Práce při rodičovské

Dobrý den,

chci se zeptat, zda nepřijdu o rodičovský příspěvek při práci. Před mateřskou jsem byla na smlouvu určitou, teď jsem tedy nezaměstnaná a rodičovskou mám do dvou let dítěte (listopad 2017).

Když nastoupím od září 2017 ke stejnému zaměstnavateli, jako učitelka na hlavní pracovní poměr a dítěti ještě nebudou 2 roky (hlídat ho bude babička a zároveň bude chodit do soukromé školky), přijdu o 3 měsíce rodičovské? (Září, říjen, listopad) Pak už mi rodičovská končí.

Nebo co udělat, abych o 3 měsíce rodičovské nepřišla?

Děkuji za odpověď. E.P.

Dotaz poslal/a: Eliška P., 14.09.2016 11:38
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 05.11.2016 03:23 napsal/a:

Dobrý den,

Možnost pracovat (resp. obecněji vykonávat nějakou výdělečnou činnost), v zásadě při čerpání RP, není nijak omezena.

Podmínkou nároku na RP je pouze to, že je zajištěna řádná celodenní péče o dítě – viz zákon o státní sociální podpoře, paragraf 31:

(3) Podmínka osobní celodenní péče se též považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží, jestliže

a) dítě, které nedosáhlo 2 let věku, navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci,

b) dítě pravidelně navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení nebo mateřskou školu nebo její třídu zařízenou pro zdravotně postižené děti nebo jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči a na děti tělesně postižené a mentálně retardované v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně,

c) dítě zdravotně postižené pravidelně navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 6 hodin denně,

d) dítě navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně, a jestliže oba rodiče nebo osamělý rodič je osobou závislou na pomoci jiné osoby ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) podle zákona o sociálních službách,

e) rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou, nejde-li o případy uvedené v písmenu a), v době, kdy je výdělečně činný nebo je žákem nebo studentem soustavně se připravujícím na budoucí povolání (§ 12 až 15), s výjimkou studia za trvání služebního poměru příslušníků ozbrojených sil;

docházka do uvedených zařízení se nesleduje u dětí starších 2 let.

Pokud je zajištěna péče o dítě – byť nějakou jinou dospělou osobou (třeba vaší babičkou), pak splníte podmínky nároku na rodičovský příspěvek i přes to, že sama budete pracovat v zaměstnání. To jestli máte během rodičovské (čerpání RP), nějaký příjem i ze zaměstnání, a to v jaké výši, se nijak nezohledňuje. Můžete tedy neomezeně pracovat (mít příjem v libovolné výši) aniž by se to nějak dotklo vaše nároku na tuto sociální dávku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na ošetřovné (OČR) na vnuka, jako jeho babička?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Hlídám devítiletého vnuka, dcera dělá ve zdravotnictví a v dnešní době ji tam potřebují a vnuk by musel být doma sám. Mám jako babička právo čerpat ošetřovné? Jsem stále pracující a nemám už dovolenou. Ještě bych chtěla zmínit, že navíc bydlím na druhém konci republiky, jsem z Mostu a […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské o neplacené volno II.

-

Dobrý den, velmi děkuji za zodpovězení otázky ohledně prodloužení rodičovské a školky. O zdravotním pojištění mam tedy jasno, při pobírání rodičovského příspěvku může dcera navštěvovat školku neomezeně. Teď ještě co sociální? Tam mě nahánět nebudou? Případně bude se tato doba započítávat k té vyloučené době? Nemusí se v tom případě taky splňovat ta podmínka omezeni […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské o neplacené volno

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. V březnu 2021 mi končí rodičovská dovolená a u zaměstnavatele jsem se informovala ohledně prodloužení volna do čtyř let věku dítěte. Zde mi řekli, že by to neměl být problém, ale s tím, že až půjde dcerka ve třech a půl letech do školky, může pouze na dopoledne, abych splňovala […]

Zobrazit odpověď