Práce v Rakousku

Dobrý den,

od roku 2014 jsem na rodičovské dovolené. Pracovní poměr jsem měla na dobu určitou a byl mi ukončen v roce 2015.

Jsem doma se synem. Bydlíme v Chlumu u Třeboně 8km od Rakouska, kde mi byla nabídnuta práce na 3 hodiny denně/15Euro brutto na hodinu.

Nevím ale, jestli se můj poměr nepromítne na současné rodičovské, chceme jistě druhé dítě a zda se nepromítne i zde na výši jak budoucí mateřské či rodičovské.

Díky

Dotaz poslal/a: Petra, 09.12.2016 18:09
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.12.2016 12:52 napsal/a:

Dobrý den,

Na současnou rodičovskou nebude mít ona práce v Rakousku žádný vliv. Výše rodičovského příspěvku (ta celková), je vždy stejná, a to 220000 Kč. To je stejná suma pro všechny, bez ohledu na to jestli jste před porodem pracovala, jaké byly vaše příjmy, apod.

Jediné, co se u rodičovského příspěvku liší, je to, kolik dostáváte každý měsíc – tedy měsíční platba. Výši a tím i délku vyplácení RP je možné zvolit, pokud je možné alespoň jednomu z rodičů k datu narození dítěte stanovit vyměřovací základ. Podstatné je to „k datu narození“. Pozdější příjem z práce během rodičovské už na možnost volby nemá vliv.

Tedy to, že budete během rodičovské pracovat, nebude mít na výplatu rodičovského příspěvku žádný vliv. Možnost pracovat během rodičovské není nijak omezena. Můžete „normálně“ chodit do zaměstnání, a přitom máte stále nárok na rodičovský příspěvek.

Je zde pouze jedna podmínka, a to že dítě, na které je pobírán rodičovský příspěvek, nesmí chodit do školky/jeslí na dobu delší než 4 hodiny, pokud mu je méně než 2 roky. Pokud je mu ale již více než dva roky, pak už není ani toto omezení.

Co se týká nároku na PPM na druhé dítě. Obecně na PPM (mateřskou) máte nárok, pokud se účastníte nemocenského pojištění. Tedy jste zaměstnaná, kdy za vás nemocenské pojištění platí zaměstnavatel, nebo jste OSVČ a platíte si nemocenské pojištění sama.

Pokud budete pracovat jenom v zahraničí, tak nejste v ČR účastníkem nemocenského pojištění. Na PPM by vám na základě této práce v Rakousku nárok nevznikal. Mohla byste ale případně mít nárok na obdobnou dávku v Rakousku.

Na rodičovský příspěvek byste již nárok měla. Pokud byste nepracovala v ČR, neměla byste možnost volby výše/délky, pouze pokud by se doložil příjem vašeho muže, pak by to možné být mělo.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď