Převod nájmu obecního bytu na bratra

Dobrý den,

Mám dotaz ohledně možnosti převodu nájmu obecního bytu na bratra.

Žiju v obecním bytě (přes 7 let) s manželkou a v posledním roce se k nám přistěhoval bratr. Nájemní smlouvu mám na dobu neurčitou.

Bratr zde má nahlášený trvalý pobyt a řádně platí za služby. S manželkou plánujeme kupovat nemovitost a přestěhovat se.

Je nějaká možnost a popřípadě jaká, aby nájem bytu přešel na bratra a nemusel se tak vystěhovat?

Děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Jakub J., 26.04.2017 16:08
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.04.2017 14:12 napsal/a:

Dobrý den,

Již několik let platí nový Občanský zákoník (Zákon číslo 89/2012 Sb.). Tento zákon pak poměrně značně zpřísnil pravidla pro možnost převedení nájmu na jinou osobu. Zatímco dříve byla tato pravidla velmi benevolentní, nyní je možné provést převod nájmu jen u určitých konkrétních situací.

V zásadě se dá říci, že převod nájmu je možný buď se souhlasem majitele bytu – zde není žádná přesná zákonná úprava – je to záležitost dohody mezi současným nájemcem, pronajímatelem a novým nájemcem.

Nebo je převod nájmu možný v případě, že dosavadní nájemce zemře. Pak může nastávat několik variant. V některých případech takto nájem přechází téměř automaticky. Takto třeba přechází nájem na pozůstalou manželku/manžela. V jiných případech (týká se třeba vnuků a vnuček) pak je již požadováno, aby dotyčná osoba žila alespoň 3 roky ve společné domácnosti s původním pronajímatelem.

Nový občanský zákoník také omezil dobu trvání takovéhoto nájmu. I když původní nájemce měl smlouvu na dobu neurčitou, po převodu nájmu platí nájemní smlouva maximálně 2 roky a poté je potřeba dojednat její prodloužení.

Ve vašem konkrétním případě ale dle zákona není nějaký „automatický nárok“ na převedení nájmu. Je tedy nutné se obrátit na majitele bytu – tedy příslušný městský nebo obecní úřad a odbor, který toto řeší, a zde se informovat na to, za jakých podmínek by případně bylo možné provést převod nájmu vašeho bytu na bratra. V různých městech/obcích toto mohou mít upraveno nějakou vyhláškou, která může určovat odlišné podmínky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Změna trvalého pobytu během neschopenky

-

Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu. Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost. Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde […]

Zobrazit odpověď

Vystěhování bývalé přítelkyně – trvalý pobyt

-

Dobrý den, bydlím v rodinném domě, který je mým výlučným vlastnictvím. Měl jsem dlouhodobější vztah s přítelkyní (nebyli jsme manželé). V poslední době nám to hodně neklape a v podstatě se rozcházíme. Chci, aby se moje přítelkyně odstěhovala, ale ona to odmítá. Tvrdí, že nemá kam jít, a že ji nemohu vystěhovat, protože tam má trvalé bydliště. Zajímalo by mě, […]

Zobrazit odpověď

Vlastním nemovitost, kde nebydlím – musím platit poplatek za popelnici?

-

Dobrý den, nedávno jsem koupila nemovitost, kterou opravuji a ještě v ní nebydlím, tudíž trvalý pobyt mám stále jinde. Jaké povinnosti mám vůči MÚ/Obecnímu Úřadu? Popelnici zatím nepotřebuji, musím ji i tak přihlásit?

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro důchodce v rodinném domě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli dva lidé v důchodu, (jsou rozvedení), bydlí spolu v přízemí v rodinném domě, trvalý pobyt mají nahlášený. Mají nárok na příspěvek na bydlení? Jejich měsíční důchod je cca 8 000Kč, druhý cca 12 000Kč. V domě, který má stejné číslo popisné, bydlí další rodina v patře, která hospodaří […]

Zobrazit odpověď