Přechod z rodičovské na první dítě na mateřskou na druhé dítě

Dobrý den,

v listopadu mi končí RP, tj. dočerpám zbytek příspěvku na první dítě. Jsem znovu těhotná a na další mateřskou (PPM) nastupuji v polovině prosince.

Zajímá mě, co těch 14 dní mezi koncem RP a novou PPM? Musím se někde hlásit? Platit si zdravotní pojištění a sociální pojištění sama? Nebo nastoupit do práce?

U zaměstnavatele mám stále platnou smlouvu na dobu neurčitou, avšak ten nepočítá s tím, že nastoupím dřív než ve 3 letech prvního dítěte, tedy v září 2017, což jsem mu hlásila při nástupu na první mateřskou.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka D., 21.10.2016 13:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.11.2016 01:38 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud správně chápu váš dotaz, tak vám nyní sice končí čerpání rodičovského příspěvku, ale vaše rodičovská dovolená trvá dále. Tedy rodičovský příspěvek končí dříve, než jsou vašemu dítěti 3 roky (což by mělo být až v září 2017).

V takovém případě můžete zůstat do začátku mateřské, na druhé dítě, doma. Jste stále zaměstnána, a pouze čerpáte rodičovskou dovolenou. Nemusíte tedy nastupovat zpět do práce. To, že budete doma na rodičovské dovolené, bez toho, že byste dostávala rodičovský příspěvek, je možné a je to poměrně standardní situace. Stejně jako opačný případ, kdy sice dostáváte rodičovský příspěvek, ale při tom dále chodíte do zaměstnání.

V době, kdy jste na rodičovské dovolené nebo mateřské dovolené a/nebo čerpáte rodičovský příspěvek, tak za vás zdravotní pojištění hradí stát. Není tedy nijak nutné oněch 14 dní řešit. I nadále za vás zdravotní pojištění platí stát.

V době na rodičovské dovolené, za vás stát sice neplatí sociální pojištění, ale současně se tato doba zahrnuje do doby nároku na důchod. Opět tedy nemusíte nic řešit, a ani si sociální pojištění nějak doplácet.

Ve výsledku se tedy pro vás ukončením výplaty rodičovského příspěvku nic nemění. Vše je stejné, jako když jste ho dostávala.

V příslušném termínu pak nastoupíte na druhou mateřskou dovolenou a poté na druhou rodičovskou dovolenou, a toto pak musíte oznámit zaměstnavateli.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď