Přechod z rodičáku na mateřskou při skončeném pracovním poměru
Dobrý den,
v zaměstnání jsem měla smlouvu na dobu určitou do konce roku 2017, do srpna 2018 jsem měla být na rodičáku, ale nečekaně jsem otěhotněla a 31. 7. 2018 čekám druhé dítě.
Původně jsem si myslela, že být doma na mateřské znamená, že jsem chráněna a i přes poměr na dobu určitou mi to musí prodloužit, no tak prý nemusí, poměr mi skončili… :-( a manžel dnes přišel s tím, že četl na internetu, že už nebudu mít nárok na mateřskou na druhé dítě, kterou budu navazovat, je to pravda?
A pokud ano, kdy se na ten rodičák nastupuje, po narození dítěte a do té doby jsem na mateřské/rodičáku s prvním dítětem?
Doufám, že je to srozumitelné, odpracováno mám, tak nechápu proč bych mateřskou neměla dostat…
Dobrý den,
V případě, že máte uzavřený pracovní poměr na dobu určitou, tak to znamená, že pracovní poměr končí ke dni, který je sjednán ve smlouvě. Pokud tedy před uplynutím této lhůty nedojde k prodloužení.
Ochrana, kdy během mateřské nebo rodičovské dovolené nemůžete dostat výpověď od zaměstnavatele, se vztahuje jen na pracovní poměr na dobu neurčitou. U pracovního poměru na dobu určitou, je už od začátku pevně stanoveno datum ukončení pracovní smlouvy. Sice může dojít k prodloužení, ale zaměstnavatel rozhodně nemá (a vy také ne) nějakou povinnost vám pracovní poměr prodlužovat.
Co se týká nároku na mateřskou (PPM, peněžitou pomoc v mateřství), tak u ní je rozhodujícím faktorem účast na nemocenském pojištění. Nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel v době, kdy vám trvá pracovní smlouva. U PPM je nárok pokud máte v posledních 2 letech účast na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní. Do těchto 270 dní se započítávají jak víkendy, tak i svátky, běžná dovolená, nebo právě i mateřská nebo rodičovská dovolená.
Druhou, neméně důležitou podmínkou nároku na „mateřskou“ je to, že v době zahájení PPM (tedy v době 6 – 8 týdnů před porodem, konkrétní termín si volíte sama po konzultaci se svým lékařem) jste stále zaměstnána (účastníkem nemocenského pojištění). Nebo že jste v této době ještě v ochranné době, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištění činnosti).
Pokud vám pracovní poměr skončil na konci roku 2018 (řekněme k 31. 12. 2017), tak vám ochranná lhůta pro nárok na PPM trvá do 29. 6. 2018. Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15:
(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.
Vzhledem k udávanému termínu porodu (31. 7. 2018) by u vás mělo k zahájení PPM docházet v době mezi 5. 6. 2018 až 19. 6. 2018. A to by mělo být ještě v ochranné lhůtě po tom, co vám skončil pracovní poměr. Viz paragraf 34:
(1) Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává
a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,
Mám tedy za to, že byste na PPM měla mít nárok i u druhého dítěte.
Pokud byste na ni nárok neměla, pak byste až do porodu druhého dítěte byla na rodičovské a dostávala rodičovský příspěvek. Po narození druhého dítěte by vám zanikl nárok na rodičovský příspěvek na první dítě. Současně by vám ale vznikl nárok na rodičovský příspěvek na druhé dítě. Na ten máte nárok buď po narození dítěte, nebo po skončení „mateřské“ (PPM). Ale jak jsem psala výše, pokud platí termíny, které jsou napsány v dotazu, tak byste na PPM měla mít nárok.
Zařazeno v: Jak se počítá mateřská u druhého dítěte, Jaké jsou podmínky pro mateřskou na druhé dítě?, Kolik je mateřská na druhé dítě 2024?, Mateřská a práce na dobu určitou, Mateřská na druhé dítě, Musí zaměstnavatel prodloužit smlouvu na dobu určitou?, Nárok na PPM po skončení práce na dobu určitou, PPM na druhé dítě, Těhotenství a práce na dobu určitou, Ukončení pracovního poměru na dobu určitou, Z čeho se počítá PPM na druhé dítě
Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:
Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?
-Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]
Zobrazit odpověďRodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)
-Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověďVýživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)
-Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?
Zobrazit odpověďDruhé těhotenství – mám na něco nárok?
-Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Půjčka Home Credit 150 tisíc na cokoliv. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Nebankovní půjčka Home Credit bez ručitele. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
14.6.2024
Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou? -
13.6.2024
Výpověď ze strany zaměstnance a následná nemocenská -
3.6.2024
Výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé PN -
2.5.2024
Výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemocenské -
25.4.2024
Z čeho se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti -
25.4.2024
Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD -
22.4.2024
Co dělat, když v neschopence končí pracovní smlouva? -
20.4.2024
Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek -
16.4.2024
Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství) -
8.4.2024
Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)
Poradna 2024
- Osobní bankrot 2024 – výpočet splátek insolvence
- Výpočet příspěvku na bydlení 2024
- Kalkulačka mateřská dovolená 2024
- Výpočet OČR 2024 – kalkulačka ošetřovné na dítě
- Výpočet neschopenky od zaměstnavatele 2024
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2024
- Čestné prohlášení - sleva na manželku
- Termín odchodu na mateřskou
Kalkulačky 2024
- Výpočet: Kolik budou důchody v roce 2024 (zvýšení od 1. ledna 2024)
- Kalkulačka příspěvek na bydlení 2024
- Podpora v nezaměstnanosti 2024: Výpočet od ledna 2024
- Výpočet výplaty 2024: čistá mzda po změnách od 1. 1. 2024
- Zvýšení minimální mzdy od ledna 2024
- Minimální sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2024
- Kalkulačka zvýšení životního minima 2024
- Zvýšení nezabavitelné částky od 1. 1. 2024
- Kalkulačka příspěvek na péči 2024
- Mzdová kalkulačka 2024 – výpočet čisté výplaty v zaměstnání
- Kalkulačka neschopenky - zvýšení nemocenské 2024
- Kalkulačka dovolená 2024: Výpočet poměrné části dovolené
- Mateřská 2024: Nárok, délka, podmínky
- Kalkulačka rizikové těhotenství 2024 – neschopenka a nemocenská
Informace 2024
- Kalkulačka mateřská – výpočet kolik bude PPM v roce 2024
- Kalkulačka diety 2024 – kolik je stravné při služební?
- Kalkulačka průměrný čistý měsíční výdělek
- Převedení dovolené do roku 2024
- Kalkulačka DPH 2024
- Rodičovský příspěvek 2024 – zvýšení rodičovské
- Platy státních zaměstnanců 2024 – platové tabulky
- Kalkulačka: Kolik budou přídavky na bydlení od ledna 2024?
- Kalkulačka: Výpočet nezabavitelné částky při exekuci 2024
Potřebujete peníze?
- Okamžitá půjčka peněz před výplatou – peníze ihned na účet (nyní i zdarma!)
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet