Převod nájmu obecního bytu na bratra

Dobrý den,

Mám dotaz ohledně možnosti převodu nájmu obecního bytu na bratra.

Žiju v obecním bytě (přes 7 let) s manželkou a v posledním roce se k nám přistěhoval bratr. Nájemní smlouvu mám na dobu neurčitou.

Bratr zde má nahlášený trvalý pobyt a řádně platí za služby. S manželkou plánujeme kupovat nemovitost a přestěhovat se.

Je nějaká možnost a popřípadě jaká, aby nájem bytu přešel na bratra a nemusel se tak vystěhovat?

Děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Jakub J., 26.04.2017 16:08
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.04.2017 14:12 napsal/a:

Dobrý den,

Již několik let platí nový Občanský zákoník (Zákon číslo 89/2012 Sb.). Tento zákon pak poměrně značně zpřísnil pravidla pro možnost převedení nájmu na jinou osobu. Zatímco dříve byla tato pravidla velmi benevolentní, nyní je možné provést převod nájmu jen u určitých konkrétních situací.

V zásadě se dá říci, že převod nájmu je možný buď se souhlasem majitele bytu – zde není žádná přesná zákonná úprava – je to záležitost dohody mezi současným nájemcem, pronajímatelem a novým nájemcem.

Nebo je převod nájmu možný v případě, že dosavadní nájemce zemře. Pak může nastávat několik variant. V některých případech takto nájem přechází téměř automaticky. Takto třeba přechází nájem na pozůstalou manželku/manžela. V jiných případech (týká se třeba vnuků a vnuček) pak je již požadováno, aby dotyčná osoba žila alespoň 3 roky ve společné domácnosti s původním pronajímatelem.

Nový občanský zákoník také omezil dobu trvání takovéhoto nájmu. I když původní nájemce měl smlouvu na dobu neurčitou, po převodu nájmu platí nájemní smlouva maximálně 2 roky a poté je potřeba dojednat její prodloužení.

Ve vašem konkrétním případě ale dle zákona není nějaký „automatický nárok“ na převedení nájmu. Je tedy nutné se obrátit na majitele bytu – tedy příslušný městský nebo obecní úřad a odbor, který toto řeší, a zde se informovat na to, za jakých podmínek by případně bylo možné provést převod nájmu vašeho bytu na bratra. V různých městech/obcích toto mohou mít upraveno nějakou vyhláškou, která může určovat odlišné podmínky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Jak vystěhovat bývalou přítelkyni

-

Dobrý den mám dotaz: Jsem vlastník bytu a našel jsem si přítelkyni, která se ke mě nastěhovala, trvalou adresu má u rodičů. A jelikož nám to přestalo klapat jsem ji slušnou formou vyzval, aby si našla nějaký byteček, nebo prostě se vrátila zase zpět k rodičům, což odmítá. Každopádně jsem ji vyzval, aby šla pryč a […]

Zobrazit odpověď

Odhlášení trvalého bydliště rodiči

-

Dobrý den Chtěl jsem se zeptat, nedávno mi bylo čerstvě 18 a matka s nevlastním otcem (majitel domu) začali řešit otázku trvalého bysliště. Chtějí abych si ho odhlásil. Domů nejezdím nijak často, jsem na internátu. Všichni v rodině mi říkají, ať to nedělám, že to ani bez mého souhlasu nejde. Jak to ve skutečnosti je, […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení, jsem vdaná – počítá se příjem muže?

-

Dobrý den, chtěla jsem se informovat, zda když jsem vdaná, ale v bytě hlášená pouze já a děti, zda se bude počítat do příspěvku na bydlení i příjem mého muže. O dávku jsem žádala, ale příjmy manžela po mně nikdo nechtěl, díky za info..

Zobrazit odpověď