Práce při mateřské 6 týdnu před a 6 týdnů po porodu u stejného zaměstnavatele

Dobrý den,

prosím o radu. Hledala jsem všude možně, ale odpovědi na mou otázku se rozcházejí.

Můžu pracovat 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu u stejného zaměstnavatele, u kterého jsem pracovala před nástupem na mateřskou a pobírám z tohoto zaměstnání PPM?

Pracovala bych na jiné pozici na DPP.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Karin S., 29.06.2017 08:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.06.2017 14:01 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je mi známo, tak v žádném právním předpisu není zakázána práce během mateřské dovolené. Platí určitě několik omezení. Jedním z nich je třeba to, že v době, kdy jste na mateřské dovolené a dostáváte PPM, tak nesmíte vykonávat pracovní činnost, na základě které je vám placena PPM. Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.. Paragraf 16:

§ 16
Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou
a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Nebo je i omezení, že mateřská dovolená nesmí být kratší než 14 týdnů nebo nesmí být přerušena dříve než po 6 týdnech – viz zákon číslo 262/2006 SB., Zákoník práce – paragraf 195:

(5) Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena (§ 198 odst. 2) před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.

Výše uvedená omezení ale nijak nelimitují možnost, abyste během mateřské dovolené a čerpání PPM, vykonávala nějakou jinou práci (dokonce i pro stejného zaměstnavatele), nebo třeba podnikala jako OSVČ.

Jediné podstatné omezení ve vztahu k vyplácení PPM je to, že nesmíte vykonávat stejnou činnost pro stejného zaměstnavatele. Tedy můžete zcela bez omezení vykonávat stejný typ práce pro jiného zaměstnavatele. Nebo můžete případně pracovat i pro současného zaměstnavatele – pak ale musíte mít uzavřenou jinou pracovní smlouvu, na jinou pracovní činnost.

Můžete tedy i v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu pracovat. Můžete dokonce pracovat pro svého současného zaměstnavatele. Musí to být ale výkon jiné pracovní činnosti, než jaký je uveden ve vaší pracovní smlouvě (na základě které budete uplatňovat nárok na PPM), a musíte mít uzavřenu jinou pracovní smlouvu (na formě – tedy jestli to bude DPP, DPČ nebo něco jiného až tak nezáleží).

V době následné rodičovské dovolené pak již nejsou vůbec žádná omezení. Resp. můžete být na rodičovské dovolené a pobírat rodičovský příspěvek a k tomu vykonávat nějakou práci. Nebo můžete i ukončit rodičovskou dovolenou, pracovat na plný úvazek a i nadále pobírat rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí (z Anglie)

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek v dané situaci: Pracovala jsem asi 6 let v Anglii, ale před porodem jsem se vrátila do ČR. Jelikož mám nárok na mateřskou od mého anglického zaměstnavatele, jsem tedy pořád zaměstnanec Anglie, i když již žiji zde v ČR a dcera se narodila […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď