Práce při mateřské 6 týdnu před a 6 týdnů po porodu u stejného zaměstnavatele

Dobrý den,

prosím o radu. Hledala jsem všude možně, ale odpovědi na mou otázku se rozcházejí.

Můžu pracovat 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu u stejného zaměstnavatele, u kterého jsem pracovala před nástupem na mateřskou a pobírám z tohoto zaměstnání PPM?

Pracovala bych na jiné pozici na DPP.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Karin S., 29.06.2017 08:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.06.2017 14:01 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je mi známo, tak v žádném právním předpisu není zakázána práce během mateřské dovolené. Platí určitě několik omezení. Jedním z nich je třeba to, že v době, kdy jste na mateřské dovolené a dostáváte PPM, tak nesmíte vykonávat pracovní činnost, na základě které je vám placena PPM. Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.. Paragraf 16:

§ 16
Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou
a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Nebo je i omezení, že mateřská dovolená nesmí být kratší než 14 týdnů nebo nesmí být přerušena dříve než po 6 týdnech – viz zákon číslo 262/2006 SB., Zákoník práce – paragraf 195:

(5) Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena (§ 198 odst. 2) před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.

Výše uvedená omezení ale nijak nelimitují možnost, abyste během mateřské dovolené a čerpání PPM, vykonávala nějakou jinou práci (dokonce i pro stejného zaměstnavatele), nebo třeba podnikala jako OSVČ.

Jediné podstatné omezení ve vztahu k vyplácení PPM je to, že nesmíte vykonávat stejnou činnost pro stejného zaměstnavatele. Tedy můžete zcela bez omezení vykonávat stejný typ práce pro jiného zaměstnavatele. Nebo můžete případně pracovat i pro současného zaměstnavatele – pak ale musíte mít uzavřenou jinou pracovní smlouvu, na jinou pracovní činnost.

Můžete tedy i v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu pracovat. Můžete dokonce pracovat pro svého současného zaměstnavatele. Musí to být ale výkon jiné pracovní činnosti, než jaký je uveden ve vaší pracovní smlouvě (na základě které budete uplatňovat nárok na PPM), a musíte mít uzavřenu jinou pracovní smlouvu (na formě – tedy jestli to bude DPP, DPČ nebo něco jiného až tak nezáleží).

V době následné rodičovské dovolené pak již nejsou vůbec žádná omezení. Resp. můžete být na rodičovské dovolené a pobírat rodičovský příspěvek a k tomu vykonávat nějakou práci. Nebo můžete i ukončit rodičovskou dovolenou, pracovat na plný úvazek a i nadále pobírat rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Práce na HPP během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď