Přechod z rodičovské (3 leté) na druhou mateřskou?

Dobrý den, mám dotaz:

Budu mít nárok na druhou peněžitou pomoc v mateřství? Když jsem zaměstnaná na půl úvazku na dobu neurčitou.

Syn se mi narodil 30. 6. 2015, na PPM jsem měla nárok, a čerpám tedy i rodičovskou na 3 roky.

Bohužel se mi nepovedlo otěhotnět podruhé, tak aby se druhé dítě narodilo před 3 rokem syna (to vím, že bych na PPM nárok měla, kdybych to do jeho 3 let stihla).

Když teď otěhotněním a dítě se narodí dejme tomu květen, červen…

Do práce bych s břichem nastoupit nemohla, pracuji jako pokladní a ani nechci.

Mám nárok na druhou PPM krátce po 3. roce syna? Nebo bych spadla rovnou do kategorie jen 4 letá rodičovská vyplácená od data porodu dítěte?

Jak bych měla řešit období po 30. 6. 2017? Jít na nemocenskou?

Z čeho by se vypočítala, když jsem byla 3 roky na mateřské a rodičovské? Nevím, jak se taková situace řeší. Chceme druhé miminko, do práce ještě nechci.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Veronika M., 29.04.2017 16:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.04.2018 09:02 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že vašemu synovi budou za cca 2 měsíce 3 roky, pak vám k tomuto datu bude končit rodičovská dovolená (kterou máte u svého zaměstnavatele). Po skončení rodičovské dovolené (bez ohledu na to jestli budete/nebudete) těhotná byste se tedy měla vracet do zaměstnání. Zde je pak několik možností:

Po návratu do zaměstnání se můžete se zaměstnavatelem domluvit na ukončení pracovního poměru. Zaměstnavatel vám může dát výpověď (pak máte nárok na výpovědní lhůtu 2 měsíce + odstupné). Nebo můžete dát výpověď vy. Nebo můžete řešit ukončení pracovního poměru dohodou. V takovém případě ale zpravidla nemáte nárok na odstupné.

Po skončení pracovního poměru byste pak měla jít na Úřad práce. Byla byste nezaměstnaná a měla byste nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jako nezaměstnaná byste ale neměla nárok na PPM (mateřskou).

Druhou možností je pak to, že byste po skončení rodičovské dovolené krátce pracovala, a po otěhotnění byste nastoupila do pracovní neschopnosti (nebo pokud byste byla už těhotná, a dohodla se se svým lékařem, že vám rovnou „napíše“ rizikové těhotenství, tak byste mohla být v pracovní neschopnosti ihned po skončení rodičovské dovolené).

Pokud byste byla v pracovní neschopnosti až do porodu – váš pracovní poměr by tedy neskončil – pak byste měla nárok na PPM. Pokud by navíc došlo k narození druhého dítěte do 4 roků toho prvního, tak byste měla mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství ve stejné výši, jako u prvního dítěte (resp. PPM by se počítala ze stejného vyměřovacího základu) – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

To jestli budete/nebudete mít nárok na „mateřskou“ je tedy závislé na tom, zda budete zaměstnána nebo ne. Resp. pokud by došlo k ukončení zaměstnání, a vy jste v té době již byla těhotná, tak je zde ještě ochranná doba – po skončení zaměstnání, ve kterém, jste již byla těhotná je zde ochranná doba 180 dní. Pokud dojde k případnému zahájení PPM do této doby, tak máte nárok na PPM i když jste nezaměstnaná.

Co se týká rodičovské, tak zde je to aktuálně (od 1. 1. 2018) tak, že pokud máte nárok na mateřskou, můžete si volit i délku/výši rodičovského příspěvku. Pokud nemáte nárok na mateřskou, tak nově máte také možnost volby (do 1. 1. 2018 jste možnost volby neměla), ale maximálně do 7600 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď