Práce na neschopence?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda se na neschopence může pracovat z domu?

Kolega je na neschopence ale neustále mi od něj chodí pracovní emaily, dodáky a faktury k vyřízení atd. Smí se to?

Díky za odpověď

Dotaz poslal/a: Katka, 17.09.2018 08:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.09.2018 12:45 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že v době, kdy jste v pracovní neschopnosti tak od zaměstnavatele dostáváte náhradu mzdy (od 4 do 14 dne) nebo nemocenské dávky (od 15 dne pracovní neschopnosti). Ty slouží jako náhrada mzdy v době, kdy kvůli nemoci či úrazu nemůžete pracovat.

Z toho pak vyplývá, že během pracovní neschopnosti není možné vykonávat stejnou pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele.

Jinak je ale možné i během pracovní neschopnosti dále pracovat. Je totiž možné, abyste například v jednom zaměstnání byla v pracovní neschopnosti a v jiném dále pracovala.

Základním předpokladem je to, že vykonávaná práce nesmí kolidovat s léčebným režimem. Vykonávanou práci (pokud by se jednalo o výkon nějaké pracovní činnosti mimo domov) musíte provádět jen v době, kdy máte od lékaře povoleny vycházky.

Současně platí, že musíte respektovat pokyny lékaře. Pokud byste například měla nějaký problém se zády a lékař vám zakázal manipulaci s těžšími předměty a vy v druhém zaměstnání prováděla právě toto, tak by to také bylo v rozporu.

Jinak je ale možné, aby váš kolega byl v pracovní neschopnosti, a při tom vykonával jiné zaměstnání pro jiného zaměstnavatele. Nebo je i možné pracovat i pro současného zaměstnavatele. Není jen možné vykonávat stejnou pracovní činnost. Je ale možné například uzavřít nějakou dohodu (DPP nebo DPČ na jinou pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele).

A nakonec – pokud je váš kolega v pracovní neschopnosti, dále vykonává nějakou pracovní činnost pro svého zaměstnavatele, ale nenárokuje si za to nějakou odměnu, tak se také nejedná o nějaké porušení podmínek pracovní neschopnosti.

Dá se říci, že během neschopenky si můžete „dělat co chcete“. A je to na vás jestli budete ležet v posteli, číst si knížku, nebo jestli budete sedět u notebooku a pracovat. Pokud za to kolega nedostává mzdu, pak to není v rozporu s podmínkami pro nárok na nemocenské dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Sociální pojištění po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, jsem již přes rok v pracovní neschopnosti. Po uplynutí podpůrčí doby mi ČSSZ mou žádost o její prodloužení zamítla. Přestala mi vyplácet nemocenskou. Jsem však stále v pracovní neschopnosti. Hradí za mě ČSSZ alespoň sociální pojištění? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mohu mimo stanovené vycházky vyřídit i jiné věci než návštěvu lékaře??

-

Jsem matka samoživitelka a jsem dlouhodobě na nemocenské (více jak 10 měsíců). Mám svým praktickým lékařem stanovené vycházky. Mohu mimo své vycházky jít např.: řešit problém se synem ve škole, vyřídit věci na úřadě, přivézt syna ze školy (nejbližší autobus mu jede až na dvě hodiny od skončení vyučování)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď