PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

Dobrý den,

Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství.

Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění?

Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli?

Děkuji!

Dotaz poslal/a: Alena M., 13.05.2018 12:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.05.2018 15:52 napsal/a:

Dobrý den,

Jako OSVČ můžete mít nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) pouze za předpokladu, že si budete platit nemocenské pojištění. Jeho platba je pro OSVČ dobrovolná (na rozdíl od sociálního nebo zdravotního pojištění).

Abyste měla, jako OSVČ, nárok na PPM, tak si nemocenské pojištění musíte platit nejméně po dobu 270 kalendářních dní za poslední 2 roky, a současně nejméně 180 dní za poslední rok.

Minimální výše nemocenského pojištění je 2,3% z částky 5000 Kč, tedy 115 Kč. V takovém případě pak „mateřská“ vychází na 116 Kč denně, tedy cca 3480 Kč na měsíc a to není mnoho.

Maximální výše nemocenského pojištění je navázána na vyměřovací základ pro sociální pojištění. Což je jedna polovina „zisku“ (rozdílu mezi příjmy a náklady).

Viz konkrétně:

OSVČ si určuje měsíční základ NP svou platbou. Dle ustanovení § 5b odst. 3 zák. č. 589/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, nemůže být měsíční základ NP nižší než dvojnásobek částky rozhodné podle předpisů o NP pro účast zaměstnanců na NP (5 000 Kč) a zároveň nemůže být vyšší než částka rovnající se průměru, který z určeného (vypočteného) vyměřovacího základu na posledním přehledu o příjmech a výdajích, připadá na jeden kalendářní měsíc výkonu činnosti, přičemž k přehledu staršímu tří let se nepřihlíží. Je-li vypočtený průměr nižší než minimální měsíční základ NP, je měsíční základ roven minimálnímu měsíčnímu základu. Byla-li v kalendářním roce, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, ve kterém se pojistné na NP platí, samostatná výdělečná činnost zahájena (znovuzahájena), lze určený (vypočtený) vyměřovací základ za takový kalendářní rok použít pouze v případě, že činnost byla vykonávána alespoň ve čtyřech kalendářních měsících. Nelze-li určit maximální měsíční základ NP z naposledy podaného přehledu o příjmech a výdajích, rovná se tento polovině průměrné mzdy platné pro daný kalendářní rok.

Tj. není možné, abyste si zvýšila platbu na nemocenské pojištění, pokud současně nemáte adekvátně vysoký vyměřovací základ. Pokud máte nízké příjmy a/nebo vysoké náklady a tím pádem i nízký vyměřovací základ (platíte nízké sociální pojištění), pak ani nemůžete platit vysoké nemocenské pojištění a nemůžete mít ani nijak závratně vysokou „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství).

Maximální výše nemocenského pojištění je vždy 2,3% z vyměřovacího základu (resp. měsíčně pak platíte jednu dvanáctinu z této částky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď