Přechod z rodičáku na mateřskou v roce 2017 s pracovní smlouvou na dobu určitou

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz. Byla jsem na rodičovském příspěvku na 3 roky. Ten jsem pobírala do července 2017.

Ale momentálně čekáme druhé miminko a termín porodu 28. 2. 2017. Nástup na mateřskou mám na 17. 1. 2017. Jenže měla jsem pracovní smlouvu na dobu určitou a tu mi samozřejmě na mateřské neprodloužili. Končila mi 31. 12. 2014.

Budu mít nárok na novou mateřskou? Asi pravděpodobně ne.

A ještě jeden dotaz… Doslechla jsem se o možnosti zažádat mateřskou na otce dítěte. Ten celou dobu pracuje, je možné zařídit mateřskou na něj? Nebo je to nesmysl?

Mockrát děkuji za Váš čas a odpověď.

Dotaz poslal/a: Martina Š., 22.12.2016 20:54
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.12.2016 14:48 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud tomu správně rozumím, tak vám v červenci skončil rodičovský příspěvek, a od té doby jste „nezaměstnaná“? Pokud ano, a je celkem jedno, jestli jste vedená v evidenci Úřadu práce, nebo „jenom“ doma s dítětem, na „mateřskou“ nárok mít určitě nebudete.

Pokud vaše poslední zaměstnání skončilo již na konci roku 2014, a od té doby jste nepracovala (v zaměstnání, které by zakládalo účast na nemocenském pojištění), pak nesplňujete základní podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Na „mateřskou“ tedy určitě nárok nemáte.

Co se týká druhého dotazu, tak na PPM může mít nárok i otec dítěte. Pokud je zaměstnaný (a tedy účastníkem nemocenského pojištění), a splňuje základní podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění (nejméně 270 kalendářních dní za poslední 2 roky), pak si o PPM může požádat on.

Otec dítěte má nárok na PPM až po narození dítěte (žena může mít nárok již 6 – 8 týdnů před porodem). Otec dítěte si o PPM může žádat nejdříve po ukončení 6 týdne po porodu (tedy na začátku 7 týdne). Otec dítěte pak má také nárok na PPM v délce 22 týdnů (žena má 28 týdnů při narození jednoho dítěte).

V takovém případě je potřeba, aby s vámi uzavřel písemnou dohodou o převzetí dítěte do péče. Na základě toho si pak vyřídí mateřskou dovolenou u svého zaměstnavatele, a také podá žádost o PPM. Platí zde ale omezení, že v době, kdy bude dostávat PPM tak nesmí vykonávat stejné zaměstnání (pojištěnou činnost), na základě které mu bude vyplácena PPM – viz zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.) – paragraf 16:

§ 16 Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

V praxi to tedy znamená, že otec dítěte buď musí být doma s vámi a dítětem. Nebo případně může pracovat – ale na jinou pracovní smlouvu (třeba na DPP nebo DPČ, která je současně na jinou činnost), nebo u jiného zaměstnavatele.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď