Přechod z rodičovské na mateřskou v případě zániku firmy

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, u prvního dítěte jsem měla PPM 15.000 a RP si teď dám 8.000 cca do necelých 3 let dítěte.

Pokud by se mi podařilo otěhotnět do té doby a chtěla bych přejít z RP znovu na PPM a mezitím by firma zaměstnavatele zkrachovala, mám nárok na PPM a pokud ano ve stejné výši jako u prvního dítěte nebo mám nárok jen na RP od narození druhého dítěte?

Mám smlouvu na dobu neurčitou.

Dotaz poslal/a: Lucie H., 05.05.2017 05:55
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.05.2017 18:02 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) i u druhého dítěte, pak musí být splněny základní podmínky. První podmínkou je to, že v době zahájení PPM na druhé dítě, což je zpravidla 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, jste stále „zaměstnána“ (účastníkem nemocenského pojištění). Nebo že jste v této době v ochranné lhůtě, která je pro PPM až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Druhou podmínkou pro nárok na PPM je pak to, že v době zahájení PPM splňujete podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Pokud by došlo k zániku vašeho současného zaměstnavatele, a tím pádem i vaší pracovní smlouvy, pak by záleželo především na tom, o jaké konkrétní termíny by se jednalo.

Pokud zanikne firma, která vás zaměstnává, tak když jste doma na rodičovské dovolené a čerpáte rodičovský příspěvek, nic to pro vás bezprostředně neznamená. I když by zanikl váš pracovní poměr, i nadále byste dostávala rodičovský příspěvek a nemusela nikam chodit a nic řešit. Po skončení rodičovského příspěvku (pokud byste nenastupovala na PPM), pak byste byla nezaměstnaná, měla byste jít na Úřad práce a měla byste nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Ve vztahu k nároku na PPM na druhé dítě by pak záleželo na tom, kdy přesně by došla k zániku firma (a tím i ukončení vašeho současného pracovního poměru). Pokud byste byla těhotná a termín zahájení PPM na druhé dítě by vám vycházel ještě v rámci lhůty 180 dní od ukončení tohoto pracovního poměru, pak byste nárok na PPM měla (a je v zásadě jedno jestli byste na PPM přecházela rovnou z rodičovské, nebo jestli byste mezi skončením rodičovské a zahájením PPM byla třeba nějakou dobu vedená v evidenci úřadu práce jako nezaměstnaná).

Pokud by ale došlo k zániku firmy dříve a termín zahájení PPM by byl až po uplynutí ochranné lhůty 180 dní, pak byste již na PPM nárok neměla. Musela byste tedy ještě před PPM na druhé dítě nastoupit do jiného zaměstnání. Jinak byste pak měla nárok jen na rodičovský příspěvek na druhé dítě po jeho narození.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď