Přídavek na bydlení bez trvalého bydliště

Dobrý den,

bydlíme s manželem v nájemním bytě, který stojí 16000,-. Naše platy jsou 17786,-.

V bytě nesmíme mít trvalé bydliště, protože si to majitel nepřeje.

Máme nárok na přídavky na bydlení?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Michaela, 14.07.2017 08:42
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.07.2017 13:10 napsal/a:

Dobrý den,

Jednou z podstatných podmínek pro nárok na příspěvek na bydlení je to, že v daném bytě/domě máte vedené trvalé bydliště. Bez trvalého bydliště bohužel nemáte nárok na příspěvek na bydlení. Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 24:

§ 24 Podmínky nároku na příspěvek na bydlení
(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže
a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a
b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

Je ale otázka, jak to máte s tím trvalým bydlištěm. Podle platných zákonů vám pronajímatel nemůže bránit v tom, abyste v bytě (kde máte uzavřenu platnou nájemní smlouvu), měli trvalé bydliště.

K tomu, abyste si vyřídili změnu bydliště, ani nepotřebujete souhlas majitele bytu. Souhlas majitele bytu (nebo jiné oprávněné osoby), je vyžadován pouze v případě, že byste neměli nájemní smlouvu.

Takže můžete zajít na místní úřad, oddělení evidence obyvatel (zpravidla tam, kde se vyřizují občanské průkazy), a zde vám pak na základě nájemní smlouvy provedou změnu trvalého bydliště.

Například pokud by nájemní smlouva byla uzavřena na vaše jméno, pak vy při změně trvalého pobytu, nepotřebujete souhlas majitele bytu. Stačí, když předložíte platnou nájemní smlouvu a na základě toho na úřadu provedou příslušnou změnu.

Z úřadu pak posílají vyrozumění majiteli bytu – ale to má jenom informační charakter. Majitel bytu v tomto případě nemůže zřízení trvalého bytu zakázat. A to ani nějakým ustanovením v nájemní smlouvě. I pokud by to bylo v nájemní smlouvě uvedeno. Tím, že by takové ustanovení je v rozporu se zákonem, tak by takové ustanovení bylo neplatné.

Každopádně by ale asi bylo lepší zkusit se nejprve s majitelem bytu domluvit – vysvětlit mu situaci, že trvalé bydliště potřebujete jen kvůli přídavku na bydlení. Tím, že máte v bytě trvalý pobyt, nezískáváte žádné speciální právo na byt. Pro majitele bytu se tím nic nemění. Po skončení nájemní smlouvy může vaše trvalé bydliště nechat majitel bytu zase velmi snadno zrušit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení – vrácení přeplatku za předchozí rok

-

Dobrý den, od května 2022 dostávám příspěvek na bydlení, ale minulý rok 2021 jsem žádný příspěvek na bydlení nepobírala. Za minulý rok 2021 jsem dostala přeplatek, který mi chtějí započítat a tudíž snížit momentálně příspěvek na bydlení. Mohou mi přeplatek započítat, když jsem minulý rok žádný příspěvek na bydlení nedostávala a vše jsem si hradila […]

Zobrazit odpověď

Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě

-

Dobrý den, v dubnu jsem dostala vrácený přeplatek na dani a větší část z toho byl daňový bonus na dítě. Počítá se to do příjmů, když si budu žádat o příspěvek na bydlení za 2. čtvrtletí tohoto roku? Mnohokrát děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Dotaz na trvalé bydlení – bez nájemní smlouvy

-

Dobrý den, poprosila bych o radu: Opatrovala jsem maminku 9 let a vzhledem k tomu, že tam měla doživotní bydlení zajištěno, „věcné břemeno“, ale chalupa už byla předána mojí neteři a synovci, tak jsem si trvalé bydliště přehlásila na „fixní adresu“ na 7 let. Maminka zemřela a já neměla kam jít a tak mi nastávající […]

Zobrazit odpověď

Změna trvalého pobytu během neschopenky

-

Dobrý den, mám dotaz na změnu trvalého pobytu. Žila jsem v bytě, který mi pronajímala známá, ve kterém mám i trvalý pobyt. Teď během prosince jsem se nastěhovala do nového většího bytu a to v době, kdy jsem měla a stále mám pracovní neschopnost. Adresu při pracovní neschopnosti mám nahlášenou už na nové adrese, kde […]

Zobrazit odpověď