Práce při mateřské 6 týdnu před a 6 týdnů po porodu u stejného zaměstnavatele

Dobrý den,

prosím o radu. Hledala jsem všude možně, ale odpovědi na mou otázku se rozcházejí.

Můžu pracovat 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu u stejného zaměstnavatele, u kterého jsem pracovala před nástupem na mateřskou a pobírám z tohoto zaměstnání PPM?

Pracovala bych na jiné pozici na DPP.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Karin S., 29.06.2017 08:18
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.06.2017 14:01 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je mi známo, tak v žádném právním předpisu není zakázána práce během mateřské dovolené. Platí určitě několik omezení. Jedním z nich je třeba to, že v době, kdy jste na mateřské dovolené a dostáváte PPM, tak nesmíte vykonávat pracovní činnost, na základě které je vám placena PPM. Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.. Paragraf 16:

§ 16
Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou
a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Nebo je i omezení, že mateřská dovolená nesmí být kratší než 14 týdnů nebo nesmí být přerušena dříve než po 6 týdnech – viz zákon číslo 262/2006 SB., Zákoník práce – paragraf 195:

(5) Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena (§ 198 odst. 2) před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.

Výše uvedená omezení ale nijak nelimitují možnost, abyste během mateřské dovolené a čerpání PPM, vykonávala nějakou jinou práci (dokonce i pro stejného zaměstnavatele), nebo třeba podnikala jako OSVČ.

Jediné podstatné omezení ve vztahu k vyplácení PPM je to, že nesmíte vykonávat stejnou činnost pro stejného zaměstnavatele. Tedy můžete zcela bez omezení vykonávat stejný typ práce pro jiného zaměstnavatele. Nebo můžete případně pracovat i pro současného zaměstnavatele – pak ale musíte mít uzavřenou jinou pracovní smlouvu, na jinou pracovní činnost.

Můžete tedy i v době 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu pracovat. Můžete dokonce pracovat pro svého současného zaměstnavatele. Musí to být ale výkon jiné pracovní činnosti, než jaký je uveden ve vaší pracovní smlouvě (na základě které budete uplatňovat nárok na PPM), a musíte mít uzavřenu jinou pracovní smlouvu (na formě – tedy jestli to bude DPP, DPČ nebo něco jiného až tak nezáleží).

V době následné rodičovské dovolené pak již nejsou vůbec žádná omezení. Resp. můžete být na rodičovské dovolené a pobírat rodičovský příspěvek a k tomu vykonávat nějakou práci. Nebo můžete i ukončit rodičovskou dovolenou, pracovat na plný úvazek a i nadále pobírat rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď