Pracovní neschopnost během zkušební doby

Dobrý den, mám zvláštní situaci.

Od prosince 2015 jsem pracovala jako prodavačka v superzoo. Ze zdravotních důvodů jsem ukončila poměr (7.2016) a zahájila podnikání (obchod s krmivy). Bohužel se to nevyplatilo kvůli vietnamce, která začala prodávat to samé.

Pozastavila jsem činnost a šla na pracák (od 1. 1. 2017). Od začátku roku až do konce května jsem pobírala směšnou podporu asi 4 tisíc. Nutně jsem hledala práci. Nyní pracuji v prádelně jako fakturantka ale je tam děsné tempo.

Trpím na migrény od 15let a mám skoliózu a na této pozici je dost šrumec a prostě to nedávám. Moje doktorka mi doporučila pracovní neschopnost. Že při intenzitě mých migrén a postižení páteře mi nedoporučuje pracovat.

Mé otázky zní: z čeho se vypočítá má nemocenská? Nebudu mít zase 4 tisíce(výpočet z podnikání)? Mohu při marodění prodávat krmiva?

děkuji za odpovědi

Dotaz poslal/a: Aneta G., 06.06.2017 09:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.06.2017 14:46 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud tomu správně rozumím, tak zhruba od začátku června pracujete v novém zaměstnání. Tedy od minulého týdne. Předpokládám tedy, že jste ve zkušební době.

Pokud byste nyní zahájila pracovní neschopnost, tak za první tři dny byste nedostávala nic. Za 4 až 14 den pracovní neschopnosti vám pak vzniká nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Její výše se odvíjí od průměrné hodinové mzdy. Pokud máte v zaměstnání odpracováno méně než 21 dní, tak se namísto průměrné mzdy používá tzv. pravděpodobný výdělek, tedy to, kolik byste si vydělala, kdybyste po tu dobu pracovala.

Na nemocenské dávky pak vzniká nárok od 15 dne pracovní neschopnosti. Výše nemocenských dávek se zpravidla odvíjí od posledního zaměstnání (resp. od poslední pojištění činnosti). Obvykle se výpočet provádí z posledních 12 měsíců, pokud ale poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, pak se zahrne jen kratší doba. Záleží ale i na délce této doby – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18:

(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce a pokud zaměstnání netrvalo do konce tohoto kalendářního měsíce, do dne, kterým doba zaměstnání skončila.

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

Pokud byste pracovní neschopnost zahájila poté, co byste v zaměstnání byla alespoň 7 kalendářních dní, pak by se výpočet provedl z tohoto posledního zaměstnání.

Pokud by to bylo méně než 7 dní, pak by se výpočet prováděl z nějaké jiné – předchozí pojištěné činnosti. Nemocenské dávky se pak nemohou počítat z podpory v nezaměstnanosti. Z vašeho předchozího podnikání by se mohly počítat pouze v případě, že byste si jako OSVČ platila nemocenské pojištění (to je u OSVČ dobrovolné).

Co se ještě týká možnosti vykonávat samostatně výdělečnou činnost (podnikat jako OSVČ) v době pracovní neschopnosti v zaměstnání, pak je to v zásadě možné. Za předpokladu že výkonem této činnosti nenarušujete režim vycházek stanovený ošetřujícím lékařem, a že dodržujete léčebný režim.

Pozor také na to, že pokud jste nyní ve zkušební době, a zahájíte pracovní neschopnost, pak s vámi zaměstnavatel může po prvních 14 dnech pracovní neschopnosti ukončit pracovní poměr – jedná se o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. V tom případě byste pak byla nezaměstnaná. Pokud byste současně podnikala jako OSVČ, nejednalo by se pak již o vedlejší činnost, jako v době zaměstnání, ale hlavní. Z toho pak vyplývají adekvátně vyšší zálohy na sociální a zdravotní pojištění apod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská na konci pracovního poměru

-

Dobrý den, pracovní poměr jsem ukončila výpovědí a měl skončit 31. 1. 2021. Dne 28. 1. 2021 mi byla vystavena neschopenka z důvodu onemocnění COVID. Po ukončení neschopenky k 21. 2. jsem se následující den dostavila k zaměstnavateli pro ukončení pracovního poměru. Předložili mi zápočtový list, kde byl pracovní poměr ukončen k 31. 1. 2021. […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na nějakou kompenzaci za karanténu jako OSVČ?

-

Dobrý večer, chtěla bych poradit. Jsem OSVČ a jsem nucena byt v karanténě, protože manžel je pozitivní. Platím si od nového roku paušální daň a tak nevím, jestli mam nárok na nějakou kompenzaci. Děkuji

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru během pracovní neschopnosti

-

Dobrý den. Jsem na nemocenské od prosince dosud. Naše firma končí kvůli COVID a výpovědní lhůta je k 31. 3. 2021. Ale dnes mi volali z práce, že mám přijít podepsat výpověď už k 28. 2. 2021. Že dostanu odstupné, i když zůstanu na nemocenské. Je to možné, když podepíšu výpověď v nemocenské?? Děkuji za […]

Zobrazit odpověď

Ukončení neschopenky při ukončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, dne 24. 9. 2020 jsem nastoupila do zaměstnání na HPP s 3 měsíční zkušební dobou. 12. 10. 2020 jsem onemocněla a 19. 2. 2021 mi zaměstnavatel doporučené poslal výpověď ve zkušební době. Chci se zeptat, jestli tedy musím ukončit neschopenku, když už nejsem zaměstnanec a přihlásit se na UP? Nejsem ještě zdravá tak […]

Zobrazit odpověď