Práce na dohodu v době pracovní neschopnosti

Dobrý den,

již jsem pochopila, že během pracovní neschopnosti si mohu vydělávat na dohodu o provedení práce, pokud budu dodržovat léčebný režim a vycházky.

Ale teď konkrétně, pokud jsem byla zaměstnána jako lékárník, a nyní jsem doma kvůli rizikovému těhotenství, protože jsem měla komplikace, a plný režim v lékárně bych nezvládla, mohu u stejného zaměstnavatele nyní při neschopence mít DPP, kde jako náplň práce bude uvedeno např. „pomocné práce“?

Opravdu bych chodila vypomáhat hlavně s retaxací, přípravou léků pro Domov seniorů apod. Anebo druhá možnost, můžu se u jiného zaměstnavatele nechat zaměstnat jako „lékárník“ na výpomoc?

V jaké vyhlášce nebo zákoně jsou tyto podmínky uvedeny, abych se nedostala do maléru?

Velice děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lucie K., 20.10.2016 08:13
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 17.11.2016 02:24 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, máte pravdu v tom, že i během pracovní neschopnosti je možné při splnění určitých podmínek dále pracovat. Těmi podmínkami je pak především dodržování léčebného režimu nařízeného ošetřujícím lékařem, a dále režimu povolených vycházek (jak sama uvádíte).

Není žádná vyhláška nebo jiný zákonný předpis, který by říkal, co můžete během nemocenské dělat. Je zde pouze zákon o nemocenském pojištění, který explicitně říká, co nesmíte. Vzhledem k právnímu principu, že co není zakázáno je povoleno, pak platí, že to, co není zákonem jasně zakázáno, dělat můžete.

Zákaz výkonu stejné činnosti, z níž plyne nemocenské pojištění na základě, kterého jsou vypláceny nemocenské dávky, je uveden v paragrafu 16, zákona o nemocenském pojištění viz:

§ 16

Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou      

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Takže aby bylo vyhověno zákonu, musíte mít během pracovní neschopnosti buďto uzavřenou smlouvu s jiným zaměstnavatelem. Nebo musíte se svým zaměstnavatelem uzavřít smlouvu (a je jedno zda to bude DPP či DPČ), na jiný typ pracovní činnosti.

Zde je pouze důležité, aby se opravdu jednalo o jiný typ „práce“. Pokud by vaše pracovní smlouva na hlavní pracovní poměr, na základě kterého nyní čerpáte nemocenské dávky, obsahovala i ony „pomocné práce“, pak by to nešlo. Pokud ale máte v pracovní smlouvě jako náplň práce určeny jiné činnosti, pak ano, mělo by být možné uzavřít se zaměstnavatelem jinou pracovní smlouvu na jiný typ pracovní činnosti, aniž byste přišla o nárok na nemocenské dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď