Práce v Rakousku

Dobrý den,

od roku 2014 jsem na rodičovské dovolené. Pracovní poměr jsem měla na dobu určitou a byl mi ukončen v roce 2015.

Jsem doma se synem. Bydlíme v Chlumu u Třeboně 8km od Rakouska, kde mi byla nabídnuta práce na 3 hodiny denně/15Euro brutto na hodinu.

Nevím ale, jestli se můj poměr nepromítne na současné rodičovské, chceme jistě druhé dítě a zda se nepromítne i zde na výši jak budoucí mateřské či rodičovské.

Díky

Dotaz poslal/a: Petra, 09.12.2016 18:09
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.12.2016 12:52 napsal/a:

Dobrý den,

Na současnou rodičovskou nebude mít ona práce v Rakousku žádný vliv. Výše rodičovského příspěvku (ta celková), je vždy stejná, a to 220000 Kč. To je stejná suma pro všechny, bez ohledu na to jestli jste před porodem pracovala, jaké byly vaše příjmy, apod.

Jediné, co se u rodičovského příspěvku liší, je to, kolik dostáváte každý měsíc – tedy měsíční platba. Výši a tím i délku vyplácení RP je možné zvolit, pokud je možné alespoň jednomu z rodičů k datu narození dítěte stanovit vyměřovací základ. Podstatné je to „k datu narození“. Pozdější příjem z práce během rodičovské už na možnost volby nemá vliv.

Tedy to, že budete během rodičovské pracovat, nebude mít na výplatu rodičovského příspěvku žádný vliv. Možnost pracovat během rodičovské není nijak omezena. Můžete „normálně“ chodit do zaměstnání, a přitom máte stále nárok na rodičovský příspěvek.

Je zde pouze jedna podmínka, a to že dítě, na které je pobírán rodičovský příspěvek, nesmí chodit do školky/jeslí na dobu delší než 4 hodiny, pokud mu je méně než 2 roky. Pokud je mu ale již více než dva roky, pak už není ani toto omezení.

Co se týká nároku na PPM na druhé dítě. Obecně na PPM (mateřskou) máte nárok, pokud se účastníte nemocenského pojištění. Tedy jste zaměstnaná, kdy za vás nemocenské pojištění platí zaměstnavatel, nebo jste OSVČ a platíte si nemocenské pojištění sama.

Pokud budete pracovat jenom v zahraničí, tak nejste v ČR účastníkem nemocenského pojištění. Na PPM by vám na základě této práce v Rakousku nárok nevznikal. Mohla byste ale případně mít nárok na obdobnou dávku v Rakousku.

Na rodičovský příspěvek byste již nárok měla. Pokud byste nepracovala v ČR, neměla byste možnost volby výše/délky, pouze pokud by se doložil příjem vašeho muže, pak by to možné být mělo.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí (z Anglie)

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek v dané situaci: Pracovala jsem asi 6 let v Anglii, ale před porodem jsem se vrátila do ČR. Jelikož mám nárok na mateřskou od mého anglického zaměstnavatele, jsem tedy pořád zaměstnanec Anglie, i když již žiji zde v ČR a dcera se narodila […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď