PPM při nástupu z rodičovské dovolené, kdy skočil pracovní poměr

Dobrý den,

v současné době jsem na rodičovské dovolené s druhým dítětem, které v říjnu dovrší 3 roky.

Na mateřskou jsem nastoupila plynule z rodičovské s 1. dítětem a podmínky pro čerpání PPM jsem tedy dvakrát splňovala (jsem zaměstnaná 10let u stejného zaměstnavatele, mám smlouvu na dobu neurčitou).

V říjnu plánuji zaměstnavatele požádat o 4. rok neplaceného volna, abych mohla nenastoupit do práce do 4 let věku mladšího dítěte. Zároveň plánuji otěhotnět a mít 3. dítě.

Předpokládám, že mi zaměstnavatel s mojí žádosti o volno ale nevyhoví a v říjnu se mnou rozváže pracovní poměr.

Do jaké doby musím otěhotnět, abych měla nárok čerpat PPM na 3. dítě a to v rozsahu stejném jako u předchozích PPM?

Předpokládám, že do 4 let věku druhého dítěte, kdy za mě nemocenské pojištění platí stát?

Není překážkou, pokud v té době již nebudu zaměstnaná, předpokládám-li, že mi v říjnu bude ukončena pracovní smlouva?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra, 24.04.2017 13:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.04.2017 12:21 napsal/a:

Dobrý den,

Rodičovská dovolená je poskytována zaměstnavatelem na dobu maximálně 3 roků Takže jak sama píšete, v případě, že byste chtěla zůstat doma s dítětem do 4 roků, pak musíte zaměstnavatele požádat o poskytnutí neplaceného volna. Zaměstnavatel vám může nebo také nemusí vyhovět. Je to na jeho rozhodnutí. Nemá povinnost vám vyhovět.

Pokud vám nevyhoví, pak jsou dvě možnosti:

  • Ukončíte pracovní poměr, budete nezaměstnaná a budete vedená v evidenci úřadu práce. Pak byste měla mít po nějakou dobu nárok na podporu v nezaměstnanosti. Současně v době, kdy jste vedená v evidenci úřadu práce, za vás zdravotní pojištění platí stát.
  • Nebo budete sice nezaměstnaná, ale nebudete vedená v evidenci úřadu práce, pak byste měla své zdravotní pojišťovně nahlásit, že pečujete o dítě do 7 roků, a zdravotní pojištění za vás opět platí stát.

Ani v jednom případě ale za vás nikdo neplatí nemocenské pojištění. Ani jako za nezaměstnanou na úřadu práce, ani jako za ženu v domácnosti, která pečuje o dítě.

Takže pokud byste chtěla mít nárok na PPM i u třetího dítěte, tak byste musela zahájit čerpání této PPM (začíná v době 6 – 8 týdnů před porodem), nejpozději do 180 dní od ukončení pracovního poměru. Oněch 180 dní je ochranná lhůta plynoucí z posledního zaměstnání.

Pokud by mělo dojít k zahájení PPM až po uplynutí této doby, a vy byla nezaměstnaná, pak na PPM nárok mít nebudete. Abyste ho měla, musela byste v době zahájení PPM být zaměstnána v nějakém dalším zaměstnání, nebo by vám musela plynout ochranná doba z jiného zaměstnání.

Co se týká výše PPM, pokud by došlo k zahájení PPM v rámci oněch 180 dní, pak byste měla obdobou PPM jako u předchozích dvou dětí. Její výše by se odvíjela od příjmů z posledního zaměstnání.

Pokud byste ale byla nějakou dobu nezaměstnaná, pak nějakou dobu pracovala, pak se již výše PPM bude odvíjet z příjmů z tohoto dalšího zaměstnání.

To že máte nárok na PPM u druhého nebo třetího dítěte ve stejné výši jako při předchozí PPM do 4 let, se týká pouze případů, kdy po celou dobu pracujete pro stejného zaměstnavatele:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pracovní doba v těhotenství – zkrácení dlouhých směn

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako prodavačka s nepravidelnou pracovní dobou. Většinou pracujeme v 11 hodinových směnách několik dní po sobě, ale momentálně jsem těhotná a je to pro mě vyčerpávající. Chtěla bych se proto zeptat, jestli mám nárok na zkrácení pracovní doby nebo jestli je nějak omezeno, kolik dnů po sobě jdoucích mohu pracovat. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď