Převedení mateřské (PPM) z otce dítěte na matku?

Dobrý den, jsem těhotná a termín poradu budu mít na konci května. Momentálně jsme studentka. Před tím jsem nikdy nepracovala. Chtěla bych si potvrdit jak je to s nárokem na mateřskou? Co jsem zatím četla, tak podle všeho na ni nárok mít nebudu? Je tedy možné, aby o mateřskou žádal otec dítěte (ten pracuje a má hrubou mzdu cca 25 tisíc korun měsíčně). A aby ji následně převedl na mě? Nebo jak to vlastně funguje, když má PPM otec? To jako může dál chodit do práce a bere PPM, nebo spolu musíme mít nějakou dohodou a mateřskou budu brát já? Nebo bude muset být doma s dítětem? Prostě, jaké máme možnosti ohledně převedení mateřské z otce dítěte na mě? A hraje nějakou roli to, že nejsme manželé? Omlouvám se za tolik dotazů, ale vůbec v tom nemám jasno a potřebovala bych nějakou jasnou a srozumitelnou radu.

Děkuji vám moc, Olga

Dotaz poslal/a: Olga P., 23.1.2014 13:57
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 24.1.2014 8:56 napsal/a:

Dobrý den Olgo, máte pravdu v tom, že jako studentka na PPM (peněžitá pomoc v mateřství) mít nárok nebudete. Ten mají jen ti, kdo jsou v době nástupu na mateřskou účastníkem nemocenského pojištění. Tedy buď zaměstnanci, za které nemocenské platí zaměstnavatele nebo OSVČ, kteří si nemocenské platí sami. Za studenty stát nemocenské neplatí, takže základní podmínku nesplňujete.

Je ale také pravda, že o PPM si může požádat i otec dítěte. Pokud je zaměstnaný, jak píšete, splňuje jednu ze dvou podmínek (účast na nemocenském pojištění). Aby měl na mateřský nárok, musí být ještě splněna i druhá podmínka – a to že mu účast na nemocenském pojištění trvá nejméně 270 dní před nástupem na mateřskou (resp., než o ni bude žádat). Tady se to počítá tak, že se počítají všechny kalendářní dny, během kterých byl zaměstnaný (včetně víkendů nebo dovolené během které byl v zaměstnaneckém poměru).

Pokud by otec dítěte splňoval obě podmínky, bude muset po porodu s vámi uzavřít dohodu o převzetí dítěte do péče. To je možné až po skončení 6 týdne po porodu. Tedy od začátku 7 týdne po narození dítěte je možné jít žádat o PPM.

Převedení takto získané PPM z otce na matku dítěte ale není možné. Po dobu pobírání PPM bude mít otec svěřené dítě do péče a mateřská bude vyplácena jemu. Nemůže ji nijak převést na vás. Bude to znamenat, že buď bude muset být s dítětem doma, nebo by sice mohl pracovat dál, ale jen za splnění všech podmínek.

V zásadě se jedná o to, že mateřská (PPM) se vyplácí podobně jako třeba nemocenská při pracovní neschopnosti jako náhrada za dobu kdy nemůžete pracovat. Podle zákona tedy není možné během pobírání PPM vykonávat stejnou činnost jako je ta, na základě které vznikl nárok na dávku. Pokud by tedy otec dítěte nechtěl být doma, musel by to řešit tak že bude pracovat pro jiného zaměstnavatele, nebo u toho současného bude vykonávat jinou činnost (uzavřít třeba DPP nebo DPČ + mělo by se jednou o jinou činnost, než tu kterou vykonával před nástupem na PPM).

To, jestli jste nebo nejste manželé, nehraje žádnou roli. Váš přítel má mateřskou nárok z titulu toho, že otec dítěte,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství a výpověď ve zkušební době – co dělat dál?

-

Dobrý den, prosím poraďte… Moje snacha byla zaměstnána a ve 3 měsíční zkušební době dostala výpověď z nejasného důvodu, prý telefonování. Zjistila ale, že je již měsíc těhotná, avšak výpověď podepsala. Můžete mi prosím poradit, co dělat v tomto případě a co je pro ni výhodné? Nyní je na úřadu práce. Bylo by lepší, aby […]

Zobrazit odpověď

Mateřská u druhého dítěte po smlouvě na dobu určitou

-

Dobrý den, momentálně mám 2 letého syna a jsem na RD, kterou mám nastavenou do srpna 2025, kdy synovi bude 3,5 let. Před nástupem na mateřskou jsem byla zaměstnaná ve školství na dobu určitou 1 rok, takže mi smlouva se ZŠ již vypršela. S manželem přemýšlíme o druhém dítěti a řešíme mateřskou – chápu správně, […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po nemocenské – budu mít nárok?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Jsem rok a půl na nemocenské a jsem těhotná, budu mít nárok na mateřskou a z čeho se mi bude počítat? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď