Příjem otce do PMM a do RP

Dobrý den,

chtěla bych vědět, zda se počítá příjem otce dítěte do PPM a následně i do RP. Otec má nižší příjem než matka.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Dana, 30.08.2016 08:27
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 21.12.2016 15:35 napsal/a:

Dobrý den,

Přiznám se, že moc netuším, na co se vlastně ptáte. V případě PPM o ni může žádat jak matka dítěte (ta na ni má nárok již v době 6 – 8 týdnů před porodem, po dobu 28 týdnů) nebo i otec dítěte (ten může žádat nejdříve od začátku 7 týdne po porodu a má na ni nárok 22 týdnů). Podmínky nároku na PPM pak musí buď otec, nebo matka dítěte splnit „sám za sebe“. A výše PPM se odvíjí od příjmu žadatele o tuto dávku. Příjem druhého z rodičů zde nemá žádný vliv.

U rodičovského příspěvku pak příjem otce nebo matky dítěte hraje roli pouze při možnosti volby výše rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek jako takový je vždy 220 tisíc korun, bez ohledu na to, jak vysoké jsou příjmy otce nebo matky. Pro možnost volby výše rodičovského příspěvku pak stačí, pokud má alespoň jeden z rodičů dostatečně vysoký vyměřovací základ.

Podle výše vyměřovacího základu je pak možné zvolit některou variantu rodičovského příspěvku. Tedy od té minimální na 4 rok (prvních 9 měsíců 7600 Kč, zbytek doby pak 3800 Kč) po tu maximální – tj. cca 19 měsíců 11500 Kč měsíčně.

Při volbě výše RP stačí, když má alespoň jeden z rodičů příjem v dostatečné výši. Příjmy rodičů se nesčítají. To že jeden z rodičů má nízký příjem nebo dokonce vůbec žádný pak nehraje žádnou roli. Stačí, když má dostatečně vysoký příjem, alespoň jeden z rodičů.

Pokud vám tato obecná opověď na vás dotaz nepomůže, tak prosím zkuste svůj dotaz formulovat trochu konkrétněji, protože mi opravdu není jasné, na co se přesně ptáte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď