PPM pro otce OSVČ

Dobrý den,

jsem studentkou doktorandského studia, pobírám pouze doktorandské stipendium, zaměstnaná nejsem, tudíž nemám nárok na PPM. S přítelem (otcem dítěte) spolu nežijeme. Měla bych 2 dotazy:

1, z čeho se bude vypočítávat, zda mám nárok na porodné?

2, je možné, aby si o PPM zažádal otec dítěte, když je OSVČ?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Alena O., 23.12.2016 06:29
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.12.2016 14:38 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na porodné, tak na tuto sociální dávku máte nárok při narození prvního nebo druhého dítě. A to v případě, že příjmy „rodiny“ v předchozím kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte nepřekročí 2,7 násobek životního minima. Jedná se o průměrný měsíční příjem spočítaný na základě součtu příjmů všech společně posuzovaných osob. U této sociální dávky se jako společně posuzované osoby počítají zpravidla matka + otec + dítě (děti) – viz paragraf 7, zákon o nemocenském pojištění (tedy zákon číslo 117/1995 Sb.):

(1) Za rodinu se pro účely tohoto zákona považuje, není-li dále stanoveno jinak, oprávněná osoba a společně s ní posuzované osoby, a není-li těchto osob, považuje se za rodinu sama oprávněná osoba. Žádná z osob nemůže být posuzována jako oprávněná osoba nebo jako společně posuzovaná osoba současně ve více rodinách, jde-li o společně posuzované osoby pro účely přídavku na dítě, porodného a rodičovského příspěvku; jestliže je některá z uvedených osob společně posuzována pro účely přídavku na dítě nebo porodného, může být současně posuzována s jinými osobami jako společně posuzovaná pro příspěvek na bydlení podle odstavce 5, jsou-li splněny podmínky pro takový postup.

U OSVČ se pak jako příjem počítá buď skutečně dosahovaný příjem, ale zároveň (pokud třeba OSVČ dokládá jen nízké příjmy), se jako příjem započítá vždy nejméně 50% z průměrné mzdy v ČR (pro dok 2017 to bude 27 000, tedy minimálně 13500 Kč).

Co se pak týká nároku na PPM u otce dítěte, který je OSVČ, tak platí, že musí splňovat základní podmínky pro nárok na tuto dávku. Tedy platit si jako OSVČ dobrovolné nemocenské pojištění minimálně po dobu 270 kalendářních dní za poslední 2 roky a současně minimálně 180 dní v posledním roce – viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění. 

(3) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství osoby samostatně výdělečně činné je kromě splnění podmínky účasti na pojištění podle odstavce 2 účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné podle § 11 po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby stanovené podle § 34 odst. 1. Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství zahraničního zaměstnance je kromě splnění podmínky účasti na pojištění podle odstavce 2 účast na pojištění jako zahraničního zaměstnance podle § 10 odst. 7 po dobu alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby stanovené podle § 34 odst. 1.

Otec dítěte také může o PPM žádat nejdříve po ukončení 6 týdne po porodu (žena má nárok už 6 – 8 týdnů před porodem), a PPM může dostávat po dobu 22 týdnů. Pro OSVČ ale současně platí, že v době, kdy dostává PPM, také nesmí osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost – viz paragraf 16:

§ 16 Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Pokud otec dítěte jako OSVČ splňuje podmínky pro nárok na PPM (účast na nemocenském pojištění), pak s vámi na začátku 7 týdne po porodu může uzavřít písemnou dohodou o svěření dítěte do jeho péče, a na základě toho se pak obrátit na ČSSZ (respektive místní OSSZ) a podat žádost o PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď