Pracovní neschopnost během zkušební doby

Dobrý den, mám zvláštní situaci.

Od prosince 2015 jsem pracovala jako prodavačka v superzoo. Ze zdravotních důvodů jsem ukončila poměr (7.2016) a zahájila podnikání (obchod s krmivy). Bohužel se to nevyplatilo kvůli vietnamce, která začala prodávat to samé.

Pozastavila jsem činnost a šla na pracák (od 1. 1. 2017). Od začátku roku až do konce května jsem pobírala směšnou podporu asi 4 tisíc. Nutně jsem hledala práci. Nyní pracuji v prádelně jako fakturantka ale je tam děsné tempo.

Trpím na migrény od 15let a mám skoliózu a na této pozici je dost šrumec a prostě to nedávám. Moje doktorka mi doporučila pracovní neschopnost. Že při intenzitě mých migrén a postižení páteře mi nedoporučuje pracovat.

Mé otázky zní: z čeho se vypočítá má nemocenská? Nebudu mít zase 4 tisíce(výpočet z podnikání)? Mohu při marodění prodávat krmiva?

děkuji za odpovědi

Dotaz poslal/a: Aneta G., 06.06.2017 09:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.06.2017 14:46 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud tomu správně rozumím, tak zhruba od začátku června pracujete v novém zaměstnání. Tedy od minulého týdne. Předpokládám tedy, že jste ve zkušební době.

Pokud byste nyní zahájila pracovní neschopnost, tak za první tři dny byste nedostávala nic. Za 4 až 14 den pracovní neschopnosti vám pak vzniká nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Její výše se odvíjí od průměrné hodinové mzdy. Pokud máte v zaměstnání odpracováno méně než 21 dní, tak se namísto průměrné mzdy používá tzv. pravděpodobný výdělek, tedy to, kolik byste si vydělala, kdybyste po tu dobu pracovala.

Na nemocenské dávky pak vzniká nárok od 15 dne pracovní neschopnosti. Výše nemocenských dávek se zpravidla odvíjí od posledního zaměstnání (resp. od poslední pojištění činnosti). Obvykle se výpočet provádí z posledních 12 měsíců, pokud ale poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, pak se zahrne jen kratší doba. Záleží ale i na délce této doby – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 18:

(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce a pokud zaměstnání netrvalo do konce tohoto kalendářního měsíce, do dne, kterým doba zaměstnání skončila.

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

Pokud byste pracovní neschopnost zahájila poté, co byste v zaměstnání byla alespoň 7 kalendářních dní, pak by se výpočet provedl z tohoto posledního zaměstnání.

Pokud by to bylo méně než 7 dní, pak by se výpočet prováděl z nějaké jiné – předchozí pojištěné činnosti. Nemocenské dávky se pak nemohou počítat z podpory v nezaměstnanosti. Z vašeho předchozího podnikání by se mohly počítat pouze v případě, že byste si jako OSVČ platila nemocenské pojištění (to je u OSVČ dobrovolné).

Co se ještě týká možnosti vykonávat samostatně výdělečnou činnost (podnikat jako OSVČ) v době pracovní neschopnosti v zaměstnání, pak je to v zásadě možné. Za předpokladu že výkonem této činnosti nenarušujete režim vycházek stanovený ošetřujícím lékařem, a že dodržujete léčebný režim.

Pozor také na to, že pokud jste nyní ve zkušební době, a zahájíte pracovní neschopnost, pak s vámi zaměstnavatel může po prvních 14 dnech pracovní neschopnosti ukončit pracovní poměr – jedná se o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. V tom případě byste pak byla nezaměstnaná. Pokud byste současně podnikala jako OSVČ, nejednalo by se pak již o vedlejší činnost, jako v době zaměstnání, ale hlavní. Z toho pak vyplývají adekvátně vyšší zálohy na sociální a zdravotní pojištění apod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – termíny kdy sociální správa zasílá peníze

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítává nemocenská a jaké jsou termíny, kdy sociální správa zasílá peníze. Marodila jsem od 7. 10. 2020 a nechala jsem se uschopnit 25. 11. 2020 a zatím mi žádné peníze nepřišly. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mohu mít 2 neschopenky, když mám 2x HPP

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je, když mám dva hlavní pracovní poměry a jsem na neschopence. Jak to mám doložit do obou prací. Má otázka zní, jestli mohu mít vystavenou neschopenku na oba zaměstnavatele. Předem děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek pro OSVČ s onemocněním COVID

-

Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně svého bratra. Pracuje jako OSVČ –  instalatér, topenář. V současné době je už 14 dní nemocný, má COVID a je v domácím ošetření. Bude mít nějaký nárok na finanční podporu? Děkuji.

Zobrazit odpověď

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď