Pracovní úraz ve zkušební době

Dobrý den, v druhém měsíci zkušební doby se mi stal pracovní úraz.

Neschopenku jsem odevzdala zaměstnavateli, který jí předal pojišťovně.

Později nám bylo sděleno, že při práci na dohodu, která byla uzavřena v rámci zkušební doby, po níž by měl následovat HPP, nemám nárok na nemocenskou a z toho důvodu proběhne odškodnění po ukončení pracovní neschopnosti.

Současný odhad neschopnosti je 3 – 5 měsíců.

Mám v této době nárok na nějaké příspěvky? Kde a jak můžu žádat?

Dotaz poslal/a: Kafková B., 20.12.2016 15:38
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 21.12.2016 16:55 napsal/a:

Dobrý den,

Nejsem si zcela jistý, jestli správně rozumím vašemu dotazu. Píšete v něm totiž současně o zkušební době a zároveň o práci na dohodu? To mi ale nějak nejde dohromady?

Buďto se jednalo o standardní pracovní poměr, u kterého byla sjednána zkušební doba třeba na tři měsíce (nebo případně na 6 měsíců). Pak byste, ale myslím neměla mít žádný problém s nárokem na nemocenské dávky v pracovní neschopnosti?

Nebo to nebyl pracovní poměr, ale jen práce na DPP (dohodou o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o pracovní činnosti), tam za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění jen v určitých případech a nemusí, by vám tedy vznikat nárok na nemocenské dávky. Pak se ale dost dobře nedá hovořit o zkušební době.

Také se mi nějak nepozdává ono odškodnění za pracovní úraz. I při práci „jen na dohodu“ máte nárok na „bolestné“ z titulu pracovního úrazu – tedy úhradu všech jednorázových nákladů - jako např. věcná škoda, náhrada účelně vynaložených nákladů spojených s léčením, bolestné, ztížení společenského uplatnění.

Co se pak týká náhrady za ztrátu výdělku (tj. náhrady za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti a náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti neboli renty) platí, že byl-li sjednán pracovní poměr na dobu určitou nebo dohoda o pracovní činnosti na dobu určitou, přísluší náhrada za ztrátu na výdělku, jen do doby, kdy měl tento pracovněprávní vztah skončit.

Jinak obecně, pokud jste bez jakéhokoliv příjmu, pak jsou zde případně sociální dávky např. hmotná nouze – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení, resp. příspěvek na bydlení. Jiné dávky nebo podpora mě nenapadají.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemoc při výpovědi ze zaměstnání – kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chtěla se zeptat: V zaměstnání jsem dala výpověď k 30. 11. 2021, ale 26. 11. 2021 jsem dostala Covid a byla jsem  nemocná do 12. 12. 2021. Pak jsem nastoupila na UP. Zaměstnavatel mi zaplatil jen nemocenskou od 26. 11. – 30. 11. 2021, další dny v prosinci už ne. Za 10. 12. […]

Zobrazit odpověď

Brigáda v době nemocenské – bude mi krácena nemocenská?

-

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a našel jsem si brigádu. Bude mi krácena nemocenská o částku, kterou si na brigádě vydělám?

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď