Přihlášení na úřad práce po rodičovské dovolené

Dobrý den,

synovi budou 16. 4. 2018 tři roky a já měla rodičovskou dovolenou nastavenou na tři roky.

Jsem nezaměstnaná a zatím novou práci nemám, tak se budu hlásit na ÚP. Kdy nebo dokdy se tam musím dostavit, abych dodržela správný postup, do tří dnů po synových narozeninách nebo stačí až začátkem května? Rodičovský příspěvek se mi vyplácí za celý měsíc, ale dostavit se mám do tří dnů, je to tak?

Není mi jasné, kdy přesně rodičovská dovolená končí, když jsem hledala informace, tak v tom byl (pro mě překvapivě chaos), někdo nastupoval do práce v den narození dítěte, někdo o den později. Teď se mě to netýká, ale ráda bych v tom měla jasno.

Taky nevím, co s sebou mám vzít na ÚP za dokumenty, stačí občanský průkaz? Nebo třeba i rodný list dítěte či Oznámení o přiznání dávky státní sociální podpory,…?

Moc děkuji za informace, hezký den.

Dotaz poslal/a: Soňa M., 11.04.2018 10:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.04.2018 14:26 napsal/a:

Dobrý den,

Vzhledem k tomu, že jste nyní nezaměstnaná, tak nejste na rodičovské dovolené. Ony pojmy jako rodičovský příspěvek, rodičovská dovolená, mateřská apod. při běžné komunikaci hodně splývají, z pohledu zákonů a dalších předpisů se ale jedná o různé věci.

Rodičovská dovolená je omluvené volno z práce. Rodičovskou dovolenou vám poskytuje zaměstnavatel maximálně do 3 roků dítěte. Pokud byste byla zaměstnaná, tak byste se měla den po synových 3 narozeninách vracet do práce.

Vy ale nejste na rodičovské dovolené, pouze jste doma s dítětem a dostáváte rodičovský příspěvek. Fakticky v tom není rozdíl (vaše momentální situace se nijak neliší od stavu, kdy byste byla na rodičovské dovolené).

Na Úřad práce můžete zajít v podstatě kdykoliv. Ta lhůta 3 pracovní dny má smysl hlavně ve chvíli, kdy končíte v zaměstnání. Pokud na ÚP přijdete do 3 dnů, tak se pak podpora v nezaměstnanosti počítá z posledního zaměstnání. Ale u vás tomu tak není.

Ve vztahu ke zdravotnímu pojištění je to také jedno. Pokud v dubnu dostáváte ještě rodičovský příspěvek, tak za vás za celý duben odvádí zdravotní pojištění stát. Pokud už v květnu nebudete dostávat rodičovský příspěvek, měla byste zajít na ÚP a po zařazení do evidence za vás zdravotní pojištění zase bude platit stát (jinak byste si jej musela platit sama – pokud byste celý měsíc květen nebyla ani zaměstnaná, ani nezaměstná na ÚP, bez rodičovského příspěvku).

Jakmile si zajdete na Úřad práce, měl by vám vznikat nárok i na podporu v nezaměstnanosti. I když jste v posledních několika letech nepracovala (běžně je podmínka, že musíte mít „odpracováno“ nejméně 12 měsíců za poslední dva roky), nárok na podporu mít budete.

Doba, kdy jste byla doma s dítětem, se započítává jako náhradní doba důchodového pojištění a máte tak nárok na podporu.

Podpora po rodičovské je ale velmi nízká. Tím, že jste nikde nepracovala, není z čeho vypočítat průměrnou mzdu. Vychází se tedy z průměrné mzdy v ČR. Ta je pro rok 2018 stanovena jako 28761 Kč. Vy pak dostáváte první dva měsíce 15% = 4314 Kč. Druhé dva měsíce je to už jen 12%, tedy 3451 Kč, a zbytek doby je to 11%, tedy 3164 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď