Příspěvek na bydlení pro důchodce

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat? Moje matka se mnou bydlí v jedné domácnosti, byt 3+1.

Nyní bych chtěl byt prodat a z toho prodeje jí koupit garsonku nebo byt 1+1.

Jenomže ona má velmi nízký důchod (4 500 Kč) a proto si bude muset žádat o příspěvek na bydlení. Já tedy potřebuji dopředu s jistotu vědět, že bude mít na takový příspěvek nárok, že úřadu, který o tom bude rozhodovat, nebude vadit, že si zrovna koupila byt do osobního vlastnictví.

Předpokládám, že měsíční náklady na bydlení se budou pohybovat kolem 3 000 Kč měsíčně. Jiné finanční prostředky uložené nemá a já provoz jejího bytu nebudu schopen financovat, ale chci ji alespoň zajistit střechu nad hlavou. Je jí 64 let. Bude mít popřípadě nárok ještě na nějaký druh příspěvku, pokud budeme vycházet z příjmů a nákladů, které jsem uvedl?

děkuji mnohokrát za odpověď

s pozdravem

Dotaz poslal/a: Petr K., 12.03.2016 18:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.03.2016 17:20 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve na úvod, se 100% jistotou Vám nikdo neřekne, jestli nárok mít bude nebo ne. U každé sociální dávky (a netýká se to jenom příspěvku na bydlení), se posuzuje, zda jsou splněny podmínky na tuto dávku v době, kdy je žádost o dávku podána. Tedy mohu Vám říci, jestli splňuje podmínky nyní, nebo jaké jsou obecné podmínky pro tuto dávku.

Ale to, jestli tyto podmínky bude splňovat třeba i za půl roku, vám „zaručeně“ nepotvrdím. Podmínky pro nárok na dávku se mohou změnit apod. Nárok na příspěvek na bydlení se posuzuje pokaždé znovu, každé 3 měsíce, kdy se dokládají příjmy a náklady na bydlení. Nikdo (ani já ani Úřad), Vám dopředu nepotvrdí, že na dávku určitě bude mít nárok, a že na ni bude mít nárok „navždy“. Podmínky u sociálních dávek (byť někdy jen drobně), se mění skoro každý rok.

V zásadě neexistuje nic jako „nárok“ na sociální dávku. Buď jsou podmínky pro přiznání dané dávky v danou chvíli splněny, a dávka je vyplacena, nebo nejsou.

Obecně platí, že nárok na příspěvek na bydlení má majitel bytu (domu), nebo žadatel, který má uzavřenou platnou nájemní smlouvu.

Druhou podmínkou pak je to, že majitel bytu, nebo žadatel s nájemní smlouvou musí mít v daném bytě vedený trvalý pobyt.

A nakonec se hodnotí příjmová situace žadatele – viz zákon o státní sociální podpoře:

§ 24

Podmínky nároku na příspěvek na bydlení

(1) Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen k trvalému pobytu, jestliže

a) jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, a

b) součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30, a na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35, není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

U příspěvku na bydlení se pak dokládají příjmy a náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Nyní, v březnu, by se tedy dokládaly příjmy a náklady za měsíce říjen – prosinec 2015. Pokud tedy koupíte byt, tak Vaší matce nemusí „nárok“ na dávku vznikat ihned, ale třeba až s odstupem několika měsíců.

Mezi náklady na bydlení se započítá především nájem (pokud se jedná o nájemní byt), dále pak poplatky za energie (jako třeba voda, plyn, elektřina). Jiné platby se do nákladů ale započítat nemusí – třeba splátky za hypotéku, televizní a rozhlasový poplatek, nebo třeba příspěvek do fondu oprav.

Také platí, že do nákladů na bydlení se nezahrnují automaticky náklady na energie v plné výši, ale dle počtu osob, které mají v bytě trvalý pobyt. U bytu v osobním vlastnictví je to pro jednu osobu maximálně 706 Kč.

A nakonec zde jsou ještě normativní náklady na bydlení. Ty říkají, do jaké maximální výše mohou být náklady na bydlení proplaceny. Tedy, i pokud by reálné náklady na bydlení byly vyšší, tak se příspěvek na bydlení proplácí pouze do výše normativních nákladů. Ty se liší podle velikosti města, počtu osob, které mají v bytě trvalý pobyt a podle toho jestli je to družstevní byt, byt v osobním vlastnictví nebo nájemní byt.

Tedy, pokud by se jednalo o byt v osobním vlastnictví, Vaše matka zde měla trvalý pobyt, jednalo by se o velikost města řekněme 10 – 50 tisíc obyvatel, její příjem byl 4500 Kč měsíčně a náklady na bydlení (mimo výše uvedených výjimek) 3000 Kč, pak by aktuálně na příspěvek na bydlení nárok mít měla.

To, že si „koupila“ byt ničemu nevadí. U této sociální dávky se nesleduje majetková situace žadatele, rozhodují pouze příjmy a náklady na bydlení v rozhodném období (plus tedy další výše uvedené podmínky, to jaké má ale třeba úspory nebo jaký má majetek se nesleduje).

Co se týká jiných dávek, tak se domnívám, že na ně nárok mít nebude. V zásadě jediné dávky, které by přicházely do úvahy, jsou dávky hmotné nouze. Pokud ale žije sama, pak je její životní minimum 3410 Kč. Její příjem je pak 4500. Dle mého tedy není osobou ve hmotné nouzi.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď