Převod nájmu obecního bytu na bratra

Dobrý den,

Mám dotaz ohledně možnosti převodu nájmu obecního bytu na bratra.

Žiju v obecním bytě (přes 7 let) s manželkou a v posledním roce se k nám přistěhoval bratr. Nájemní smlouvu mám na dobu neurčitou.

Bratr zde má nahlášený trvalý pobyt a řádně platí za služby. S manželkou plánujeme kupovat nemovitost a přestěhovat se.

Je nějaká možnost a popřípadě jaká, aby nájem bytu přešel na bratra a nemusel se tak vystěhovat?

Děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Jakub J., 26.04.2017 16:08
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.04.2017 14:12 napsal/a:

Dobrý den,

Již několik let platí nový Občanský zákoník (Zákon číslo 89/2012 Sb.). Tento zákon pak poměrně značně zpřísnil pravidla pro možnost převedení nájmu na jinou osobu. Zatímco dříve byla tato pravidla velmi benevolentní, nyní je možné provést převod nájmu jen u určitých konkrétních situací.

V zásadě se dá říci, že převod nájmu je možný buď se souhlasem majitele bytu – zde není žádná přesná zákonná úprava – je to záležitost dohody mezi současným nájemcem, pronajímatelem a novým nájemcem.

Nebo je převod nájmu možný v případě, že dosavadní nájemce zemře. Pak může nastávat několik variant. V některých případech takto nájem přechází téměř automaticky. Takto třeba přechází nájem na pozůstalou manželku/manžela. V jiných případech (týká se třeba vnuků a vnuček) pak je již požadováno, aby dotyčná osoba žila alespoň 3 roky ve společné domácnosti s původním pronajímatelem.

Nový občanský zákoník také omezil dobu trvání takovéhoto nájmu. I když původní nájemce měl smlouvu na dobu neurčitou, po převodu nájmu platí nájemní smlouva maximálně 2 roky a poté je potřeba dojednat její prodloužení.

Ve vašem konkrétním případě ale dle zákona není nějaký „automatický nárok“ na převedení nájmu. Je tedy nutné se obrátit na majitele bytu – tedy příslušný městský nebo obecní úřad a odbor, který toto řeší, a zde se informovat na to, za jakých podmínek by případně bylo možné provést převod nájmu vašeho bytu na bratra. V různých městech/obcích toto mohou mít upraveno nějakou vyhláškou, která může určovat odlišné podmínky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení – vrácení přeplatku za předchozí rok

-

Dobrý den, od května 2022 dostávám příspěvek na bydlení, ale minulý rok 2021 jsem žádný příspěvek na bydlení nepobírala. Za minulý rok 2021 jsem dostala přeplatek, který mi chtějí započítat a tudíž snížit momentálně příspěvek na bydlení. Mohou mi přeplatek započítat, když jsem minulý rok žádný příspěvek na bydlení nedostávala a vše jsem si hradila […]

Zobrazit odpověď

Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě

-

Dobrý den, v dubnu jsem dostala vrácený přeplatek na dani a větší část z toho byl daňový bonus na dítě. Počítá se to do příjmů, když si budu žádat o příspěvek na bydlení za 2. čtvrtletí tohoto roku? Mnohokrát děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Dotaz na trvalé bydlení – bez nájemní smlouvy

-

Dobrý den, poprosila bych o radu: Opatrovala jsem maminku 9 let a vzhledem k tomu, že tam měla doživotní bydlení zajištěno, „věcné břemeno“, ale chalupa už byla předána mojí neteři a synovci, tak jsem si trvalé bydliště přehlásila na „fixní adresu“ na 7 let. Maminka zemřela a já neměla kam jít a tak mi nastávající […]

Zobrazit odpověď

Změna trvalého pobytu během neschopenky

-

Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu. Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost. Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde […]

Zobrazit odpověď