Přechod z rodičovské dovolené na mateřskou

Dobrý den,

prosím o radu.

Zajímala by mě jedna věc, o které jsem se tam nedočetla. Momentálně jsem na rodičovské dovolené s půlročním kloučkem.

Jsem zaměstnaná (doba neurčitá), tudíž mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství v případě dalšího otěhotnění – to je mi jasné.

Když si budu při rodičovské dovolené přivydělávat u svého zaměstnavatele na DPP, bude se výše PPM počítat z příjmů z této brigády nebo z mé minulé mzdy před otěhotněním s prvním dítětem? Kdyby to mělo být z té brigády, tak by se mi to nevyplatilo.

Děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Andrea P., 11.03.2016 13:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.03.2016 15:19 napsal/a:

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

Pokud by se rodičovské (nebo i následně) narodilo druhé dítě, tak platí ustanovení zákona o nemocenském pojištění (na jehož základě pak máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, dále jen PPM):

§ 19

…..

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Tedy, pokud Váš pracovní poměr bude i nadále trvat, tak až do 4 roků věku prvního dítěte by se PPM mohla počítat z příjmů, které jste měla před první mateřskou dovolenou.

V praxi to pak probíhá tak, že by vám vypočítala PPM na základě příjmů, které jste měla v posledním roce (během rodičovské), a současně by se vypočítala PPM na základě příjmů, které jste měla před první MD.

Pokud by PPM, vypočítaná na základě příjmu během rodičovské, byla nižší než ta, vypočítaná z příjmů před první MD, tak máte „automaticky“ nárok na tu vyšší PPM, tedy na tu, která se odvíjí z příjmů před první MD.

Zákon zde zohledňuje to, že mnoho žen během RD nemá možnost vykonávat „plnohodnotné“ zaměstnání.

Nemusíte se tedy bát, že by Váš příjem na DPP během RD, nějak negativně ovlivnil výši případné budoucí PPM (pokud se Vám tedy druhé dítě narodí do 4 roků toho prvního).

Příjem během rodičovské by se zohlednil, pouze pokud by byl tak vysoký, že by případná PPM mohla počítat z něj.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pracovní doba v těhotenství – zkrácení dlouhých směn

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná jako prodavačka s nepravidelnou pracovní dobou. Většinou pracujeme v 11 hodinových směnách několik dní po sobě, ale momentálně jsem těhotná a je to pro mě vyčerpávající. Chtěla bych se proto zeptat, jestli mám nárok na zkrácení pracovní doby nebo jestli je nějak omezeno, kolik dnů po sobě jdoucích mohu pracovat. Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď