PPM při nástupu z rodičovské dovolené, kdy skočil pracovní poměr

Dobrý den,

v současné době jsem na rodičovské dovolené s druhým dítětem, které v říjnu dovrší 3 roky.

Na mateřskou jsem nastoupila plynule z rodičovské s 1. dítětem a podmínky pro čerpání PPM jsem tedy dvakrát splňovala (jsem zaměstnaná 10let u stejného zaměstnavatele, mám smlouvu na dobu neurčitou).

V říjnu plánuji zaměstnavatele požádat o 4. rok neplaceného volna, abych mohla nenastoupit do práce do 4 let věku mladšího dítěte. Zároveň plánuji otěhotnět a mít 3. dítě.

Předpokládám, že mi zaměstnavatel s mojí žádosti o volno ale nevyhoví a v říjnu se mnou rozváže pracovní poměr.

Do jaké doby musím otěhotnět, abych měla nárok čerpat PPM na 3. dítě a to v rozsahu stejném jako u předchozích PPM?

Předpokládám, že do 4 let věku druhého dítěte, kdy za mě nemocenské pojištění platí stát?

Není překážkou, pokud v té době již nebudu zaměstnaná, předpokládám-li, že mi v říjnu bude ukončena pracovní smlouva?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra, 24.04.2017 13:48

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.04.2017 12:21 napsal/a:
 

Dobrý den,

Rodičovská dovolená je poskytována zaměstnavatelem na dobu maximálně 3 roků Takže jak sama píšete, v případě, že byste chtěla zůstat doma s dítětem do 4 roků, pak musíte zaměstnavatele požádat o poskytnutí neplaceného volna. Zaměstnavatel vám může nebo také nemusí vyhovět. Je to na jeho rozhodnutí. Nemá povinnost vám vyhovět.

Pokud vám nevyhoví, pak jsou dvě možnosti:

  • Ukončíte pracovní poměr, budete nezaměstnaná a budete vedená v evidenci úřadu práce. Pak byste měla mít po nějakou dobu nárok na podporu v nezaměstnanosti. Současně v době, kdy jste vedená v evidenci úřadu práce, za vás zdravotní pojištění platí stát.
  • Nebo budete sice nezaměstnaná, ale nebudete vedená v evidenci úřadu práce, pak byste měla své zdravotní pojišťovně nahlásit, že pečujete o dítě do 7 roků, a zdravotní pojištění za vás opět platí stát.

Ani v jednom případě ale za vás nikdo neplatí nemocenské pojištění. Ani jako za nezaměstnanou na úřadu práce, ani jako za ženu v domácnosti, která pečuje o dítě.

Takže pokud byste chtěla mít nárok na PPM i u třetího dítěte, tak byste musela zahájit čerpání této PPM (začíná v době 6 – 8 týdnů před porodem), nejpozději do 180 dní od ukončení pracovního poměru. Oněch 180 dní je ochranná lhůta plynoucí z posledního zaměstnání.

Pokud by mělo dojít k zahájení PPM až po uplynutí této doby, a vy byla nezaměstnaná, pak na PPM nárok mít nebudete. Abyste ho měla, musela byste v době zahájení PPM být zaměstnána v nějakém dalším zaměstnání, nebo by vám musela plynout ochranná doba z jiného zaměstnání.

Co se týká výše PPM, pokud by došlo k zahájení PPM v rámci oněch 180 dní, pak byste měla obdobou PPM jako u předchozích dvou dětí. Její výše by se odvíjela od příjmů z posledního zaměstnání.

Pokud byste ale byla nějakou dobu nezaměstnaná, pak nějakou dobu pracovala, pak se již výše PPM bude odvíjet z příjmů z tohoto dalšího zaměstnání.

To že máte nárok na PPM u druhého nebo třetího dítěte ve stejné výši jako při předchozí PPM do 4 let, se týká pouze případů, kdy po celou dobu pracujete pro stejného zaměstnavatele:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,