Přídavek na bydlení bez trvalého bydliště

Dobrý den,

bydlíme s manželem v nájemním bytě, který stojí 16000,-. Naše platy jsou 17786,-.

V bytě nesmíme mít trvalé bydliště, protože si to majitel nepřeje.

Máme nárok na přídavky na bydlení?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Michaela, 14.07.2017 08:42
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.07.2017 13:10 napsal/a:

Dobrý den,

Jednou z podstatných podmínek pro nárok na příspěvek na bydlení je to, že v daném bytě/domě máte vedené trvalé bydliště. Bez trvalého bydliště bohužel nemáte nárok na příspěvek na bydlení. Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 24:

§ 24 Podmínky nároku na příspěvek na bydlení
(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže
a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a
b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

Je ale otázka, jak to máte s tím trvalým bydlištěm. Podle platných zákonů vám pronajímatel nemůže bránit v tom, abyste v bytě (kde máte uzavřenu platnou nájemní smlouvu), měli trvalé bydliště.

K tomu, abyste si vyřídili změnu bydliště, ani nepotřebujete souhlas majitele bytu. Souhlas majitele bytu (nebo jiné oprávněné osoby), je vyžadován pouze v případě, že byste neměli nájemní smlouvu.

Takže můžete zajít na místní úřad, oddělení evidence obyvatel (zpravidla tam, kde se vyřizují občanské průkazy), a zde vám pak na základě nájemní smlouvy provedou změnu trvalého bydliště.

Například pokud by nájemní smlouva byla uzavřena na vaše jméno, pak vy při změně trvalého pobytu, nepotřebujete souhlas majitele bytu. Stačí, když předložíte platnou nájemní smlouvu a na základě toho na úřadu provedou příslušnou změnu.

Z úřadu pak posílají vyrozumění majiteli bytu – ale to má jenom informační charakter. Majitel bytu v tomto případě nemůže zřízení trvalého bytu zakázat. A to ani nějakým ustanovením v nájemní smlouvě. I pokud by to bylo v nájemní smlouvě uvedeno. Tím, že by takové ustanovení je v rozporu se zákonem, tak by takové ustanovení bylo neplatné.

Každopádně by ale asi bylo lepší zkusit se nejprve s majitelem bytu domluvit – vysvětlit mu situaci, že trvalé bydliště potřebujete jen kvůli přídavku na bydlení. Tím, že máte v bytě trvalý pobyt, nezískáváte žádné speciální právo na byt. Pro majitele bytu se tím nic nemění. Po skončení nájemní smlouvy může vaše trvalé bydliště nechat majitel bytu zase velmi snadno zrušit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Zrušení trvalého bydliště – byt v pečovatelském domě

-

Trvalé bydliště mám v bytě svého syna, se kterým jsem žila více než 7 let. Poté se mi podařilo získat byt v pečovatelském domě v Kladně, kde mám smlouvu na pronájem bytu už 7 let. Před dvěma roky syn tragicky zahynul a dědické řízení skončilo letos v září, kdy byt získala jeho nezletilá dcera – […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Jak vystěhovat bývalou přítelkyni

-

Dobrý den mám dotaz: Jsem vlastník bytu a našel jsem si přítelkyni, která se ke mě nastěhovala, trvalou adresu má u rodičů. A jelikož nám to přestalo klapat jsem ji slušnou formou vyzval, aby si našla nějaký byteček, nebo prostě se vrátila zase zpět k rodičům, což odmítá. Každopádně jsem ji vyzval, aby šla pryč a […]

Zobrazit odpověď

Odhlášení trvalého bydliště rodiči

-

Dobrý den Chtěl jsem se zeptat, nedávno mi bylo čerstvě 18 a matka s nevlastním otcem (majitel domu) začali řešit otázku trvalého bysliště. Chtějí abych si ho odhlásil. Domů nejezdím nijak často, jsem na internátu. Všichni v rodině mi říkají, ať to nedělám, že to ani bez mého souhlasu nejde. Jak to ve skutečnosti je, […]

Zobrazit odpověď