Pracovní úřad nebo neschopenka

Dobrý den,

začátkem těhotenství jsem nastoupila na neschopenku z důvodu nevolnosti a migrén teď sem již ve 2 trimestru takže mi je o dost lépe.

Nicméně smlouva na dobu určitou mi u zaměstnavatele končí 30.6 2017 a nebude prodloužena. Můžu dále zůstat v pracovní neschopnosti, ale napadla mě i možnost ukončení, a přejití na pracovní úřad z důvodu vycházek.

Byl by tento krok možný? A ovlivnilo by to nějak budoucí příspěvky od státu, či mateřskou?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuzana B., 25.06.2017 06:16
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.06.2017 12:57 napsal/a:

Dobrý den,

Rozdíl mezi tím, kdy jste nezaměstnaná, v pracovní neschopnosti, a dostáváte nemocenské dávky a mezi tím, když jste nezaměstnaná a dostáváte podporu v nezaměstnanosti, není příliš velký. V obou případech dostáváte nějakou finanční dávku (její výše se liší v závislosti na výši vašeho příjmu). V obou případech za vás stát odvádí zdravotní pojištění. A oba případy by v zásadě neměli mít vliv na výši „mateřské“ (PPM, peněžité pomoci v mateřství).

Pokud splňujte podmínky pro přiznání nároku na podporu v nezaměstnanosti – tedy „odpracovaná doba“ (resp. doba důchodového pojištění), v délce nejméně 12 měsíců za poslední dva roky, pak byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Při ukončení pracovního poměru na dobu určitou je to pak první dva měsíce 65% z průměrného příjmu, následně 50% a případně pak 45% (ale to už asi dříve zahájíte čerpání PPM).

Jako nezaměstnaná, vedená v evidenci úřadu práce, ale máte také určité povinnosti (podobně, jako na nemocenské, kdy musíte dodržovat léčebný režim, nebo režim vycházek). Budete muset chodit na pravidelné schůzky na Úřadu práce, případně je vyžadována aktivní spolupráce při hledání nového místa. Což už ale u vás asi nebude tak „akutní“, vzhledem k pokročilejší fázi těhotenství.

Můžete si tedy sama spočítat, co je pro vás finančně výhodnější – zda pokračování pracovní neschopnosti až do doby před porodem, nebo ukončení neschopenky a pobírání podpory v nezaměstnanosti.

Výše „mateřské“ pak není ovlivněna ani výší nemocenských dávek, ani výší podpory v nezaměstnanosti. PPM se v obou případech bude počítat na základě příjmu ze zaměstnání před začátkem neschopenky.

Po skončení zaměstnání (platí pro oba případy – tedy když budete dále na neschopence, nebo když půjdete na Úřad práce), budete v ochranné lhůtě, která je až 180 dní (za předpokladu že poslední zaměstnání trvalo alespoň 6 měsíců). Nárok na PPM byste mít měla. Tu pak budete v obou případech dostávat od začátku 6 – 8 týdne před porodem.

Nenapadá mě nic, v čem by se obě věci lišily – kromě vycházek/návštěv na ÚP a výše dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď