Přechod z rodičovské na první dítě na mateřskou na druhé dítě

Dobrý den,

v listopadu mi končí RP, tj. dočerpám zbytek příspěvku na první dítě. Jsem znovu těhotná a na další mateřskou (PPM) nastupuji v polovině prosince.

Zajímá mě, co těch 14 dní mezi koncem RP a novou PPM? Musím se někde hlásit? Platit si zdravotní pojištění a sociální pojištění sama? Nebo nastoupit do práce?

U zaměstnavatele mám stále platnou smlouvu na dobu neurčitou, avšak ten nepočítá s tím, že nastoupím dřív než ve 3 letech prvního dítěte, tedy v září 2017, což jsem mu hlásila při nástupu na první mateřskou.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka D., 21.10.2016 13:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.11.2016 01:38 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud správně chápu váš dotaz, tak vám nyní sice končí čerpání rodičovského příspěvku, ale vaše rodičovská dovolená trvá dále. Tedy rodičovský příspěvek končí dříve, než jsou vašemu dítěti 3 roky (což by mělo být až v září 2017).

V takovém případě můžete zůstat do začátku mateřské, na druhé dítě, doma. Jste stále zaměstnána, a pouze čerpáte rodičovskou dovolenou. Nemusíte tedy nastupovat zpět do práce. To, že budete doma na rodičovské dovolené, bez toho, že byste dostávala rodičovský příspěvek, je možné a je to poměrně standardní situace. Stejně jako opačný případ, kdy sice dostáváte rodičovský příspěvek, ale při tom dále chodíte do zaměstnání.

V době, kdy jste na rodičovské dovolené nebo mateřské dovolené a/nebo čerpáte rodičovský příspěvek, tak za vás zdravotní pojištění hradí stát. Není tedy nijak nutné oněch 14 dní řešit. I nadále za vás zdravotní pojištění platí stát.

V době na rodičovské dovolené, za vás stát sice neplatí sociální pojištění, ale současně se tato doba zahrnuje do doby nároku na důchod. Opět tedy nemusíte nic řešit, a ani si sociální pojištění nějak doplácet.

Ve výsledku se tedy pro vás ukončením výplaty rodičovského příspěvku nic nemění. Vše je stejné, jako když jste ho dostávala.

V příslušném termínu pak nastoupíte na druhou mateřskou dovolenou a poté na druhou rodičovskou dovolenou, a toto pak musíte oznámit zaměstnavateli.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

RP na starší dítě, PPM na mladší dítě

-

Dobrý den, Čekáme druhé dítě, jelikož nemám aktivní žádnou pracovní smlouvu, nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou a PPM. O PPM na druhé dítě bude žádat partner. Je možné, abych já dobírala RP na starší dítě a partner zároveň bral PPM na mladší narozené dítě? Nebo musím k datu narození druhého dítěte ukončit RP na […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství po návratu ze zahraničí (práce v Irsku)

-

Dobrý den, s přítelkyní žijeme v Irsku téměř dva roky a ona teď otěhotněla. Termín porodu je 19. 1. 2021, ale jelikož přítelkyně nevěří irské zdravotní péči, rozhodli jsme se ke konci října vrátit do ČR. Chtěl bych se zeptat, zda-li by v tomto případě měla přítelkyně nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jelikož přijedeme […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská při skončení PP na dobu určitou bez nároku na PPM?

-

Dobrý den, ráda bych poprosila o názor a pomoc. Od 1. 2. 2020 jsem zaměstnaná na dobu určitou do 30. 6. 2020. Již v únoru jsem zjistila, že jsem těhotná a od března jsem s rizikovým těhotenstvím v pracovní neschopnosti. Chtěla jsem se zeptat, jak mám postupovat v případě, že už teď vím, že nemám […]

Zobrazit odpověď

Nástup do zaměstnání po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, dcera měla 9.6.2020 3 roky. Rodičovskou dovolenou jsem si prodloužila do konce roku 2020. V zaměstnání mám pracovní poměr na dobu neurčitou, nepodepsala jsem v zaměstnání žádný formulář ohledně trvání délky rodičovské dovolené (ale myslím, že ze zákona drží zaměstnavatel místo 3 roky). Zaměstnavatel se zatím nijak nevyjádřil, jestli mě dále chce? Na […]

Zobrazit odpověď