Práce při mateřské 6 týdnu před a 6 týdnů po porodu u stejného zaměstnavatele

Dobrý den,

prosím o radu. Hledala jsem všude možně, ale odpovědi na mou otázku se rozcházejí.

Můžu pracovat 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu u stejného zaměstnavatele, u kterého jsem pracovala před nástupem na mateřskou a pobírám z tohoto zaměstnání PPM?

Pracovala bych na jiné pozici na DPP.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Karin S., 29.06.2017 08:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.06.2017 14:01 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je mi známo, tak v žádném právním předpisu není zakázána práce během mateřské dovolené. Platí určitě několik omezení. Jedním z nich je třeba to, že v době, kdy jste na mateřské dovolené a dostáváte PPM, tak nesmíte vykonávat pracovní činnost, na základě které je vám placena PPM. Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.. Paragraf 16:

§ 16
Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou
a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Nebo je i omezení, že mateřská dovolená nesmí být kratší než 14 týdnů nebo nesmí být přerušena dříve než po 6 týdnech – viz zákon číslo 262/2006 SB., Zákoník práce – paragraf 195:

(5) Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena (§ 198 odst. 2) před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.

Výše uvedená omezení ale nijak nelimitují možnost, abyste během mateřské dovolené a čerpání PPM, vykonávala nějakou jinou práci (dokonce i pro stejného zaměstnavatele), nebo třeba podnikala jako OSVČ.

Jediné podstatné omezení ve vztahu k vyplácení PPM je to, že nesmíte vykonávat stejnou činnost pro stejného zaměstnavatele. Tedy můžete zcela bez omezení vykonávat stejný typ práce pro jiného zaměstnavatele. Nebo můžete případně pracovat i pro současného zaměstnavatele – pak ale musíte mít uzavřenou jinou pracovní smlouvu, na jinou pracovní činnost.

Můžete tedy i v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu pracovat. Můžete dokonce pracovat pro svého současného zaměstnavatele. Musí to být ale výkon jiné pracovní činnosti, než jaký je uveden ve vaší pracovní smlouvě (na základě které budete uplatňovat nárok na PPM), a musíte mít uzavřenu jinou pracovní smlouvu (na formě – tedy jestli to bude DPP, DPČ nebo něco jiného až tak nezáleží).

V době následné rodičovské dovolené pak již nejsou vůbec žádná omezení. Resp. můžete být na rodičovské dovolené a pobírat rodičovský příspěvek a k tomu vykonávat nějakou práci. Nebo můžete i ukončit rodičovskou dovolenou, pracovat na plný úvazek a i nadále pobírat rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď