Práce v době nemocneské

Dobrý den,

byla jsem delší dobu na nemocenské s nohou, a pro svého zaměstnavatele jsem vykonávala nějakou práci doma na počítači. Dal mi vždy mimořádnou odměnu. Je to tak v pořádku?

Jiná pracovnice byla na nemocenské 4 měsíce a zaměstnavatel jí v době DPN doplácel měsíčně mimořádné odměny za minulá období. Je toto tak v pořádku?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Květa A., 18.02.2016 13:12

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.02.2016 11:35 napsal/a:
 

Dobrý den,

Obecně platí, že možnost výdělku, resp. možnost pracovat během pracovní neschopnosti není zakázána. Je ale nutné splňovat určitá omezení, aby nedošlo k porušení podmínek, a ztrátě nároku na nemocenské dávky.

První důležitou podmínkou je to, že při jakékoliv činnosti vykonávané během pracovní neschopnosti, je především nutné dodržovat stanovený léčebný režim. Tedy dobu vycházek. A současně i další pokyny ošetřujícího lékaře. Pokud by například lékař zakázal jakoukoliv namáhanou činnost, a daný člověk šel pomáhat třeba na stavbu, bylo by to porušením podmínek. Naopak Vámi zmíněný příklad, kdy máte zdravotní problém s nohou, a při tom pracujete na počítači je myslím zcela v pořádku.

Druhá důležitá podmínka je ta, že v době, kdy čerpáte nemocenské dávky na základě nějaké pojištění činnosti, tak není možné tuto činnost i nadále vykonávat. Viz konkrétně paragraf 16, zákona o nemocenském pojištění:

§ 16

Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Pokusím se to upřesnit. Pokud budete v pracovní neschopnosti u jednoho zaměstnavatele a pro jiného zaměstnavatele budete vykonávat nějakou práci (v době vycházek atd.), pak je to zcela v pořádku.

Pokud budete vykonávat nějakou činnost pro stejného zaměstnavatele, ale v době pracovní neschopnosti s ním budete mít uzavřenou třeba dohodu o pracovní činnosti nebo o provedení práce na jiný typ pracovní činnosti než je náplní vaší běžné práce, pak je to také v pořádku.

Pokud byste během pracovní neschopnosti vykonávala stejnou pracovní činnost pro stejného zaměstnavatele, pak je to porušení podmínek a hrozila by Vám ztráta nemocenských dávek.

Logika je taková, že jako zaměstnanec konáte nějakou práci, na kterou máte uzavřenou pracovní smlouvu. Na základě toho za Vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění. Pokud z důvodu nemoci nebo pracovního úrazu nemůžete danou činnost vykonávat, pak máte nárok na nemocenské dávky, jako náhradu mzdy, o kterou byste přišla.

Pokud byste ale současně v této době vykonávala stejnou činnost, jako je ta, díky které dostáváte nemocenské dávky, pak by to popíralo smysl těchto dávek. Proto není možné vykonávat stejnou práci pro stejného zaměstnavatele. Pokud to ale vyřešíte uzavřením nějaké dohody, kde bude uveden jiný typ práce, než je náplní vašeho běžného zaměstnání, pak je to zcela v pořádku.

K druhému dotazu, vyplacení odměn za předchozí období je dle mého bezproblémové, podobná situace by mohla být i u zaměstnanců, kteří jsou třeba v pracovní neschopnosti v prosinci, ale zaměstnavatel jim přesto vyplatí celoroční prémie apod. To se nijak nevztahuje k pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,