Příspěvek na bydlení pro důchodce

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat? Moje matka se mnou bydlí v jedné domácnosti, byt 3+1.

Nyní bych chtěl byt prodat a z toho prodeje jí koupit garsonku nebo byt 1+1.

Jenomže ona má velmi nízký důchod (4 500 Kč) a proto si bude muset žádat o příspěvek na bydlení. Já tedy potřebuji dopředu s jistotu vědět, že bude mít na takový příspěvek nárok, že úřadu, který o tom bude rozhodovat, nebude vadit, že si zrovna koupila byt do osobního vlastnictví.

Předpokládám, že měsíční náklady na bydlení se budou pohybovat kolem 3 000 Kč měsíčně. Jiné finanční prostředky uložené nemá a já provoz jejího bytu nebudu schopen financovat, ale chci ji alespoň zajistit střechu nad hlavou. Je jí 64 let. Bude mít popřípadě nárok ještě na nějaký druh příspěvku, pokud budeme vycházet z příjmů a nákladů, které jsem uvedl?

děkuji mnohokrát za odpověď

s pozdravem

Dotaz poslal/a: Petr K., 12.03.2016 18:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.03.2016 17:20 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve na úvod, se 100% jistotou Vám nikdo neřekne, jestli nárok mít bude nebo ne. U každé sociální dávky (a netýká se to jenom příspěvku na bydlení), se posuzuje, zda jsou splněny podmínky na tuto dávku v době, kdy je žádost o dávku podána. Tedy mohu Vám říci, jestli splňuje podmínky nyní, nebo jaké jsou obecné podmínky pro tuto dávku.

Ale to, jestli tyto podmínky bude splňovat třeba i za půl roku, vám „zaručeně“ nepotvrdím. Podmínky pro nárok na dávku se mohou změnit apod. Nárok na příspěvek na bydlení se posuzuje pokaždé znovu, každé 3 měsíce, kdy se dokládají příjmy a náklady na bydlení. Nikdo (ani já ani Úřad), Vám dopředu nepotvrdí, že na dávku určitě bude mít nárok, a že na ni bude mít nárok „navždy“. Podmínky u sociálních dávek (byť někdy jen drobně), se mění skoro každý rok.

V zásadě neexistuje nic jako „nárok“ na sociální dávku. Buď jsou podmínky pro přiznání dané dávky v danou chvíli splněny, a dávka je vyplacena, nebo nejsou.

Obecně platí, že nárok na příspěvek na bydlení má majitel bytu (domu), nebo žadatel, který má uzavřenou platnou nájemní smlouvu.

Druhou podmínkou pak je to, že majitel bytu, nebo žadatel s nájemní smlouvou musí mít v daném bytě vedený trvalý pobyt.

A nakonec se hodnotí příjmová situace žadatele – viz zákon o státní sociální podpoře:

§ 24

Podmínky nároku na příspěvek na bydlení

(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže

a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a

b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

U příspěvku na bydlení se pak dokládají příjmy a náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Nyní, v březnu, by se tedy dokládaly příjmy a náklady za měsíce říjen – prosinec 2015. Pokud tedy koupíte byt, tak Vaší matce nemusí „nárok“ na dávku vznikat ihned, ale třeba až s odstupem několika měsíců.

Mezi náklady na bydlení se započítá především nájem (pokud se jedná o nájemní byt), dále pak poplatky za energie (jako třeba voda, plyn, elektřina). Jiné platby se do nákladů ale započítat nemusí – třeba splátky za hypotéku, televizní a rozhlasový poplatek, nebo třeba příspěvek do fondu oprav.

Také platí, že do nákladů na bydlení se nezahrnují automaticky náklady na energie v plné výši, ale dle počtu osob, které mají v bytě trvalý pobyt. U bytu v osobním vlastnictví je to pro jednu osobu maximálně 706 Kč.

A nakonec zde jsou ještě normativní náklady na bydlení. Ty říkají, do jaké maximální výše mohou být náklady na bydlení proplaceny. Tedy, i pokud by reálné náklady na bydlení byly vyšší, tak se příspěvek na bydlení proplácí pouze do výše normativních nákladů. Ty se liší podle velikosti města, počtu osob, které mají v bytě trvalý pobyt a podle toho jestli je to družstevní byt, byt v osobním vlastnictví nebo nájemní byt.

Tedy, pokud by se jednalo o byt v osobním vlastnictví, Vaše matka zde měla trvalý pobyt, jednalo by se o velikost města řekněme 10 – 50 tisíc obyvatel, její příjem byl 4500 Kč měsíčně a náklady na bydlení (mimo výše uvedených výjimek) 3000 Kč, pak by aktuálně na příspěvek na bydlení nárok mít měla.

To, že si „koupila“ byt ničemu nevadí. U této sociální dávky se nesleduje majetková situace žadatele, rozhodují pouze příjmy a náklady na bydlení v rozhodném období (plus tedy další výše uvedené podmínky, to jaké má ale třeba úspory nebo jaký má majetek se nesleduje).

Co se týká jiných dávek, tak se domnívám, že na ně nárok mít nebude. V zásadě jediné dávky, které by přicházely do úvahy, jsou dávky hmotné nouze. Pokud ale žije sama, pak je její životní minimum 3410 Kč. Její příjem je pak 4500. Dle mého tedy není osobou ve hmotné nouzi.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v rodinném domě

-

Dobrý den, žiji v rodinném domku, kde mi nic nepatří, přemýšlím požádat majitele (2 syny) o nájemní smlouvu. Nájem po mně chtít nebudou. První dotaz je tedy, zda postačí napsat do nájemní smlouvy, nájem za symbolickou  1 Kč. Jako formalitu, že nájemní smlouvu k žádosti na příspěvek na bydlení doložím. Druhý dotaz, se týká, že […]

Zobrazit odpověď

Dotaz na řešení odejmutí dávek hmotné nouze

-

Dobrý den, obrátila se na nás nájemnice našeho bytu, která které byly odejmuty dávky hmotné nouze. Důvodem bylo zjištění, že v době kontroly sociální pracovnice se v bytě zdržovala sestra naší nájemnice, která nemá v bytě trvalé bydliště. Sociální pracovnice žádá po naší nájemnici, aby doložila, že její sestra v bytě trvale nebydlí. Nestačí prý […]

Zobrazit odpověď