Práce v Rakousku

Dobrý den,

od roku 2014 jsem na rodičovské dovolené. Pracovní poměr jsem měla na dobu určitou a byl mi ukončen v roce 2015.

Jsem doma se synem. Bydlíme v Chlumu u Třeboně 8km od Rakouska, kde mi byla nabídnuta práce na 3 hodiny denně/15Euro brutto na hodinu.

Nevím ale, jestli se můj poměr nepromítne na současné rodičovské, chceme jistě druhé dítě a zda se nepromítne i zde na výši jak budoucí mateřské či rodičovské.

Díky

Dotaz poslal/a: Petra, 09.12.2016 18:09
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.12.2016 12:52 napsal/a:

Dobrý den,

Na současnou rodičovskou nebude mít ona práce v Rakousku žádný vliv. Výše rodičovského příspěvku (ta celková), je vždy stejná, a to 220000 Kč. To je stejná suma pro všechny, bez ohledu na to jestli jste před porodem pracovala, jaké byly vaše příjmy, apod.

Jediné, co se u rodičovského příspěvku liší, je to, kolik dostáváte každý měsíc – tedy měsíční platba. Výši a tím i délku vyplácení RP je možné zvolit, pokud je možné alespoň jednomu z rodičů k datu narození dítěte stanovit vyměřovací základ. Podstatné je to „k datu narození“. Pozdější příjem z práce během rodičovské už na možnost volby nemá vliv.

Tedy to, že budete během rodičovské pracovat, nebude mít na výplatu rodičovského příspěvku žádný vliv. Možnost pracovat během rodičovské není nijak omezena. Můžete „normálně“ chodit do zaměstnání, a přitom máte stále nárok na rodičovský příspěvek.

Je zde pouze jedna podmínka, a to že dítě, na které je pobírán rodičovský příspěvek, nesmí chodit do školky/jeslí na dobu delší než 4 hodiny, pokud mu je méně než 2 roky. Pokud je mu ale již více než dva roky, pak už není ani toto omezení.

Co se týká nároku na PPM na druhé dítě. Obecně na PPM (mateřskou) máte nárok, pokud se účastníte nemocenského pojištění. Tedy jste zaměstnaná, kdy za vás nemocenské pojištění platí zaměstnavatel, nebo jste OSVČ a platíte si nemocenské pojištění sama.

Pokud budete pracovat jenom v zahraničí, tak nejste v ČR účastníkem nemocenského pojištění. Na PPM by vám na základě této práce v Rakousku nárok nevznikal. Mohla byste ale případně mít nárok na obdobnou dávku v Rakousku.

Na rodičovský příspěvek byste již nárok měla. Pokud byste nepracovala v ČR, neměla byste možnost volby výše/délky, pouze pokud by se doložil příjem vašeho muže, pak by to možné být mělo.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď