Pracovní neschopnost před ukončením pracovní smlouvy na dobu určitou

Dobrý den, prosím o radu.

Jsem v 5. měsíci těhotenství, zaměstnavatel mi neprodlouží po dvou letech pracovní smlouvu, která mi skončí posledního prosince. I z důvodu náročného zaměstnání jsem se dohodla s ošetřujícím lékařem na vystavení pracovní neschopnosti.

Chci se zeptat na to, jak je to s nemocenskou po tom, co mi skončí smlouva? Vím, že první tři dny se neproplácí, pak ji 14 dní platí zaměstnavatel.

Když bych ale byla v pracovní neschopnosti např. od 16. 12. 2016, tak zaměstnavatel mi ji bude platit jen do 31. 12. (do dne, než mi skončí pracovní poměr) a potom už ne, je to tak?

Znamenalo by to, že bych byla nějakou dobu bez prostředků a pak zase až od 15. dne by mi ji platila česká správa sociálního zabezpečení? A musím se po skončení pracovního poměru na sociálku nahlásit nebo to udělá ještě zaměstnavatel?

A poslední dotaz – zbývá mi také několik dnů dovolené, kterou si ale teď nemůžu vybrat. Musí mi ji zaměstnavatel proplatit?

Moc děkuji za odpověď, Ivana.

Dotaz poslal/a: Ivana M., 11.12.2016 17:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.12.2016 17:40 napsal/a:

Dobrý den,

Ano je to tak, že v případě pracovní neschopnosti za první 3 dny nedostáváte „nic“. Tedy ani náhradu mzdy od zaměstnavatele ani nemocenské dávky. Za 4 až 14 den pracovní neschopnosti vám zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy. Od 15 dne pak máte nárok na nemocenské dávky.

Tedy, pokud byste zahájila pracovní neschopnost 16. 12. 2016, pak za 16.12 až 18. 12. nemáte nárok na „nic“. Od 19. 12. do 29. 12. vám vzniká nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele – ta se vyplácí za skutečně neodpracované dny (resp. směny). Od 30. 12. 2016 vám pak vzniká nárok na nemocenské dávky – ty jsou vypláceny za každý kalendářní den.

V tomto případě tedy nevzniká žádná „mezera“, kdy byste nic nedostávala, jak to zmiňujte ve svém dotazu (kromě tedy prvních 3 dnů).

Pokud v době trvání pracovní neschopnosti skončí váš pracovní poměr, tak to na vaši pracovní neschopnost v zásadě nemá vliv, tak může i nadále pokračovat a i nadále máte nárok na nemocenské dávky až do jejího skončení.

Je to tak, že na nemocenské dávky byste měla nárok i pokud by pracovní neschopnost začala až po skončení vaší smlouvy na dobu určitou. Je zde ochranná lhůta 7 dní. Tj. pokud vaše smlouva končí 31. 12. 2016, ale vy jste pak ještě například 5. 1. 2017 zahájila pracovní neschopnost, nárok na nemocenské dávky stále máte. V tomto případě byste ale opravdu za prvních 14 dní nedostávala nic.

Co se pak týká proplacení nevyčerpané dovolené. Ano, v případě, že ukončíte pracovní poměr, a nemáte vyčerpanou řádnou dovolenou, pak by vám ji měl zaměstnavatel proplatit společně s poslední výplatou. Ukončení zaměstnání je v zásadě jediný případ kdy zákon umožňuje proplacení dovolené. Není o to potřeba nějak žádat, zaměstnavatel by to měl provést „automaticky“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Prodloužení pracovní neschopnosti na delší dobu než 1 rok

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v době zaměstnání jsem šla na neschopenku. V srpnu mi vyprší roční podpůrčí doba. Mohu žádat o prodloužení pracovní neschopnosti, když zaměstnavatel již neexistuje? Jsem po těžké operaci. Děkuji

Zobrazit odpověď

Evidence na úřadě práce a paragraf na dítě

-

Dobrý den, moje pracovní smlouva skončila k 31. 7. 2020. Takže jsem momentálně nezaměstnaná. Včera jsem se šla registrovat na Úřad práce a měla bych začít dostávat podporu v nezaměstnanosti. Dneska jsem ale byla s dcerou doktorky. Je nemocná. Zajímalo by mě jak je to nárokem na neschopenku na dítě, když jsem teď nezaměstnaná? Mám za to, že […]

Zobrazit odpověď

Možnost vycestovat do zahraničí během neschopenky

-

Dobrý den, mám zlomenou ruku a dlouhodobě jsem v léčení. Zajímalo by mě, zda ke konci neschopnosti a při rehabilitaci, bych mohl vycestovat do lázní v zahraničí? Vlastně bych tímto podpořil ozdravný proces rehabilitace, který bych si sám také hradil. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpočet neschopenky – z čeho se počítá nemocenská

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Od 1. 7. 2020 jsem na nemocenské. Chtěla jsem si vypočítat výši, ale bohužel se v tom nevyznám. Bylo uvedeno průměrný měsíční příjem za 12 měsíců a průměr za poslední kalendářní čtvrtletí. Takže rok zpět za 7/2019 hrubý měsíční příjem činil 44500,- Kč (byly v tom prémie). Od 1. […]

Zobrazit odpověď