Přechod z rodičovské na první dítě na mateřskou na druhé dítě

Dobrý den,

v listopadu mi končí RP, tj. dočerpám zbytek příspěvku na první dítě. Jsem znovu těhotná a na další mateřskou (PPM) nastupuji v polovině prosince.

Zajímá mě, co těch 14 dní mezi koncem RP a novou PPM? Musím se někde hlásit? Platit si zdravotní pojištění a sociální pojištění sama? Nebo nastoupit do práce?

U zaměstnavatele mám stále platnou smlouvu na dobu neurčitou, avšak ten nepočítá s tím, že nastoupím dřív než ve 3 letech prvního dítěte, tedy v září 2017, což jsem mu hlásila při nástupu na první mateřskou.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka D., 21.10.2016 13:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.11.2016 01:38 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud správně chápu váš dotaz, tak vám nyní sice končí čerpání rodičovského příspěvku, ale vaše rodičovská dovolená trvá dále. Tedy rodičovský příspěvek končí dříve, než jsou vašemu dítěti 3 roky (což by mělo být až v září 2017).

V takovém případě můžete zůstat do začátku mateřské, na druhé dítě, doma. Jste stále zaměstnána, a pouze čerpáte rodičovskou dovolenou. Nemusíte tedy nastupovat zpět do práce. To, že budete doma na rodičovské dovolené, bez toho, že byste dostávala rodičovský příspěvek, je možné a je to poměrně standardní situace. Stejně jako opačný případ, kdy sice dostáváte rodičovský příspěvek, ale při tom dále chodíte do zaměstnání.

V době, kdy jste na rodičovské dovolené nebo mateřské dovolené a/nebo čerpáte rodičovský příspěvek, tak za vás zdravotní pojištění hradí stát. Není tedy nijak nutné oněch 14 dní řešit. I nadále za vás zdravotní pojištění platí stát.

V době na rodičovské dovolené, za vás stát sice neplatí sociální pojištění, ale současně se tato doba zahrnuje do doby nároku na důchod. Opět tedy nemusíte nic řešit, a ani si sociální pojištění nějak doplácet.

Ve výsledku se tedy pro vás ukončením výplaty rodičovského příspěvku nic nemění. Vše je stejné, jako když jste ho dostávala.

V příslušném termínu pak nastoupíte na druhou mateřskou dovolenou a poté na druhou rodičovskou dovolenou, a toto pak musíte oznámit zaměstnavateli.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď