Přídavky 2017

Dobrý večer,

potřebovala bych poradit ohledně možných přídavků – na jaké by byl v mém případě nárok.

Mám 6ti letou dcerku ve střídavé péči bez stanovení alimentů, pouze na mimořádné výdaje tak, že 2:1 – dvě třetiny exmanžel, jednu třetinu já (ŠvP, kroužky, apod.).

Dále mám 4. Měsíčního syna (jelikož byl narozen ještě v manželství, stát ho povazuje za syna již bývalého manžela), soud ohledně přepisu rodného listu a změny příjmení proběhne 22. 2. 2017 – já, exmanžel i biologický otec jsme se na tomto shodli.

S biologickým otcem syna nežijeme, ale dohodli jsme se na výši jeho příspěvku na syna polovinou jeho výdajů (což cca je 2.500 Kč/měsíčně.).

Momentálně bydlím s dětmi v podnájmu, ale byt se rozhodla paní majitelka prodat a tudíž hledám podnájem jiný.

Do 5. 2. pobírám mateřskou dovolenou – cca 16.500 Kč. Dále by měl následovat rodičovský příspěvek (nejspíše na dva roky). Pracovala jsem jako dispečerka ZS, 15.000 Kč základ, 5.000 Kč osobní ohodnocení plus příplatky, přesčasy a odměny za uskutečněné převozy. Suma sumárum má výplata cenila 21 – 24.000 Kč.

Můj dotaz by byl, na jaké všechny přídavky bych měla nárok?

Děkuji, s pozdravem

Dotaz poslal/a: Pavla J., 30.12.2016 19:04
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.01.2017 15:09 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká různých dávek, na které byste mohla mít nárok, tak na prvním místě je i vámi zmiňovaný rodičovský příspěvek. Na ten máte nárok už jen z titulu péče o dítě, v zásadě bez ohledu na výši předchozích příjmů (výše příjmu hraje roli jen pro možnost volby výše měsíční částky, a tím i délky vyplácení RP).

Z dalších sociálních dávek by to pak mohl být třeba příspěvek na bydlení. U něj je ale otázka, jak to máte, resp., jak to budete mít, s bydlením. V dotazu zmiňujete, že nyní bydlíte v podnájmu a hledáte si nový podnájem. Příspěvek na bydlení ale můžete mít jen při nájemní smlouvě (nebo pokud se jedná o byt v osobním vlastnictví nebo družstevní byt). Tedy pokud je to nyní opravdu podnájem, a pokud by i nové bydlení bylo podnájem, pak nárok na příspěvek na bydlení mít nebudete.

Jinak by (pokud by třeba nové bydlení bylo na základě nájemní smlouvy), ještě záleželo na tom, zda budete mít v bytě trvalé bydliště. V tom by asi nemusel být problém. Vyřízení trvalého pobytu v bytě je poměrně snadná záležitost. Pak byste si mohla požádat o tuto sociální dávku. U ní se dokládají vždy náklady na bydlení a příjmy za předchozí 3 měsíce. Pokud byste tedy žádala nyní v lednu 2017, pak se dokládají náklady na bydlení za říjen, listopad a prosinec 2016.

V případě že byste o dávku na bydlení žádala až v novém bytě, pak je trochu problém s tímto zpětným dokládáním nákladů – musela byte nějakou dobu počkat (do dalšího kalendářního čtvrtletí), dokud nebudete schopna doložit příslušné náklady.

Z dalších sociálních dávek jsou zde ještě přídavky na dítě. Na ty máte nárok, pokud příjmy „rodiny“ (společně posuzovaných osob) nepřesahují 2,4 násobek životního minima. U přídavků na dítě se příjmy posuzují zpětně. Aktuálně (leden 2017) až do září 2017 se posuzují příjmy za rok 2015, od října 2017 se pak posuzují příjmy za 2016.

Pak jsou zde ještě případně dávky pomoci ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Zde by záleželo, zda by váš příjem byl tak nízký, abyste spadala do kategorie „osoba ve hmotné nouzi“. U dávek hmotné nouze se posuzují nejenom aktuální příjmy, ale i celková majetková a sociální situace. Vzhledem k vámi udávaným příjmům mám za to, že budou vyšší, než abyste spadala mezi osoby ve hmotné nouzi, ale takto jednoduše to neposoudím.

Každopádně se můžete obrátit na místní Úřad práce, kde se žádá o jednotlivé typy sociálních dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď