PPM u druhého dítěte a návrat do zaměstnání

Dobrý den

v současné době jsem na MD a pobírám RP, dceři jsou 2 roky a mám od r. 2012 pracovní smlouvu na dobu určitou, a to do 12/2017. Naskytla se mi možnost vrátit se od 1. 9. 2017 do původního zaměstnání na zkrácený úvazek (16h týdně). Pokud jsem situaci správně pochopila, tak mám možnost buď:

1) dočerpat RP a ukončit MD a jen prodloužit stávající smlouvu a dodatkem zkrátit rozsah stávající pracovní doby, anebo

2) nechat doběhnout stávající smlouvu a dočerpat RP a současně uzavřít smlouvu novou, a to na DPČ

Zajímalo by mě, jak by to bylo s nárokem na PPM u obou variant, pokud bych v blízké době (říjen, listopad 2017) znovu otěhotněla? Je pro tuto situaci rozhodující, jestli mi bude smlouva prodloužena/bude smlouva uzavřena na r. 2018?

Děkuji Vám

Dotaz poslal/a: Petra S., 13.07.2017 17:17

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.07.2017 17:04 napsal/a:
 

Dobrý den,

Při výpočtu PPM se vychází z denního vyměřovacího základu. Ten se zpravidla určuje z posledních 12 měsíců před zahájením PPM. K zahájení PPM dochází v době 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. Měsíc, ve kterém je PPM zahájena, se pak již do výpočtu neshrnuje.

V obou případech, které zmiňujete, by se tedy z příslušného období spočítal denní vyměřovací základ. U DPČ by ale záleželo, jestli by vám tato smlouva zakládala účast na nemocenském pojištění. U DPČ za vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění v případě, že je měsíční příjem vyšší než 2500 Kč, nebo pokud je ve smlouvě sjednán rozhodný příjem vyšší než 2500 Kč.

V případě, že byste pracovala pro stejného zaměstnavatele, a PPM na druhé dítě byla zahájena do věku 4 roky toho prvního, pak by se mohl zohlednit i denní vyměřovací základ, podle kterého se počítala výše PPM u prvního dítěte – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Jinak v dotazu zmiňujete „dočerpat RP“ – to ale není nezbytně nutné. Rodičovský příspěvek můžete dostávat i v době, kdy byste se vrátila do zaměstnání. Pouze byste ukončila rodičovskou dovolenou. Rodičovský příspěvek není podmíněn tím, že byste byla doma s dítětem.

Během doby, kdy jej dostáváte, můžete pracovat nebo podnikat. Výše příjmu není nijak omezena. V zásadě jedinou podmínkou je to, že je zajištěna celodenní péče o dítě. To pak znamená, že u dětí do dvou let, je není možné dávat do školky/jeslí na dobu delší než 46 hodin měsíčně.

Osobně si myslím, že je pro vás výhodnější prodloužit stávající pracovní smlouvu než uzavírat novou na DPČ. I s ohledem na to, že u stávající smlouvy pak máte standardní dvouměsíční výpovědní lhůtu (u DPČ je to jen 15 dní) nebo případně nárok na odstupné při výpovědi atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,