Přechod z rodičovské na mateřskou v případě zániku firmy

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, u prvního dítěte jsem měla PPM 15.000 a RP si teď dám 8.000 cca do necelých 3 let dítěte.

Pokud by se mi podařilo otěhotnět do té doby a chtěla bych přejít z RP znovu na PPM a mezitím by firma zaměstnavatele zkrachovala, mám nárok na PPM a pokud ano ve stejné výši jako u prvního dítěte nebo mám nárok jen na RP od narození druhého dítěte?

Mám smlouvu na dobu neurčitou.

Dotaz poslal/a: Lucie H., 05.05.2017 05:55
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.05.2017 18:02 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) i u druhého dítěte, pak musí být splněny základní podmínky. První podmínkou je to, že v době zahájení PPM na druhé dítě, což je zpravidla 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, jste stále „zaměstnána“ (účastníkem nemocenského pojištění). Nebo že jste v této době v ochranné lhůtě, která je pro PPM až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Druhou podmínkou pro nárok na PPM je pak to, že v době zahájení PPM splňujete podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech.

Pokud by došlo k zániku vašeho současného zaměstnavatele, a tím pádem i vaší pracovní smlouvy, pak by záleželo především na tom, o jaké konkrétní termíny by se jednalo.

Pokud zanikne firma, která vás zaměstnává, tak když jste doma na rodičovské dovolené a čerpáte rodičovský příspěvek, nic to pro vás bezprostředně neznamená. I když by zanikl váš pracovní poměr, i nadále byste dostávala rodičovský příspěvek a nemusela nikam chodit a nic řešit. Po skončení rodičovského příspěvku (pokud byste nenastupovala na PPM), pak byste byla nezaměstnaná, měla byste jít na Úřad práce a měla byste nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Ve vztahu k nároku na PPM na druhé dítě by pak záleželo na tom, kdy přesně by došla k zániku firma (a tím i ukončení vašeho současného pracovního poměru). Pokud byste byla těhotná a termín zahájení PPM na druhé dítě by vám vycházel ještě v rámci lhůty 180 dní od ukončení tohoto pracovního poměru, pak byste nárok na PPM měla (a je v zásadě jedno jestli byste na PPM přecházela rovnou z rodičovské, nebo jestli byste mezi skončením rodičovské a zahájením PPM byla třeba nějakou dobu vedená v evidenci úřadu práce jako nezaměstnaná).

Pokud by ale došlo k zániku firmy dříve a termín zahájení PPM by byl až po uplynutí ochranné lhůty 180 dní, pak byste již na PPM nárok neměla. Musela byste tedy ještě před PPM na druhé dítě nastoupit do jiného zaměstnání. Jinak byste pak měla nárok jen na rodičovský příspěvek na druhé dítě po jeho narození.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď