PPM u druhého dítěte a návrat do zaměstnání

Dobrý den

v současné době jsem na MD a pobírám RP, dceři jsou 2 roky a mám od r. 2012 pracovní smlouvu na dobu určitou, a to do 12/2017. Naskytla se mi možnost vrátit se od 1. 9. 2017 do původního zaměstnání na zkrácený úvazek (16h týdně). Pokud jsem situaci správně pochopila, tak mám možnost buď:

1) dočerpat RP a ukončit MD a jen prodloužit stávající smlouvu a dodatkem zkrátit rozsah stávající pracovní doby, anebo

2) nechat doběhnout stávající smlouvu a dočerpat RP a současně uzavřít smlouvu novou, a to na DPČ

Zajímalo by mě, jak by to bylo s nárokem na PPM u obou variant, pokud bych v blízké době (říjen, listopad 2017) znovu otěhotněla? Je pro tuto situaci rozhodující, jestli mi bude smlouva prodloužena/bude smlouva uzavřena na r. 2018?

Děkuji Vám

Dotaz poslal/a: Petra S., 13.07.2017 17:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.07.2017 17:04 napsal/a:

Dobrý den,

Při výpočtu PPM se vychází z denního vyměřovacího základu. Ten se zpravidla určuje z posledních 12 měsíců před zahájením PPM. K zahájení PPM dochází v době 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Měsíc, ve kterém je PPM zahájena, se pak již do výpočtu neshrnuje.

V obou případech, které zmiňujete, by se tedy z příslušného období spočítal denní vyměřovací základ. U DPČ by ale záleželo, jestli by vám tato smlouva zakládala účast na nemocenském pojištění. U DPČ za vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění v případě, že je měsíční příjem vyšší než 2500 Kč, nebo pokud je ve smlouvě sjednán rozhodný příjem vyšší než 2500 Kč.

V případě, že byste pracovala pro stejného zaměstnavatele, a PPM na druhé dítě byla zahájena do věku 4 roky toho prvního, pak by se mohl zohlednit i denní vyměřovací základ, podle kterého se počítala výše PPM u prvního dítěte – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Jinak v dotazu zmiňujete „dočerpat RP“ – to ale není nezbytně nutné. Rodičovský příspěvek můžete dostávat i v době, kdy byste se vrátila do zaměstnání. Pouze byste ukončila rodičovskou dovolenou. Rodičovský příspěvek není podmíněn tím, že byste byla doma s dítětem.

Během doby, kdy jej dostáváte, můžete pracovat nebo podnikat. Výše příjmu není nijak omezena. V zásadě jedinou podmínkou je to, že je zajištěna celodenní péče o dítě. To pak znamená, že u dětí do dvou let, je není možné dávat do školky/jeslí na dobu delší než 46 hodin měsíčně.

Osobně si myslím, že je pro vás výhodnější prodloužit stávající pracovní smlouvu než uzavírat novou na DPČ. I s ohledem na to, že u stávající smlouvy pak máte standardní dvouměsíční výpovědní lhůtu (u DPČ je to jen 15 dní) nebo případně nárok na odstupné při výpovědi atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď