Přídavek na dítě a jiné dávky

Dobrý den,

od září 2015 budu studentem magisterského studia, bydlím s mámou. Chci se zeptat, zda mám právo dostávat přídavek na dítě přímo já na účet a jestli stačí, když si o něj půjdu zažádat sám, nebo musí máma?

A můžu si o něj zažádat už teď, po absolvování bakalářského studia?

Mám nárok i na jiné dávky, kromě přídavku na dítě?

Mnohokrát děkuji a přeji pěkný den,

Pavel Novák

Dotaz poslal/a: Pavel Novák, 23.06.2015 17:30
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.06.2015 15:09 napsal/a:

Dobrý den pane Nováku,

Ve svém dotazu neuvádíte Váš přesný věk, takže moje odpověď bude v obecnější rovině.

Na přídavek na dítě má nárok každé nezaopatřené dítě. Z pohledu zákona můžete být považován za nezaopatřené dítě až do věku 26 roků, v případě že se věnujete „přípravě na budoucí povolání“. Konkrétně se jedná o ustanovení zákona č. 117/1995 Sb. Zákon o státní sociální podpoře, paragraf 11:

11 - Nezaopatřené dítě

(1) Za nezaopatřené dítě se pro účely tohoto zákona považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže

a) se soustavně připravuje na budoucí povolání (§ 12 až 15), nebo

b) se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, anebo

c) z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost. Posuzování zdravotního stavu pro účely tohoto zákona upravuje zákon upravující organizaci a provádění sociálního zabezpečení58).

(2) Po skončení povinné školní docházky se do 18. roku věku považuje za nezaopatřené dítě také dítě, které je vedeno v evidenci krajské pobočky Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

(3) Za nezaopatřené dítě nelze však považovat dítě, které je poživatelem invalidního důchodu z důchodového pojištění pro invaliditu třetího stupně.

A dále pak se jedná o paragraf 12 stejného zákona:

(1) Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje:

a) studium na středních a vysokých školách v České republice) s výjimkou studia za trvání služebního poměru, dálkového, distančního, večerního nebo kombinovaného studia na středních školách, je-li dítě v době takového studia výdělečně činnost podle § 10 nebo má-li v době takového studia nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci,

b) teoretická a praktická příprava pro zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost pro osoby se zdravotním postižením, prováděná podle předpisů o zaměstnanosti,

c) studium na středních nebo vysokých školách v cizině, pokud podle rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je postaveno na roveň studia na středních nebo vysokých školách v České republice,

d) studium v České republice, které je podle § 15 svým rozsahem a obsahem postaveno na roveň studiu na školách uvedených v písmenu a) a uskutečňuje se v jednoletých kurzech cizích jazyků s denní výukou v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem a uskutečňovaných právnickými a fyzickými osobami pro osoby, které úspěšně vykonaly první maturitní zkoušku nebo absolutorium v konzervatoři v kalendářním roce, ve kterém zahajují toto studium,

e) studium uskutečňované podle zahraničních středoškolských vzdělávacích programů vzdělávacími institucemi působícími v České republice v případě, že vzdělávací instituce je právnickou osobou se sídlem, svou ústřední správou nebo hlavním místem své podnikatelské činnosti na území členského státu Evropské unie, nebo byla zřízena nebo založena podle práva členského státu Evropské unie, pokud je v této vzdělávací instituci a v daném vzdělávacím programu Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy povoleno plnění povinné školní docházky podle školského zákona, nebo se uskutečňuje ve vzdělávacích institucích zřízených na území České republiky při diplomatických misích nebo konzulárních úřadech cizích států,

f) příprava k přijetí za člena řádu nebo obdobného společenství církve nebo náboženské společnosti registrované podle zákona o církvích a náboženských společnostech, která trvá nejméně 1 rok, nejvýše však po dobu 2 let,

g) vzdělávání v diagnostických třídách diagnostických ústav

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud se ve vašem případě jedná o prezenční magisterské studium (při dálkovém nárok není), a je vám méně než 26 roků, pak byste i nadále mohl mít nárok na přídavky na dítě.

Vzhledem k tomu, že žijete se svou matkou, tak pro účely této sociální dávky budou posuzovány i její příjmy.

O přídavek na dítě se žádá zpravidla vždy v září – dávka je navázána na školní rok. V září, resp. případně pak v říjnu budete muset doložit potvrzení o studiu a dále pak doklady o příjmech za rozhodné období – což je aktuálně celý rok 2014 (příjmy se dokládají vždy za předchozí kalendářní rok).

Co se týká nároku na jiné dávky, tak to si jen tak netroufám posoudit. Další sociální dávky jako například příspěvek nebo doplatek na bydlení či dávky hmotné nouze jsou navázány na konkrétní sociální a majetkovou situaci žadatele. V případě, že by vaše matka měla jen velmi nízký příjem a vy byl úplně bez příjmu tak byste teoreticky mohl na některou z těchto dávek mít nárok (Vy resp. Vaše matka – pro účely dalších dávek budete posuzován společně s ní, jako „nezaopatřené dítě“). Další možností jsou pak případně stipendia, která poskytují některé VŠ.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď

Situace po vyčerpání podpůrčí doby

-

Situace: Jsem invalidní dle § 39 odst. 1 zák. č. 155/95   1 stupeň invalidity. Je mi přiznán nárok na průkaz osoby zvlášť tělesně postižené.  Diagnóza- těžká progredující  vestibulopatie,  s podezřením na neurodegenerativní vývoj postižení, hrubá porucha stability stoje, (ID 3 doporučeno, neurologem, psychologem  a specialistou doc MUDr. CSc.). Od roku 2016 jsem mimo pracovní proces. […]

Zobrazit odpověď

Na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, na které sociální dávky mám nárok? Bydlím se synem (v říjnu mu budou 4 roky) a přítelem v nájemním bytě. Já a syn zde máme trvalý pobyt. Přítel není uveden v nájemní smlouvě ani nikde hlášen, že s námi bydlí. Momentálně se nahlásil na úřad práce a nemá nárok […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v nájemním bytě a doplatek na bydlení

-

Dobrý den, prosím chci se zeptat. V současné době jsme společně s dcerou a přítelem přestěhováni do nájemního bytu, který bohužel i s elektřinou stojí měsíčně 11 000 Kč. Já jsem nezaměstnaná a beru podporu jen cca  8 500 Kč. A přítel má plat pouze 10 073 Kč čistého. Samozřejmě si zažádáme o příspěvek na bydlení. Ale […]

Zobrazit odpověď