Příspěvek na bydlení v nájmu bez trvalého bydliště

Dobrý den, chci se zeptat.

S přítelem jdeme do bytu (pronájem). Příjem mám jen já 6000 Kč.

Chci se tedy zeptat, jestli mám nárok na nějaké příspěvky, pokud v bytě nebudu mít trvalé bydliště.

Nájem je 3800 Kč + služby cca 1500 Kč.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Veronika, 24.04.2017 17:42
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.04.2017 11:58 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na příspěvek na bydlení vzniká, pokud jsou splněny zákonem požadované podmínky. Mezi ty hlavní podmínky patří, to že se jedná o byt/dům v osobním nebo družstevním vlastnictví. Nebo že se jedná o bydlení na základě nájemní smlouvy. Zde jen pozor že to opravdu musí být nájemní smlouva. Pokud by byla uzavřena podnájemní smlouva, pak nárok na příspěvek na bydlení není.

Dále pak, abyste mohli žádat o příspěvek na bydlení, je nutné, aby žadatel měl v bytě vedený trvalý pobyt. Bez trvalého pobytu opět není možné získat příspěvek na bydlení. V dotazu píšete, že budete bydlet společně s přítelem, ale již z něj zcela jasně nevyplývá, zda v bytě nebudete mít trvalý pobyt pouze vy, nebo ani přítel.

Pokud v bytě nebude mít trvalé bydliště ani jeden z vás, příspěvek na bydlení získat nemůžete. Pokud by měl v bytě trvalé bydliště váš přítel a vy ne, pak o příspěvek na bydlení žádá on. Vy byste pak v žádosti o tuto sociální dávku vůbec nefigurovala. U příspěvku na bydlení se totiž posuzují pouze osoby, které mají v daném bytě/domě vedený trvalý pobyt. Tyto osoby dokládají své příjmy, a podle počtu osob se určuje i výše příspěvku na bydlení.

Pokud by trvalý pobyt neměl ani jeden z vás, pak je nutné nejprve vyřídit změnu trvalého bydliště. K té pak nepotřebujete souhlas majitele bytu. Podle aktuálně platných zákonů (zde se jedná konkrétně Občanský zákoník, zákon číslo 89/2012 Sb.) vám majitel bytu nemůže (a to ani v nájemní smlouvě), zakázat zřízení trvalého pobytu v pronajatém bytě.

Stačí tedy zajít na místní městský/obecní úřad na oddělení evidence obyvatel. Tam doložíte své právo užívat byt (platná nájemní smlouva – originál nebo úředně ověřená kopie), a také osobní doklady. Platí se správní poplatek 50 Kč a změna je provedena ihned. Pak si ještě musíte požádat o nový občanský průkaz, jehož vydání trvá obvykle 2 – 4 týdny – resp. občanský průkaz vám pak na úřadě rovnou zneplatní a dostanete jen dočasný průkaz – s tím se pak nedá třeba cestovat do zahraničí apod.

Jakmile máte trvalý pobyt a platnou nájemní smlouvu, tak si můžete podat žádost o dávky na bydlení. Pozor jen, že u příspěvku na bydlení se dokládají náklady na bydlení a příjmy zpětně. Příspěvek na bydlení tak obvykle nezískáváte ihned po nastěhování, ale až po té, co jste schopna doložit náklady na bydlení za předchozí měsíce (předchozí kalendářní čtvrtletí).

Pokud by váš společný průměrný měsíční příjem (váš a přítele) byl zmíněných 6000 Kč a měsíční náklady na bydlení zmíněných 5300 Kč, pak pokud byste, bydleli v Praze (o výši dávky rozhoduje velikost města), tak by příspěvek na bydlení byl cca 3200 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď