PPM u OSVČ – minimální záloha na nemocenské

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to s nárokem na PPM u OSVČ. Podnikám už 5 roků. Po celou tu dobu si platím sociální zdravotní (jen minimální zálohy). Nyní jsem těhotná. Od podzimu minulého roku jsem si začala platit nemocenské pojištění – minimální zálohu. Termín porodu mám stanovený na srpen. Moje otázka: budu mít nárok na PPM? A pokud ano, v jaké bude výši? Můžete mi prosím poradit, jak se počítá mateřská u OSVČ? A také bych chtěla vědět, jestli by mělo smysl, abych si případně na nemocenském platila více? Budu pak mít vyšší mateřskou? Děkuji vám předem za odpověď na tyto otázky.

Dotaz poslal/a: Libuše B., 16.01.2014 9:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.01.2014 10:47 napsal/a:

Dobrý den Libuše,

Děkuji vám za důvěru, se kterou jste se obrátila na naši poradu. Pokusím se vám postupně odpovědět na všechny vaše dotazy.

Pokud jste OSVČ, jak uvádíte, tak pro vás platí podobné podmínky, jako pro ženy které jsou zaměstnané s několika málo rozdíly. Abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musí být splněny dvě hlavní podmínky:

  1. V době nástupu na mateřskou musíte být účastníkem na nemocenském pojištění (tj. v případě OSVČ to znamená platit si nemocenské pojištění). Tuto podmínku splňujete (resp. pokud budete pokračovat v placení nemocenského pojištění, tak ji budete splňovat)
  2. Druhá podmínka, která je společná jak pro OSVČ, tak i pro zaměstnance je, že v době nástupu na mateřskou musíte být v posledních 2 letech před nástupem na PPM účastníkem nemocenského pojištění. Jestli splníte tuto podmínku, ale nepoznám, neuvádíte přesné termíny, kdy jste začala platit nemocenské pojištění a kdy přesně má termín porodnu. Při troše štěstí byste se ale do lhůty 270 dní mohla vejít
  3. Třetí podmínka platí jen pro OSVČ, u nich platí, že nemocenské musí platit nejméně 180 dní za poslední rok před nástupem na PPM. Tento bod byste měla opět splnit.

Pokud si platíte pouze základní (minimální) nemocenské pojištění, což je aktuálně v roce 2014 115 Kč, tak je to stejné jako byste byla zaměstnaná s hrubou mzdou 5000 Kč měsíčně. To znamená, že vaše mateřská by byla 3480 Kč měsíčně.

Ano, můžete si začít platit vyšší nemocenské pojištění. V tom případě by se vám zvyšovala i výsledná mateřská. Pro stanovení výše bude rozhodující to, co jste zaplatila za posledních 12 měsíců před nástupem na PPM, na maximální mateřskou se tedy již dostat nemůžete, ale můžete mít i podstatně více než by vám vyplývalo z minimální platby. Maximální částka, kterou má měsíčně smysl platit je 2 387 Kč. Pokud byste tuto částku platila po celý rok, vaše mateřská by pak byla cca 31 740 Kč měsíčně.

Pokud si nezačnete platit vyšší nemocenské pojištění, tak před narozením dítěte budete mít nárok jen na PPM ve výši cca 3480 Kč měsíčně.

Po narození dítěte byste si pak mohla požádat ještě o rodičovský příspěvek, Nedostávala byste ho v plné výši, ale během doby, co byste ještě měla nárok na PPM by se vám RP vyplácel jako rozdíl mezi 7600 Kč a 3480 Kč, tj. 4120 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Peněžitá pomoc v mateřství po návratu ze zahraničí (práce v Irsku)

-

Dobrý den, s přítelkyní žijeme v Irsku téměř dva roky a ona teď otěhotněla. Termín porodu je 19. 1. 2021, ale jelikož přítelkyně nevěří irské zdravotní péči, rozhodli jsme se ke konci října vrátit do ČR. Chtěl bych se zeptat, zda-li by v tomto případě měla přítelkyně nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jelikož přijedeme […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou – těhotenství po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, k 31. 1. 2020 jsem dostala po 7 letech výpověď v zaměstnání z důvodů nadbytečnosti. Můj pracovní poměr tedy dnem 31. 3. 2020 skončil. Byla jsem zaměstnaná na HPP 3. 3. 2020 jsem onemocněla. V průběhu nemoci jsem otěhotněla a nyní jsem stále v pracovní neschopnosti již na rizikovém těhotenství. Můj dotaz zní, […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno, ukončení pobírání rodičovského příspěvku a nástup na mateřskou

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Mám zatím jedno dítě, kterému budou v prosinci 4 roky. Po rodičovské dovolené jsem v práci dostala neplacené volno z důvodu péče o dítě do čtyř let. Zároveň pobírám rodičovský příspěvek (do 31. 7. 2020). 27. 8. 2820 mám termín porodu druhého dítěte. 1) Chtěla […]

Zobrazit odpověď

Nárok a výpočet mateřské v ochranné době po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mi vznikne nárok na mateřskou dovolenou a jak se bude počítat: V červenci 2019 jsem ukončila VŠ studium a od srpna 2019 jsem byla zaměstnána na HPP za 15000 hrubého. Od února 2020 jsem změnila zaměstnání za 30000 hrubého, ale mám smlouvu na dobu určitou do konce srpna […]

Zobrazit odpověď