Mám nárok na příspěvek na bydlení nebo jiné dávky?

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení.

Jsem od roku 2015 nemocný. Po roce a půl mě posudkový lékař uschopnil. Praktický lékař mě stále neschopenku ponechal s tím, že jsem stále stav po plicní embolce opakovaným a trombózy. Za rok 3. byl jsem doma zadarmo, že se doléčím a nastoupím do zaměstnání.

Ale stav se nelepšil, tak jsem byl nucen ukončit pracovní neschopnost a podat výpověď v práci a nastoupit na úřad práce, abych měl nějaký příjem. Na pracovním úřadu jsem 9-měsíců, a taky už bez příjmu, a práce neschopny.

Chtěl bych se zeptat, zda mám nárok na nějaký příspěvek či na bydlení nebo i jiný.

Bydlíme v pronajatém byte platíme 11500 a máme tři děti, žena má příjem 20000 a plus 20000 vdovský důchod.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Marian F., 13.06.2017 13:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.06.2017 13:56 napsal/a:

Dobrý den,

O příspěvek na bydlení si případně můžete zkusit podat žádost na Úřadu práce. Nárok na příspěvek na bydlení vzniká, pokud máte v bytě uzavřenou platnou nájemní smlouvu a pokud současně máte v bytě vedené trvalé bydliště.

U příspěvku na bydlení se dokládají příjmy všech osob, které mají v tomto bytě vedené trvalé bydliště, a také náklady na bydlení. Tyto příjmy a náklady na bydlení se dokládají vždy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Nyní v červnu se tak dokládají příjmy a náklady za leden - březen, od začátku července pak za duben – červen, atd., vždy jednou za 3 měsíce.

To, jestli budete mít případně nárok na příspěvek na bydlení, a v jaké výši pak závisí na tom, jaké budou skutečně doložené náklady na bydlení. Dokládají se skutečně uhrazené náklady (složeny, výpis z účtu, potvrzení od příjemce platby ap.). Do nákladů se započítává např. nájemné, platby za vodu, elektřinu, plyn, svoz odpadů apod.

A také bude záležet na tom, jaké budou doložené příjmy všech společně posuzovaných osob v konkrétním období. V dotazu píšete, že vaše žena má příjem cca 40 000 Kč měsíčně, což není zrovna malá částka, takže si nejsem zcela jistý, zda vám v tomto případě bude vznikat nárok na tuto sociální dávku.

To ostatně platí i pro případné další sociální dávky. Pokud jste zcela bez jakéhokoliv příjmu, pak by vám teoreticky mohl vznikat nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi – tj. příspěvek na živobytí. U něj se ale posuzují příjmy všech osob ve společné domácnosti. Vychází se z toho, že osoby, které sdílí společnou domácnost, se také společně podílí na úhradě nákladů na živobytí. Takže i když vy jste zcela bez příjmu, pak celkový příjem vaší společné domácnosti je poměrně vysoký (příjem ženy), takže by vám s největší pravděpodobností nárok na dávky nevznikal.

Můžete se každopádně obrátit na místní Úřad práce, kde se tyto dávky vyřizují, a tam vám případně sdělí, zda splňujete podmínky nároku na některou ze sociálních dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Pomoc samoživitelce při ztrátě zaměstnání

-

Dobrý den, díky koronaviru jsem přišla před měsícem o práci den ze dne. Jsem hlášena na UP, ale na dávky nemám nárok, protože mám odpracováno jen 6 měsíců (předtím jsem pracovala jen brigádně). Práci jsem si hledala a našla, ale do toho zavřely školy. Mám doma prvňáčka! Jsem samoživitelka!! O dítě se starám jen sama. […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnanost a nemocenská – nárok na sociální dávky

-

Dobrý den, prosím, mám dotaz: Od listopadu 2019 jsem nezaměstnaná, je mi vyměřena podpora v nezaměstnanosti (je mi 52 let). V lednu 2020 jsem byla cca 10 dní v nemocnici, jsem tedy od 16. 1. 2020 na nemocenské (bohužel lékař mi zatím nedoporučil nemocenskou ukončit). V červenci mi byla vyplacena asi poslední dávka v nezaměstnanosti. […]

Zobrazit odpověď

Posuzování příspěvku na bydlení – stěhování do nového bytu

-

Dobrý den, měla bych dotazy ohledně příspěvků na bydlení a dítěte. Momentálně jsem vdaná, budu žádat o rozvod, již přes 4 měsíce ale bydlím se synem u svých rodičů, kde jsem si přepsala trvalé bydliště po odstěhování od manžela. Sháním byt do pronájmu, kde se pokusím vyjednat trvalé bydliště, abych mohla splnit podmínky pro vyplácení […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď