Nárok na PPM u druhého dítěte a její výše

Dobrý den, prosím Vás, jsem na RD s prvním dítětem a chceme se snažit o druhé dítě.

Moje otázka zní, budu mít nárok na PPM, když se mi druhé dítě narodí např. půl roku poté, co prvnímu dítěti budou 3 roky? V práci mám smlouvu na dobu neurčitou, ale vím, že zaměstnavatel má povinnost držet mi místo pouze 3 roky.

Když si rodičovskou dovolenou u prvního dítěte prodloužím až do případného nástupu na PPM u druhého dítěte, tak to bude už po 3 letech, co mi zaměstnavatel musí držet místo, tak nevím, jestli budu mít v tomto případě nárok na PPM?

A ještě jsem se chtěla zeptat, prosím, jaká je minimální výše měsíční částky rodičovského příspěvku, kterou si mohu zvolit?

Velmi Vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lucie H., 14.11.2016 21:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.11.2016 01:56 napsal/a:

Dobrý den,

U nároku na PPM, na druhé dítě, bude záležet na tom, kdy přesně by se mělo dítě narodit, a také na tom, jak to budete mít se zaměstnáním v době před a při narození druhého dítěte. Takže nyní se pokusím odpovědět, byť to bude do značné míry jen teorie:

Pokud by se vám druhé dítě mělo narodit tak, že termín zahájení druhé mateřské (6 – 8 týdnů před porodem) by spadal ještě do období čerpání rodičovské dovolené, pak je to poměrně jednoduché. Nárok na PPM byste měla, a její výše by se počítala z příjmů, které jsme měla v zaměstnání před narozením prvního dítěte. PPM na druhé dítě - její výše by pak byla o něco malinko vyšší než u prvního dítěte, což je dáno tím, že redukční hranice se každý rok zvyšují o pár (někdy i deseti) korun. Ve výsledku by tak PPM na druhé dítě mohla být třeba o 100 nebo 200 Kč měsíčně vyšší.

Pokud by se dítě mělo narodit až po skončení rodičovské dovolené, resp. termín zahájení mateřské dovolené na druhé dítě by byl až po ukončení rodičovské dovolené, pak by záleželo na vašem zaměstnání.

Pokud byste po skončení rodičovské dovolené nastoupila zpět k původnímu zaměstnavateli, a druhé dítě se narodilo do 4 roků věku prvního dítěte, pak opět můžete mít PPM stejně vysokou, jako při prvním dítěti. Resp. v takovém případě by se spočítala PPM z příjmů, které byste měla v zaměstnání po skončení rodičovské. Pokud by takto spočítaná PPM byla nižší než ta na první dítě, pak máte nárok na tu vyšší. Ta, kterou jste měla na první dítě – viz zákon o nemocenském pojištění, paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Mohla by třeba nastat i situace, kdy by vám skončila rodičovská dovolená a vy byste ihned po jejím skončení nastoupila do pracovní neschopnosti, třeba z důvodu rizikového těhotenství. A byla na nemocenské až do začátku mateřské na druhé dítě. I tak máte nárok na PPM v původní výši.

Pokud byste po skončení RD do zaměstnání nenastoupila, a váš pracovní poměr tak zanikl, pak by záleželo na konkrétním termínu narození druhého dítěte. Pokud by se druhé dítě mělo narodit do 180 dní od skončení zaměstnání, pak stále můžete mít nárok na PPM. Pokud by to ale bylo až za delší dobu, tak byste před narozením druhého dítěte musela nastoupit do jiného zaměstnání (a v době zahájení PPM být zaměstnána nebo alespoň v ochranné lhůtě plynoucí z druhého zaměstnání), jinak na PPM nárok mít nebudete.

Co se týká minimální výše rodičovského příspěvku, tak ta v zásadě není stanovena. Platí, že nárok na RP máte maximálně do 4 roků věku dítěte nebo do doby, než je vyčerpána celá částka – tedy 220 000 Kč. Takže si to můžete sama spočítat – podle toho kolik jste již vyčerpala, si můžete spočítat, kolik nejméně byste měla dostávat měsíčně, abyste stihla celou dávku dobrat, než budou vašemu dítěti 4 roky. Jinak obecně platí, že minimální výše výplaty jakékoliv sociální dávky (kam patří i RP), je 50 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď