Přídavek na bydlení bez trvalého bydliště

Dobrý den,

bydlíme s manželem v nájemním bytě, který stojí 16000,-. Naše platy jsou 17786,-.

V bytě nesmíme mít trvalé bydliště, protože si to majitel nepřeje.

Máme nárok na přídavky na bydlení?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Michaela, 14.07.2017 08:42
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.07.2017 13:10 napsal/a:

Dobrý den,

Jednou z podstatných podmínek pro nárok na příspěvek na bydlení je to, že v daném bytě/domě máte vedené trvalé bydliště. Bez trvalého bydliště bohužel nemáte nárok na příspěvek na bydlení. Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 24:

§ 24 Podmínky nároku na příspěvek na bydlení
(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže
a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a
b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

Je ale otázka, jak to máte s tím trvalým bydlištěm. Podle platných zákonů vám pronajímatel nemůže bránit v tom, abyste v bytě (kde máte uzavřenu platnou nájemní smlouvu), měli trvalé bydliště.

K tomu, abyste si vyřídili změnu bydliště, ani nepotřebujete souhlas majitele bytu. Souhlas majitele bytu (nebo jiné oprávněné osoby), je vyžadován pouze v případě, že byste neměli nájemní smlouvu.

Takže můžete zajít na místní úřad, oddělení evidence obyvatel (zpravidla tam, kde se vyřizují občanské průkazy), a zde vám pak na základě nájemní smlouvy provedou změnu trvalého bydliště.

Například pokud by nájemní smlouva byla uzavřena na vaše jméno, pak vy při změně trvalého pobytu, nepotřebujete souhlas majitele bytu. Stačí, když předložíte platnou nájemní smlouvu a na základě toho na úřadu provedou příslušnou změnu.

Z úřadu pak posílají vyrozumění majiteli bytu – ale to má jenom informační charakter. Majitel bytu v tomto případě nemůže zřízení trvalého bytu zakázat. A to ani nějakým ustanovením v nájemní smlouvě. I pokud by to bylo v nájemní smlouvě uvedeno. Tím, že by takové ustanovení je v rozporu se zákonem, tak by takové ustanovení bylo neplatné.

Každopádně by ale asi bylo lepší zkusit se nejprve s majitelem bytu domluvit – vysvětlit mu situaci, že trvalé bydliště potřebujete jen kvůli přídavku na bydlení. Tím, že máte v bytě trvalý pobyt, nezískáváte žádné speciální právo na byt. Pro majitele bytu se tím nic nemění. Po skončení nájemní smlouvy může vaše trvalé bydliště nechat majitel bytu zase velmi snadno zrušit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Příspěvek na bydlení pro studenta VŠ – bydlení v pronájmu

-

Dobrý den, měla bych dotaz, zda jako studentka VŠ mám nárok na příspěvek na bydlení? Bydlíme ve třech (všechny jsme studentky na denním studiu) v bytě, který pronajímáme (máme platnou nájemní smlouvu). Všechny tři máme brigády (na internetu jsem se dočetla, že brigády se do příjmu, v případě studentů, nepočítají), ale vzhledem ke studiu si […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď