Pracovní neschopnost před ukončením pracovní smlouvy na dobu určitou

Dobrý den, prosím o radu.

Jsem v 5. měsíci těhotenství, zaměstnavatel mi neprodlouží po dvou letech pracovní smlouvu, která mi skončí posledního prosince. I z důvodu náročného zaměstnání jsem se dohodla s ošetřujícím lékařem na vystavení pracovní neschopnosti.

Chci se zeptat na to, jak je to s nemocenskou po tom, co mi skončí smlouva? Vím, že první tři dny se neproplácí, pak ji 14 dní platí zaměstnavatel.

Když bych ale byla v pracovní neschopnosti např. od 16. 12. 2016, tak zaměstnavatel mi ji bude platit jen do 31. 12. (do dne, než mi skončí pracovní poměr) a potom už ne, je to tak?

Znamenalo by to, že bych byla nějakou dobu bez prostředků a pak zase až od 15. dne by mi ji platila česká správa sociálního zabezpečení? A musím se po skončení pracovního poměru na sociálku nahlásit nebo to udělá ještě zaměstnavatel?

A poslední dotaz – zbývá mi také několik dnů dovolené, kterou si ale teď nemůžu vybrat. Musí mi ji zaměstnavatel proplatit?

Moc děkuji za odpověď, Ivana.

Dotaz poslal/a: Ivana M., 11.12.2016 17:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.12.2016 17:40 napsal/a:

Dobrý den,

Ano je to tak, že v případě pracovní neschopnosti za první 3 dny nedostáváte „nic“. Tedy ani náhradu mzdy od zaměstnavatele ani nemocenské dávky. Za 4 až 14 den pracovní neschopnosti vám zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy. Od 15 dne pak máte nárok na nemocenské dávky.

Tedy, pokud byste zahájila pracovní neschopnost 16. 12. 2016, pak za 16.12 až 18. 12. nemáte nárok na „nic“. Od 19. 12. do 29. 12. vám vzniká nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele – ta se vyplácí za skutečně neodpracované dny (resp. směny). Od 30. 12. 2016 vám pak vzniká nárok na nemocenské dávky – ty jsou vypláceny za každý kalendářní den.

V tomto případě tedy nevzniká žádná „mezera“, kdy byste nic nedostávala, jak to zmiňujte ve svém dotazu (kromě tedy prvních 3 dnů).

Pokud v době trvání pracovní neschopnosti skončí váš pracovní poměr, tak to na vaši pracovní neschopnost v zásadě nemá vliv, tak může i nadále pokračovat a i nadále máte nárok na nemocenské dávky až do jejího skončení.

Je to tak, že na nemocenské dávky byste měla nárok i pokud by pracovní neschopnost začala až po skončení vaší smlouvy na dobu určitou. Je zde ochranná lhůta 7 dní. Tj. pokud vaše smlouva končí 31. 12. 2016, ale vy jste pak ještě například 5. 1. 2017 zahájila pracovní neschopnost, nárok na nemocenské dávky stále máte. V tomto případě byste ale opravdu za prvních 14 dní nedostávala nic.

Co se pak týká proplacení nevyčerpané dovolené. Ano, v případě, že ukončíte pracovní poměr, a nemáte vyčerpanou řádnou dovolenou, pak by vám ji měl zaměstnavatel proplatit společně s poslední výplatou. Ukončení zaměstnání je v zásadě jediný případ kdy zákon umožňuje proplacení dovolené. Není o to potřeba nějak žádat, zaměstnavatel by to měl provést „automaticky“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď