PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

Dobrý den,

Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství.

Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění?

Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli?

Děkuji!

Dotaz poslal/a: Alena M., 13.05.2018 12:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.05.2018 15:52 napsal/a:

Dobrý den,

Jako OSVČ můžete mít nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) pouze za předpokladu, že si budete platit nemocenské pojištění. Jeho platba je pro OSVČ dobrovolná (na rozdíl od sociálního nebo zdravotního pojištění).

Abyste měla, jako OSVČ, nárok na PPM, tak si nemocenské pojištění musíte platit nejméně po dobu 270 kalendářních dní za poslední 2 roky, a současně nejméně 180 dní za poslední rok.

Minimální výše nemocenského pojištění je 2,3% z částky 5000 Kč, tedy 115 Kč. V takovém případě pak „mateřská“ vychází na 116 Kč denně, tedy cca 3480 Kč na měsíc a to není mnoho.

Maximální výše nemocenského pojištění je navázána na vyměřovací základ pro sociální pojištění. Což je jedna polovina „zisku“ (rozdílu mezi příjmy a náklady).

Viz konkrétně:

OSVČ si určuje měsíční základ NP svou platbou. Dle ustanovení § 5b odst. 3 zák. č. 589/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, nemůže být měsíční základ NP nižší než dvojnásobek částky rozhodné podle předpisů o NP pro účast zaměstnanců na NP (5 000 Kč) a zároveň nemůže být vyšší než částka rovnající se průměru, který z určeného (vypočteného) vyměřovacího základu na posledním přehledu o příjmech a výdajích, připadá na jeden kalendářní měsíc výkonu činnosti, přičemž k přehledu staršímu tří let se nepřihlíží. Je-li vypočtený průměr nižší než minimální měsíční základ NP, je měsíční základ roven minimálnímu měsíčnímu základu. Byla-li v kalendářním roce, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, ve kterém se pojistné na NP platí, samostatná výdělečná činnost zahájena (znovuzahájena), lze určený (vypočtený) vyměřovací základ za takový kalendářní rok použít pouze v případě, že činnost byla vykonávána alespoň ve čtyřech kalendářních měsících. Nelze-li určit maximální měsíční základ NP z naposledy podaného přehledu o příjmech a výdajích, rovná se tento polovině průměrné mzdy platné pro daný kalendářní rok.

Tj. není možné, abyste si zvýšila platbu na nemocenské pojištění, pokud současně nemáte adekvátně vysoký vyměřovací základ. Pokud máte nízké příjmy a/nebo vysoké náklady a tím pádem i nízký vyměřovací základ (platíte nízké sociální pojištění), pak ani nemůžete platit vysoké nemocenské pojištění a nemůžete mít ani nijak závratně vysokou „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství).

Maximální výše nemocenského pojištění je vždy 2,3% z vyměřovacího základu (resp. měsíčně pak platíte jednu dvanáctinu z této částky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď