PPM u OSVČ – minimální záloha na nemocenské

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to s nárokem na PPM u OSVČ. Podnikám už 5 roků. Po celou tu dobu si platím sociální zdravotní (jen minimální zálohy). Nyní jsem těhotná. Od podzimu minulého roku jsem si začala platit nemocenské pojištění – minimální zálohu. Termín porodu mám stanovený na srpen. Moje otázka: budu mít nárok na PPM? A pokud ano, v jaké bude výši? Můžete mi prosím poradit, jak se počítá mateřská u OSVČ? A také bych chtěla vědět, jestli by mělo smysl, abych si případně na nemocenském platila více? Budu pak mít vyšší mateřskou? Děkuji vám předem za odpověď na tyto otázky.

Dotaz poslal/a: Libuše B., 16.01.2014 9:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.01.2014 10:47 napsal/a:

Dobrý den Libuše,

Děkuji vám za důvěru, se kterou jste se obrátila na naši poradu. Pokusím se vám postupně odpovědět na všechny vaše dotazy.

Pokud jste OSVČ, jak uvádíte, tak pro vás platí podobné podmínky, jako pro ženy které jsou zaměstnané s několika málo rozdíly. Abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musí být splněny dvě hlavní podmínky:

  1. V době nástupu na mateřskou musíte být účastníkem na nemocenském pojištění (tj. v případě OSVČ to znamená platit si nemocenské pojištění). Tuto podmínku splňujete (resp. pokud budete pokračovat v placení nemocenského pojištění, tak ji budete splňovat)
  2. Druhá podmínka, která je společná jak pro OSVČ, tak i pro zaměstnance je, že v době nástupu na mateřskou musíte být v posledních 2 letech před nástupem na PPM účastníkem nemocenského pojištění. Jestli splníte tuto podmínku, ale nepoznám, neuvádíte přesné termíny, kdy jste začala platit nemocenské pojištění a kdy přesně má termín porodnu. Při troše štěstí byste se ale do lhůty 270 dní mohla vejít
  3. Třetí podmínka platí jen pro OSVČ, u nich platí, že nemocenské musí platit nejméně 180 dní za poslední rok před nástupem na PPM. Tento bod byste měla opět splnit.

Pokud si platíte pouze základní (minimální) nemocenské pojištění, což je aktuálně v roce 2014 115 Kč, tak je to stejné jako byste byla zaměstnaná s hrubou mzdou 5000 Kč měsíčně. To znamená, že vaše mateřská by byla 3480 Kč měsíčně.

Ano, můžete si začít platit vyšší nemocenské pojištění. V tom případě by se vám zvyšovala i výsledná mateřská. Pro stanovení výše bude rozhodující to, co jste zaplatila za posledních 12 měsíců před nástupem na PPM, na maximální mateřskou se tedy již dostat nemůžete, ale můžete mít i podstatně více než by vám vyplývalo z minimální platby. Maximální částka, kterou má měsíčně smysl platit je 2 387 Kč. Pokud byste tuto částku platila po celý rok, vaše mateřská by pak byla cca 31 740 Kč měsíčně.

Pokud si nezačnete platit vyšší nemocenské pojištění, tak před narozením dítěte budete mít nárok jen na PPM ve výši cca 3480 Kč měsíčně.

Po narození dítěte byste si pak mohla požádat ještě o rodičovský příspěvek, Nedostávala byste ho v plné výši, ale během doby, co byste ještě měla nárok na PPM by se vám RP vyplácel jako rozdíl mezi 7600 Kč a 3480 Kč, tj. 4120 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek. Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), […]

Zobrazit odpověď

Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?

-

Dobrý den, Zajímalo by mne, jak se počítá výše mateřské po nemocenské (rizikové těhotenství). Či sa počítá z průmerné hrubý mzdy co mám vo výplatní pásce alebo z hrubé mzdy co mám v zmluve? Ďakujem.

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď