Pracovní úřad nebo neschopenka

Dobrý den,

začátkem těhotenství jsem nastoupila na neschopenku z důvodu nevolnosti a migrén teď sem již ve 2 trimestru takže mi je o dost lépe.

Nicméně smlouva na dobu určitou mi u zaměstnavatele končí 30.6 2017 a nebude prodloužena. Můžu dále zůstat v pracovní neschopnosti, ale napadla mě i možnost ukončení, a přejití na pracovní úřad z důvodu vycházek.

Byl by tento krok možný? A ovlivnilo by to nějak budoucí příspěvky od státu, či mateřskou?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zuzana B., 25.06.2017 06:16
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.06.2017 12:57 napsal/a:

Dobrý den,

Rozdíl mezi tím, kdy jste nezaměstnaná, v pracovní neschopnosti, a dostáváte nemocenské dávky a mezi tím, když jste nezaměstnaná a dostáváte podporu v nezaměstnanosti, není příliš velký. V obou případech dostáváte nějakou finanční dávku (její výše se liší v závislosti na výši vašeho příjmu). V obou případech za vás stát odvádí zdravotní pojištění. A oba případy by v zásadě neměli mít vliv na výši „mateřské“ (PPM, peněžité pomoci v mateřství).

Pokud splňujte podmínky pro přiznání nároku na podporu v nezaměstnanosti – tedy „odpracovaná doba“ (resp. doba důchodového pojištění), v délce nejméně 12 měsíců za poslední dva roky, pak byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Při ukončení pracovního poměru na dobu určitou je to pak první dva měsíce 65% z průměrného příjmu, následně 50% a případně pak 45% (ale to už asi dříve zahájíte čerpání PPM).

Jako nezaměstnaná, vedená v evidenci úřadu práce, ale máte také určité povinnosti (podobně, jako na nemocenské, kdy musíte dodržovat léčebný režim, nebo režim vycházek). Budete muset chodit na pravidelné schůzky na Úřadu práce, případně je vyžadována aktivní spolupráce při hledání nového místa. Což už ale u vás asi nebude tak „akutní“, vzhledem k pokročilejší fázi těhotenství.

Můžete si tedy sama spočítat, co je pro vás finančně výhodnější – zda pokračování pracovní neschopnosti až do doby před porodem, nebo ukončení neschopenky a pobírání podpory v nezaměstnanosti.

Výše „mateřské“ pak není ovlivněna ani výší nemocenských dávek, ani výší podpory v nezaměstnanosti. PPM se v obou případech bude počítat na základě příjmu ze zaměstnání před začátkem neschopenky.

Po skončení zaměstnání (platí pro oba případy – tedy když budete dále na neschopence, nebo když půjdete na Úřad práce), budete v ochranné lhůtě, která je až 180 dní (za předpokladu že poslední zaměstnání trvalo alespoň 6 měsíců). Nárok na PPM byste mít měla. Tu pak budete v obou případech dostávat od začátku 6 – 8 týdne před porodem.

Nenapadá mě nic, v čem by se obě věci lišily – kromě vycházek/návštěv na ÚP a výše dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM – změna zaměstnání

-

Dobrý den, můj zaměstnavatel má problémy a chce, abych přestoupila pod jeho druhou firmu, vzhledem k tomu, že jeho první společnost nejspíše ukončí činnost. Tzn., že bych z jeho první firmy odešla na dohodu k 30. 4. 2021 a hned od 1. 5. 2021  nastoupila do jeho druhé firmy za stejných podmínek. Jenže já bych […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, potřebovala bych se nevím, kde zjistím, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou. Pracovala jsem se na smlouvu určitou v jedné práci od 5.5.2020 do 23.7.2020. Po té jen nějaké brigády, a po té jsem byla na ÚP od 26.8.2020 do 17.11.2020. Po té jsem šla do práce na smlouvu určitou od 18.11.2020 do […]

Zobrazit odpověď

Z rodičovské dovolené na Úřad práce – budu mít nárok na podporu a kolik?

-

Dobrý den, začnu od začátku, abyste se v tom vyznali: Měla jsem práci na dobu určitou, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl zrovna měsíc, v kterém mi končila smlouva. Po ukončení mi bylo poraděno, abych se přihlásila na nemocenskou, kterou mi platil zaměstnavatel. Po ukončení jsem přešla na mateřskou, která mi vyšla „o prsa“. […]

Zobrazit odpověď