poměr

Dobrý den,

v současné době jsem na rodičovské dovolené s druhým dítětem, které v říjnu dovrší 3 roky.

Na mateřskou jsem nastoupila plynule z rodičovské s 1. dítětem a podmínky pro čerpání PPM jsem tedy dvakrát splňovala (jsem zaměstnaná 10let u stejného zaměstnavatele, mám smlouvu na dobu neurčitou).

V říjnu plánuji zaměstnavatele požádat o 4. rok neplaceného volna, abych mohla nenastoupit do práce do 4 let věku mladšího dítěte. Zároveň plánuji otěhotnět a mít 3. dítě.

Předpokládám, že mi zaměstnavatel s mojí žádosti o volno ale nevyhoví a v říjnu se mnou rozváže pracovní poměr.

Do jaké doby musím otěhotnět, abych měla nárok čerpat PPM na 3. dítě a to v rozsahu stejném jako u předchozích PPM?

Předpokládám, že do 4 let věku druhého dítěte, kdy za mě nemocenské pojištění platí stát?

Není překážkou, pokud v té době již nebudu zaměstnaná, předpokládám-li, že mi v říjnu bude ukončena pracovní smlouva?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra, 24.04.2017 13:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.04.2017 12:21 napsal/a:

Dobrý den,

Rodičovská dovolená je poskytována zaměstnavatelem na dobu maximálně 3 roků Takže jak sama píšete, v případě, že byste chtěla zůstat doma s dítětem do 4 roků, pak musíte zaměstnavatele požádat o poskytnutí neplaceného volna. Zaměstnavatel vám může nebo také nemusí vyhovět. Je to na jeho rozhodnutí. Nemá povinnost vám vyhovět.

Pokud vám nevyhoví, pak jsou dvě možnosti:

  • Ukončíte pracovní poměr, budete nezaměstnaná a budete vedená v evidenci úřadu práce. Pak byste měla mít po nějakou dobu nárok na podporu v nezaměstnanosti. Současně v době, kdy jste vedená v evidenci úřadu práce, za vás zdravotní pojištění platí stát.
  • Nebo budete sice nezaměstnaná, ale nebudete vedená v evidenci úřadu práce, pak byste měla své zdravotní pojišťovně nahlásit, že pečujete o dítě do 7 roků, a zdravotní pojištění za vás opět platí stát.

Ani v jednom případě ale za vás nikdo neplatí nemocenské pojištění. Ani jako za nezaměstnanou na úřadu práce, ani jako za ženu v domácnosti, která pečuje o dítě.

Takže pokud byste chtěla mít nárok na PPM i u třetího dítěte, tak byste musela zahájit čerpání této PPM (začíná v době 6 – 8 týdnů před porodem), nejpozději do 180 dní od ukončení pracovního poměru. Oněch 180 dní je ochranná lhůta plynoucí z posledního zaměstnání.

Pokud by mělo dojít k zahájení PPM až po uplynutí této doby, a vy byla nezaměstnaná, pak na PPM nárok mít nebudete. Abyste ho měla, musela byste v době zahájení PPM být zaměstnána v nějakém dalším zaměstnání, nebo by vám musela plynout ochranná doba z jiného zaměstnání.

Co se týká výše PPM, pokud by došlo k zahájení PPM v rámci oněch 180 dní, pak byste měla obdobou PPM jako u předchozích dvou dětí. Její výše by se odvíjela od příjmů z posledního zaměstnání.

Pokud byste ale byla nějakou dobu nezaměstnaná, pak nějakou dobu pracovala, pak se již výše PPM bude odvíjet z příjmů z tohoto dalšího zaměstnání.

To že máte nárok na PPM u druhého nebo třetího dítěte ve stejné výši jako při předchozí PPM do 4 let, se týká pouze případů, kdy po celou dobu pracujete pro stejného zaměstnavatele:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď