Přihlášení na úřad práce po rodičovské dovolené

Dobrý den,

synovi budou 16. 4. 2018 tři roky a já měla rodičovskou dovolenou nastavenou na tři roky.

Jsem nezaměstnaná a zatím novou práci nemám, tak se budu hlásit na ÚP. Kdy nebo dokdy se tam musím dostavit, abych dodržela správný postup, do tří dnů po synových narozeninách nebo stačí až začátkem května? Rodičovský příspěvek se mi vyplácí za celý měsíc, ale dostavit se mám do tří dnů, je to tak?

Není mi jasné, kdy přesně rodičovská dovolená končí, když jsem hledala informace, tak v tom byl (pro mě překvapivě chaos), někdo nastupoval do práce v den narození dítěte, někdo o den později. Teď se mě to netýká, ale ráda bych v tom měla jasno.

Taky nevím, co s sebou mám vzít na ÚP za dokumenty, stačí občanský průkaz? Nebo třeba i rodný list dítěte či Oznámení o přiznání dávky státní sociální podpory,…?

Moc děkuji za informace, hezký den.

Dotaz poslal/a: Soňa M., 11.04.2018 10:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.04.2018 14:26 napsal/a:

Dobrý den,

Vzhledem k tomu, že jste nyní nezaměstnaná, tak nejste na rodičovské dovolené. Ony pojmy jako rodičovský příspěvek, rodičovská dovolená, mateřská apod. při běžné komunikaci hodně splývají, z pohledu zákonů a dalších předpisů se ale jedná o různé věci.

Rodičovská dovolená je omluvené volno z práce. Rodičovskou dovolenou vám poskytuje zaměstnavatel maximálně do 3 roků dítěte. Pokud byste byla zaměstnaná, tak byste se měla den po synových 3 narozeninách vracet do práce.

Vy ale nejste na rodičovské dovolené, pouze jste doma s dítětem a dostáváte rodičovský příspěvek. Fakticky v tom není rozdíl (vaše momentální situace se nijak neliší od stavu, kdy byste byla na rodičovské dovolené).

Na Úřad práce můžete zajít v podstatě kdykoliv. Ta lhůta 3 pracovní dny má smysl hlavně ve chvíli, kdy končíte v zaměstnání. Pokud na ÚP přijdete do 3 dnů, tak se pak podpora v nezaměstnanosti počítá z posledního zaměstnání. Ale u vás tomu tak není.

Ve vztahu ke zdravotnímu pojištění je to také jedno. Pokud v dubnu dostáváte ještě rodičovský příspěvek, tak za vás za celý duben odvádí zdravotní pojištění stát. Pokud už v květnu nebudete dostávat rodičovský příspěvek, měla byste zajít na ÚP a po zařazení do evidence za vás zdravotní pojištění zase bude platit stát (jinak byste si jej musela platit sama – pokud byste celý měsíc květen nebyla ani zaměstnaná, ani nezaměstná na ÚP, bez rodičovského příspěvku).

Jakmile si zajdete na Úřad práce, měl by vám vznikat nárok i na podporu v nezaměstnanosti. I když jste v posledních několika letech nepracovala (běžně je podmínka, že musíte mít „odpracováno“ nejméně 12 měsíců za poslední dva roky), nárok na podporu mít budete.

Doba, kdy jste byla doma s dítětem, se započítává jako náhradní doba důchodového pojištění a máte tak nárok na podporu.

Podpora po rodičovské je ale velmi nízká. Tím, že jste nikde nepracovala, není z čeho vypočítat průměrnou mzdu. Vychází se tedy z průměrné mzdy v ČR. Ta je pro rok 2018 stanovena jako 28761 Kč. Vy pak dostáváte první dva měsíce 15% = 4314 Kč. Druhé dva měsíce je to už jen 12%, tedy 3451 Kč, a zbytek doby je to 11%, tedy 3164 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď