Přechod z rodičovské na první dítě na mateřskou na druhé dítě

Dobrý den,

v listopadu mi končí RP, tj. dočerpám zbytek příspěvku na první dítě. Jsem znovu těhotná a na další mateřskou (PPM) nastupuji v polovině prosince.

Zajímá mě, co těch 14 dní mezi koncem RP a novou PPM? Musím se někde hlásit? Platit si zdravotní pojištění a sociální pojištění sama? Nebo nastoupit do práce?

U zaměstnavatele mám stále platnou smlouvu na dobu neurčitou, avšak ten nepočítá s tím, že nastoupím dřív než ve 3 letech prvního dítěte, tedy v září 2017, což jsem mu hlásila při nástupu na první mateřskou.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka D., 21.10.2016 13:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.11.2016 01:38 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud správně chápu váš dotaz, tak vám nyní sice končí čerpání rodičovského příspěvku, ale vaše rodičovská dovolená trvá dále. Tedy rodičovský příspěvek končí dříve, než jsou vašemu dítěti 3 roky (což by mělo být až v září 2017).

V takovém případě můžete zůstat do začátku mateřské, na druhé dítě, doma. Jste stále zaměstnána, a pouze čerpáte rodičovskou dovolenou. Nemusíte tedy nastupovat zpět do práce. To, že budete doma na rodičovské dovolené, bez toho, že byste dostávala rodičovský příspěvek, je možné a je to poměrně standardní situace. Stejně jako opačný případ, kdy sice dostáváte rodičovský příspěvek, ale při tom dále chodíte do zaměstnání.

V době, kdy jste na rodičovské dovolené nebo mateřské dovolené a/nebo čerpáte rodičovský příspěvek, tak za vás zdravotní pojištění hradí stát. Není tedy nijak nutné oněch 14 dní řešit. I nadále za vás zdravotní pojištění platí stát.

V době na rodičovské dovolené, za vás stát sice neplatí sociální pojištění, ale současně se tato doba zahrnuje do doby nároku na důchod. Opět tedy nemusíte nic řešit, a ani si sociální pojištění nějak doplácet.

Ve výsledku se tedy pro vás ukončením výplaty rodičovského příspěvku nic nemění. Vše je stejné, jako když jste ho dostávala.

V příslušném termínu pak nastoupíte na druhou mateřskou dovolenou a poté na druhou rodičovskou dovolenou, a toto pak musíte oznámit zaměstnavateli.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí (z Anglie)

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek v dané situaci: Pracovala jsem asi 6 let v Anglii, ale před porodem jsem se vrátila do ČR. Jelikož mám nárok na mateřskou od mého anglického zaměstnavatele, jsem tedy pořád zaměstnanec Anglie, i když již žiji zde v ČR a dcera se narodila […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď