Mám nárok na příspěvek na bydlení nebo jiné dávky?

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení.

Jsem od roku 2015 nemocný. Po roce a půl mě posudkový lékař uschopnil. Praktický lékař mě stále neschopenku ponechal s tím, že jsem stále stav po plicní embolce opakovaným a trombózy. Za rok 3. byl jsem doma zadarmo, že se doléčím a nastoupím do zaměstnání.

Ale stav se nelepšil, tak jsem byl nucen ukončit pracovní neschopnost a podat výpověď v práci a nastoupit na úřad práce, abych měl nějaký příjem. Na pracovním úřadu jsem 9-měsíců, a taky už bez příjmu, a práce neschopny.

Chtěl bych se zeptat, zda mám nárok na nějaký příspěvek či na bydlení nebo i jiný.

Bydlíme v pronajatém byte platíme 11500 a máme tři děti, žena má příjem 20000 a plus 20000 vdovský důchod.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Marian F., 13.06.2017 13:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 13:56 napsal/a:

Dobrý den,

O příspěvek na bydlení si případně můžete zkusit podat žádost na Úřadu práce. Nárok na příspěvek na bydlení vzniká, pokud máte v bytě uzavřenou platnou nájemní smlouvu a pokud současně máte v bytě vedené trvalé bydliště.

U příspěvku na bydlení se dokládají příjmy všech osob, které mají v tomto bytě vedené trvalé bydliště, a také náklady na bydlení. Tyto příjmy a náklady na bydlení se dokládají vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Nyní v červnu se tak dokládají příjmy a náklady za leden - březen, od začátku července pak za duben – červen, atd., vždy jednou za 3 měsíce.

To, jestli budete mít případně nárok na příspěvek na bydlení, a v jaké výši pak závisí na tom, jaké budou skutečně doložené náklady na bydlení. Dokládají se skutečně uhrazené náklady (složeny, výpis z účtu, potvrzení od příjemce platby ap.). Do nákladů se započítává např. nájemné, platby za vodu, elektřinu, plyn, svoz odpadů apod.

A také bude záležet na tom, jaké budou doložené příjmy všech společně posuzovaných osob v konkrétním období. V dotazu píšete, že vaše žena má příjem cca 40 000 Kč měsíčně, což není zrovna malá částka, takže si nejsem zcela jistý, zda vám v tomto případě bude vznikat nárok na tuto sociální dávku.

To ostatně platí i pro případné další sociální dávky. Pokud jste zcela bez jakéhokoliv příjmu, pak by vám teoreticky mohl vznikat nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi – tj. příspěvek na živobytí. U něj se ale posuzují příjmy všech osob ve společné domácnosti. Vychází se z toho, že osoby, které sdílí společnou domácnost, se také společně podílí na úhradě nákladů na živobytí. Takže i když vy jste zcela bez příjmu, pak celkový příjem vaší společné domácnosti je poměrně vysoký (příjem ženy), takže by vám s největší pravděpodobností nárok na dávky nevznikal.

Můžete se každopádně obrátit na místní Úřad práce, kde se tyto dávky vyřizují, a tam vám případně sdělí, zda splňujete podmínky nároku na některou ze sociálních dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v rodinném domě

-

Dobrý den, žiji v rodinném domku, kde mi nic nepatří, přemýšlím požádat majitele (2 syny) o nájemní smlouvu. Nájem po mně chtít nebudou. První dotaz je tedy, zda postačí napsat do nájemní smlouvy, nájem za symbolickou  1 Kč. Jako formalitu, že nájemní smlouvu k žádosti na příspěvek na bydlení doložím. Druhý dotaz, se týká, že […]

Zobrazit odpověď

Dotaz na řešení odejmutí dávek hmotné nouze

-

Dobrý den, obrátila se na nás nájemnice našeho bytu, která které byly odejmuty dávky hmotné nouze. Důvodem bylo zjištění, že v době kontroly sociální pracovnice se v bytě zdržovala sestra naší nájemnice, která nemá v bytě trvalé bydliště. Sociální pracovnice žádá po naší nájemnici, aby doložila, že její sestra v bytě trvale nebydlí. Nestačí prý […]

Zobrazit odpověď