Mám nárok na příspěvek na bydlení nebo jiné dávky?

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení.

Jsem od roku 2015 nemocný. Po roce a půl mě posudkový lékař uschopnil. Praktický lékař mě stále neschopenku ponechal s tím, že jsem stále stav po plicní embolce opakovaným a trombózy. Za rok 3. byl jsem doma zadarmo, že se doléčím a nastoupím do zaměstnání.

Ale stav se nelepšil, tak jsem byl nucen ukončit pracovní neschopnost a podat výpověď v práci a nastoupit na úřad práce, abych měl nějaký příjem. Na pracovním úřadu jsem 9-měsíců, a taky už bez příjmu, a práce neschopny.

Chtěl bych se zeptat, zda mám nárok na nějaký příspěvek či na bydlení nebo i jiný.

Bydlíme v pronajatém byte platíme 11500 a máme tři děti, žena má příjem 20000 a plus 20000 vdovský důchod.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Marian F., 13.06.2017 13:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 13:56 napsal/a:

Dobrý den,

O příspěvek na bydlení si případně můžete zkusit podat žádost na Úřadu práce. Nárok na příspěvek na bydlení vzniká, pokud máte v bytě uzavřenou platnou nájemní smlouvu a pokud současně máte v bytě vedené trvalé bydliště.

U příspěvku na bydlení se dokládají příjmy všech osob, které mají v tomto bytě vedené trvalé bydliště, a také náklady na bydlení. Tyto příjmy a náklady na bydlení se dokládají vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Nyní v červnu se tak dokládají příjmy a náklady za leden - březen, od začátku července pak za duben – červen, atd., vždy jednou za 3 měsíce.

To, jestli budete mít případně nárok na příspěvek na bydlení, a v jaké výši pak závisí na tom, jaké budou skutečně doložené náklady na bydlení. Dokládají se skutečně uhrazené náklady (složeny, výpis z účtu, potvrzení od příjemce platby ap.). Do nákladů se započítává např. nájemné, platby za vodu, elektřinu, plyn, svoz odpadů apod.

A také bude záležet na tom, jaké budou doložené příjmy všech společně posuzovaných osob v konkrétním období. V dotazu píšete, že vaše žena má příjem cca 40 000 Kč měsíčně, což není zrovna malá částka, takže si nejsem zcela jistý, zda vám v tomto případě bude vznikat nárok na tuto sociální dávku.

To ostatně platí i pro případné další sociální dávky. Pokud jste zcela bez jakéhokoliv příjmu, pak by vám teoreticky mohl vznikat nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi – tj. příspěvek na živobytí. U něj se ale posuzují příjmy všech osob ve společné domácnosti. Vychází se z toho, že osoby, které sdílí společnou domácnost, se také společně podílí na úhradě nákladů na živobytí. Takže i když vy jste zcela bez příjmu, pak celkový příjem vaší společné domácnosti je poměrně vysoký (příjem ženy), takže by vám s největší pravděpodobností nárok na dávky nevznikal.

Můžete se každopádně obrátit na místní Úřad práce, kde se tyto dávky vyřizují, a tam vám případně sdělí, zda splňujete podmínky nároku na některou ze sociálních dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného

-

Dobrý den, dcera s vnučkou bydlí v pronajatém bytě a pobírá dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. V současné době je už situace neúnosná – nájemné se každou chvilku zvedá. Dcera platí za 2+1 13000 nájem včetně inkasa. Část příspěvku dostává v hotovosti a část ve stravenkách. Jelikož se nájem už podruhé zvyšoval, […]

Zobrazit odpověď

Samoživitelka s dítětem – na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Na jaké dávky mám nárok, když nepobírám žádné alimenty (otec nezapsán do rodného listu)? Bydlím ve svém domě a výdělek nepřesahuje 20 000 tisíc čistého příjmu. Věk dítě 4 roky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě

-

Dobrý den, v dubnu jsem dostala vrácený přeplatek na dani a větší část z toho byl daňový bonus na dítě. Počítá se to do příjmů, když si budu žádat o příspěvek na bydlení za 2. čtvrtletí tohoto roku? Mnohokrát děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Budu muset vracet příspěvek na bydlení nebo jeho část?

-

Dobrý den, potřebuji se zeptat, zda budu muset vracet Příspěvek na bydlení (nebo jeho část). Za 1Q 2022 jsem byla bez příjmu. Ve 2Q (v květnu 2022) mi byl schválen a obdržela jsem i 1. důchod. V červenci 2022 si budu také žádat o Příspěvek na bydlení a nevím, zda budu muset vracet tento Příspěvek, […]

Zobrazit odpověď