Pracovní neschopnost a dovolená v zahraničí

Dobrý den,

Chci se zeptat, mám pracovní úraz a 6. 6. 2017 máme odletět na dovolenou. Chci se zeptat, jak se to dá řešit, abych mohla letět.

Paní doktorka by mi pobyt doporučovala z důvodu rehabilitace, ale nevím, jak je to se zaměstnavatelem.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jarmila L., 13.05.2017 10:12
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.05.2017 14:46 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste v pracovní neschopnosti (a zde je v zásadě jedno jestli je to z důvodu nemoci, pracovního úrazu nebo jiného úrazu), máte povinnost zdržovat se v místě pobytu, dodržovat režim povolených vycházek, a také léčebný režim stanovený vaším ošetřujícím lékařem. Při porušení těchto podmínek pak hrozí sankce v podobě odejmutí nemocenských dávek nebo i další.

Místo pobytu během pracovní neschopnosti je uvedeno ve vaší neschopence a jeho změna je možná pouze se souhlasem ošetřujícího lékaře. Pokud by byla prováděna změna místa pobytu během pracovní neschopnosti v době prvních 14 dní, pak je dále nutné tuto změnu oznámit písemně i zaměstnavateli.

V odůvodněných případech pak ošetřující lékař může dovolit i změnu místa pobytu a to dokonce i do zahraničí. V takovém případě je ale požadován předchozí souhlas příslušného orgánu nemocenského pojištění – viz konkrétně zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 56:

(3) Změnit místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti smí pojištěnec pouze s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře. Byla-li pojištěnci podle věty první povolena změna místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti, popřípadě náleží-li pojištěnci po uplynutí tohoto období v době dočasné pracovní neschopnosti nadále započitatelný příjem [§ 16 písm. b)] také v období, po které mu v době dočasné pracovní neschopnosti náleží tento příjem, je pojištěnec povinen tuto změnu místa pobytu předem písemně nebo jinak prokazatelně oznámit zaměstnavateli. Změnu místa pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce z důvodu pobytu v cizině může ošetřující lékař povolit jen po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění; o souhlas orgánu nemocenského pojištění žádá tento orgán pojištěnec.

Můžete se tedy domluvit se svou lékařkou, aby vám napsala tuto změnu místa pobytu, a pak by nebyl žádný problém s tím, že byste část doby, v pracovní neschopnosti, trávila v zahraničí.

Pokud by vám nebyla povolena změna místa pobytu do zahraničí, pak v zásadě máte už jen dvě možnosti. Ukončit pracovní neschopnost a se zaměstnavatelem se domluvit na čerpání řádné dovolené nebo neplaceného volna.

Nebo to „risknout“, a odjet na dovolenou. Pokud by vás ale během doby, kdy budete v zahraničí „sháněla“ kontrola, pak vám hrozí odejmutí nemocenských dávek a případně i další sankce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Sociální pojištění po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, jsem již přes rok v pracovní neschopnosti. Po uplynutí podpůrčí doby mi ČSSZ mou žádost o její prodloužení zamítla. Přestala mi vyplácet nemocenskou. Jsem však stále v pracovní neschopnosti. Hradí za mě ČSSZ alespoň sociální pojištění? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mohu mimo stanovené vycházky vyřídit i jiné věci než návštěvu lékaře??

-

Jsem matka samoživitelka a jsem dlouhodobě na nemocenské (více jak 10 měsíců). Mám svým praktickým lékařem stanovené vycházky. Mohu mimo své vycházky jít např.: řešit problém se synem ve škole, vyřídit věci na úřadě, přivézt syna ze školy (nejbližší autobus mu jede až na dvě hodiny od skončení vyučování)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď