Přihlášení na úřad práce po rodičovské dovolené

Dobrý den,

synovi budou 16. 4. 2018 tři roky a já měla rodičovskou dovolenou nastavenou na tři roky.

Jsem nezaměstnaná a zatím novou práci nemám, tak se budu hlásit na ÚP. Kdy nebo dokdy se tam musím dostavit, abych dodržela správný postup, do tří dnů po synových narozeninách nebo stačí až začátkem května? Rodičovský příspěvek se mi vyplácí za celý měsíc, ale dostavit se mám do tří dnů, je to tak?

Není mi jasné, kdy přesně rodičovská dovolená končí, když jsem hledala informace, tak v tom byl (pro mě překvapivě chaos), někdo nastupoval do práce v den narození dítěte, někdo o den později. Teď se mě to netýká, ale ráda bych v tom měla jasno.

Taky nevím, co s sebou mám vzít na ÚP za dokumenty, stačí občanský průkaz? Nebo třeba i rodný list dítěte či Oznámení o přiznání dávky státní sociální podpory,…?

Moc děkuji za informace, hezký den.

Dotaz poslal/a: Soňa M., 11.04.2018 10:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.04.2018 14:26 napsal/a:

Dobrý den,

Vzhledem k tomu, že jste nyní nezaměstnaná, tak nejste na rodičovské dovolené. Ony pojmy jako rodičovský příspěvek, rodičovská dovolená, mateřská apod. při běžné komunikaci hodně splývají, z pohledu zákonů a dalších předpisů se ale jedná o různé věci.

Rodičovská dovolená je omluvené volno z práce. Rodičovskou dovolenou vám poskytuje zaměstnavatel maximálně do 3 roků dítěte. Pokud byste byla zaměstnaná, tak byste se měla den po synových 3 narozeninách vracet do práce.

Vy ale nejste na rodičovské dovolené, pouze jste doma s dítětem a dostáváte rodičovský příspěvek. Fakticky v tom není rozdíl (vaše momentální situace se nijak neliší od stavu, kdy byste byla na rodičovské dovolené).

Na Úřad práce můžete zajít v podstatě kdykoliv. Ta lhůta 3 pracovní dny má smysl hlavně ve chvíli, kdy končíte v zaměstnání. Pokud na ÚP přijdete do 3 dnů, tak se pak podpora v nezaměstnanosti počítá z posledního zaměstnání. Ale u vás tomu tak není.

Ve vztahu ke zdravotnímu pojištění je to také jedno. Pokud v dubnu dostáváte ještě rodičovský příspěvek, tak za vás za celý duben odvádí zdravotní pojištění stát. Pokud už v květnu nebudete dostávat rodičovský příspěvek, měla byste zajít na ÚP a po zařazení do evidence za vás zdravotní pojištění zase bude platit stát (jinak byste si jej musela platit sama – pokud byste celý měsíc květen nebyla ani zaměstnaná, ani nezaměstná na ÚP, bez rodičovského příspěvku).

Jakmile si zajdete na Úřad práce, měl by vám vznikat nárok i na podporu v nezaměstnanosti. I když jste v posledních několika letech nepracovala (běžně je podmínka, že musíte mít „odpracováno“ nejméně 12 měsíců za poslední dva roky), nárok na podporu mít budete.

Doba, kdy jste byla doma s dítětem, se započítává jako náhradní doba důchodového pojištění a máte tak nárok na podporu.

Podpora po rodičovské je ale velmi nízká. Tím, že jste nikde nepracovala, není z čeho vypočítat průměrnou mzdu. Vychází se tedy z průměrné mzdy v ČR. Ta je pro rok 2018 stanovena jako 28761 Kč. Vy pak dostáváte první dva měsíce 15% = 4314 Kč. Druhé dva měsíce je to už jen 12%, tedy 3451 Kč, a zbytek doby je to 11%, tedy 3164 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď

Neprodloužení smlouvy, neschopenka, těhotenství a nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, momentálně jsem těhotná a 30. 7. mi končí pracovní smlouva, kterou mi zaměstnavatel neprodlouží. Dnes 21.7 jsem nastoupila na neschopenku. Termín porodu mám 28. 12. Chci se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou, když jsem posledních pět let byla zaměstnaná. Také se chci poptat, jak to bude po ukončení smlouvy, jestli […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď